Списание потпишано од Стив sобс за 50.000 УСД

Сè што е поврзано со Apple, во последните години е предмет на собирање, особено ако зборуваме за првите модели што и Возниак и Jobобс ги лансираа на пазарот. Во оваа прилика, разговаравме за аукција што неодамна ја одржа фирмата аукција РР, аукција на која митолозите од Apple имаа можност земете списание потпишано од Стив sобс.

Што е посебно во тажното списание потпишано од Стив sобс? Стив sобс не беше личност што сакаше да потпишува автограми, всушност, во повеќето случаи тој одбиваше, но среќниот сопственик на списанието, Вилијамс Поранешен развивач на фирмата Лотус Корпорејшн, тој инсистираше се додека не успеа.

Сè се случи во 1988 година, на настанот на кој Стив sобс го претстави компјутерот NeXT на кој присуствуваше Вилијамс, кој штотуку купи од Newsузвик во кој Jobобс ќе се појави како истакнат лик на насловната страница. Кога заврши презентацијата, Вилијамс, возбуден од фигурата на sобс, му пријде да потпише автограм, Добивање одговор: Не потпишувам автограми.

Вилијамс, ниту краток, ниту мрзлив, и наспроти одбивањето, го поттикна Jobобс да напише нешто што излезе од неговото срце. Веднаш sобс го зеде списанието и напиша „Сакам да правам“ и тој ја потпиша копијата, не без претходно да го подвлече зборот loveубов, што ја потврди страста што ја имаше за создавањето и дизајнот.

За време на сите овие, Вилијамс го чуваше списанието во банка, сè додека не почувствува дека е време да го прокопа и да добие убав нотка, што се претвори во 50.587 американски долари. Предметното списание е објавено на 24 октомври 1988 година и на насловната страница можеме да видиме еден млад човек, со коса, Стив sобс потпрен на NeXT, неговата прва креација по напуштањето на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.