Тие поднесоа тужба против Apple тврдејќи дека Apple Watch може да предизвика физичка повреда

Епл Види

Ако ја споиме леснотијата што некои ја имаат во тужбите големи компании за каков било изговор за профит или едноставно да ги рекламираат адвокатите доколку ги добијат, и добро познатиот проблем на батерии кои се надувуваат Со текот на времето на Apple Watch, лесно е да се погоди резултатот од збирот.

Некои корисници на Apple Watch тие тужеле на Apple тврдејќи дека ако батеријата на Apple Watch отече, резултатот може да предизвика физичка повреда ако го носите споменатиот часовник со тој проблем. Ова го нарекувам виткање на виткање.

Проблемот со отечените батерии во уредите од која било марка што ги користат е познат на сите. литиумски батерии. Јас самиот открив пред неколку дена дека мојот оригинален iPad што го чувам со голема наклонетост, батеријата е отечена и не може да се користи. Срамота

Поентата е дека во Apple Watch, ако се појави овој проблем и батеријата отече, бидејќи се наоѓа под екранот, ја олупи обвивката, обично од две страни, подигнати од едната страна. И ако тоа се случи кога го носите на зглобот, можете да се исечете со остриот раб на екранот што е подигнат.

Работата е во тоа што Крис Смит имаше Apple Watch Series 3 и се случи отекување на батеријата. Видел како се олупи екранот поради отекување на батеријата три години откако го купил. Тој беше во количка за голф и се спушти од воланот за да го стави во движење, не сфаќајќи дека екранот на неговиот Apple Watch се откачил од куќиштето. Во тој момент екранот пресечете вена другата рака.

отечена батерија

Проблемот со отечените батерии е тешко да се реши.

Така, тој го тужеше Apple за повредите што ги предизвика, вклучително и на истата снимка од длабока исекотина на раката на Смит. Тој добил сведоштва на други погодени од отекување на батеријата на Apple Watch, иако тие немаат повреди, и поднеле заедничка тужба.

Тоа не е прва тужба во случај на отечени батерии

Во 2019 година, веќе имаше слична тужба (без потврдени повреди) против Apple за измамнички деловни практики и прекршување на гаранцијата, презентирајќи многу од истите аргументи како тужбата овојпат поднесена од Смит.

Дојде на судење и беше разрешен таа конкретна тужба, пресудувајќи дека дефектот на Apple Watch не е предизвикан од неисправни батерии или неисправни внатрешни работи. Судијата дозволил тужбата да продолжи врз основа на прекршување на експресната гаранција, но тужителот на крајот се откажал од тужбата. Ќе видиме што ќе остане од ова ново обвинение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)