Тим Кук жали за „страшниот напад што ја замолкна Америка“

Молете се 4LV

Трагични вести во градот Лас Вегас, Невада, САД. Очигледно, 62-годишен маж пукал од прозорецот на неговиот хотел во добро познатиот луксузен хотел наречен Мандалај Беј, насочувајќи кон толпа народ што се собрал да гледа концерт на кантри музика. Бројни смртни случаи, над 500 повредени и земја во шок по еден од најсериозните напади во нејзината историја. 

Тим Кук, извршен директор на „Епл“, заедно со многу други истакнати личности (спортисти, политичари, актери, пејачи, ...) и релевантни директори на земјата, е меѓу првите што го осудија овој грозоморен чин што ја остава целата планета со нивните отворени усти.

Преку Твитер, врвниот претседател на северноамериканската компанија сакаше да осуди каков било терористички акт од ваков стил, а исто така им понуди поддршка на жртвите и нивните семејства, во трагедија што ќе влезе во историските книги на Соединетите држави како еден од најголемите напади досега.

Сопствените зборови на Кук ја одразуваат длабоката болка на американското општество и на сите ширум светот:

„Нашите срца се насочени кон жртвите во Лас Вегас, нивните семејства и најблиски тагуваа поради оваа страшна вест.

Тим Кук.

Иако, очигледно, сè уште не се јасни причините што го наведоа овој Американец по раѓање да направи такво лудило Исламската држава ја презеде одговорноста тврдејќи дека е претворен во терорист пред само неколку месеци. 

Од SoyDeMac, ние исто така сакаме да испратиме многу сила до сите жртви и сите семејства на овој страшен напад. Д.Е.П.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.