Тим Кук разговара со студенти на универзитетот Оксфорд

Тим Кук ја продолжи својата турнеја низ Европа во текот на неделата, носејќи го знамето на формацијата каде и да оди. Во оваа прилика, тој го посети Универзитетот во Оксфорд, за отворање на Леарницата Оксфорд, Еден нов простор за обука, во која можат да учествуваат сите студенти на добро познатиот универзитет. Извршниот директор на „Епл“ ја имаше честа да ги инаугурира новите објекти, а веднаш потоа, тој учествуваше во круг за да одговори на прашањата на учениците и наставниците, кои беа воодушевени од едноставноста на Кук да ги кажат неговите почетоци. 

Долго време зборувам за неговите моменти по колеџот, кога започна да бара работа, како и за неговата одлука да се приклучи на „Епл“. Отпрвин барав работа по вокација, работа што ја сакав. Сега го гледате со нијанси:

Сфатив дека целта на животот не беше да ја сакам својата работа, туку да му служам на човештвото на универзален начин. И резултатот од тоа би значело дека ја сакате вашата работа. Сфатив дека не сум на вистинското место да го сторам тоа, па подоцна, ги сменив компаниите.

Дури откако се приклучив на Apple, моите вредности и мојата работа тргнаа во иста насока.

Иако пристапувањето во „Епл“ не беше лесна одлука. Тој ги измери предностите и недостатоците што му ги покажаа луѓето околу него. Во крајна линија на сите нив беше тој да остане таму каде што беше. Но неговата интуиција му рекла дека мора да се смени. „Тоа беше една од најважните одлуки во мојот живот“Тој им рече на студентите.

Запрашан за производите на „Епл“, тој препорача да ги прават производите што сакаат да ги користат, а ако се добри, ќе следи и остатокот од нив. Кук го цитираше и тоа важно е да се „приближиме“ до клиентите, слушајте ги и направете им пристапност до нив. Ова е една од причините зошто Епл има продавници за малопродажба. Тој откри дека сака да го поминува првиот час од денот, читајќи електронски пораки од клиенти, бидејќи тоа е најдобриот начин да ги слушнете, да знаете што мислат, што чувствуваат.

Инспирација на Apple се уметници, лекари, музичари и други кои користат производи на Apple за да го променат светот на некој начин. Fе дојдат и неуспеси, но мора да имате верба и тие ќе поминат.

Beе има моменти кога драматично нема да успеете. Јас сигурно имам. Треба да имате верба и таа ќе помине. Погледнете во огледало и гледајте како дише човекот. Вие не сте мртви. Не е најголемиот проблем на светот. Е се случи. И јас го правам тоа многу пати на ден понекогаш. Направете го тоа некое време и нема да морате повторно да го поминувате. Beе можете да се справите со овие неуспеси и, всушност, нема да ги гледате како неуспеси, туку како научени работи, и нема да биде толку штетно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.