Тим Кук денес се состана со Макрон во Франција

готвач

Тим Кук отпатува на европско тло на значаен состанок со сегашниот претседател на Француската Република, Емануел Macron. Назначувањето ќе се одржи денес во раните попладневни часови, околу 16.15 часот, во Елисејската палата, вообичаено седиште на републичкото претседателство и сегашно живеалиште на избраниот претседател.

Средбата што ќе ја имаат овие двајца мажи предизвикува големо исчекување, бидејќи тие ќе разменуваат мислења за различни аспекти, како што е технолошката иднина на земјата, даноците што треба да се плаќаат во државата, европските политики со компаниите од овој сектор и широко и слично, ништо не е откриено јавно.

готвач

Франција е една од земјите на европскиот континент со најголема тежина во европските институции (заедно со Германија), како и една од земјите со најголема потрошувачка на технологија на Apple. Поради оваа причина, Тим Кук е лично денес пред Макрон, за да може од прва рака да го види мислењето што постои за сите овие прашања од другата страна на Атлантикот.

Една од работите што најмногу го загрижува водачот на северноамериканската компанија, е третман на даночни обврски со Европа, нешто што им задава главоболки на момците од Купертино веќе некое време.

Макрон сигурно ќе ја задржи својата цврста позиција досега, каде брани дека француската земја има поголема конкурентност во однос на стапките на компаниите. Нешто за што Кук ќе се обиде да го одврати, бидејќи извршниот директор на калифорниската компанија претпочита да ги задржи сегашните даночни предности.

Без сомнение, важен состанок за обете страни. Можеби непосредната иднина на компанијата на европско тло ќе зависи од тоа, бидејќи и верува на тежината на францускиот претседател низ Европската унија да го убеди остатокот од опкружувањето дека целите на Apple се најпогодни за сите засегнати страни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.