Функционалноста на универзалната контрола нема да пристигне до пролетта 2022 година

Контрола на Универзална

Еден од поатрактивни карактеристики што Apple ги најави во изминатиот WWDC 2021 година беше Universal Control, функција која ни овозможува да ги користиме тастатурата и глувчето на нашиот Mac со нашиот iPad, како и да ни овозможи да влечеме содржина помеѓу уредите како да се папки.

Се чини дека оваа амбициозна функција е главоболка во Апнего, бидејќи по којзнае кој пат го измени датумот на достапноста на оваа функција на неговата веб-страница повикувајќи нè да почекаме, најрано, до пролетта следната година, односно до 21 март 2022 година, можеме да заборавиме за тоа.

Еден начин да работите на сите ваши уреди

Единственото нешто што ви е потребно за да работите со Mac и iPad, дури и со неколку, е тастатура и глушец или подлога. Поместете го курсорот помеѓу Mac и iPad, напишете на Mac и видете како текстот се појавува на iPad или влечете и испуштајте содржина од еден Mac на друг

Кога Apple го објави macOS 12.1, тврдеше дека оваа нова функција ќе биде достапен на есен оваа година. Во различните бета и финални верзии на macOS 12 кои компанијата со седиште во Купертино сè уште не видела имплементирана оваа функција, што значи дека Apple не само што ги решил проблемите што ги претставува оваа функција, функција која е компатибилна со следните уреди:

 • MacBook Pro (2016 и подоцна)
 • MacBook (2016 и подоцна)
 • MacBook Air (2018 и подоцна)
 • iMac (2017 и подоцна)
 • iMac (5-инчен 27K Retina, крајот на 2015 година)
 • iMac Pro, Mac mini (2018 и подоцна)
 • Mac Pro (2019)
 • iPad Pro, iPad Air (трета генерација и подоцна)
 • iPad (6-та генерација и подоцна)
 • iPad mini (5-та генерација и подоцна)

Се надеваме дека Apple повеќе нема да ја одложи оваа нова функција, како да го прави тоа, на крајот ќе мора интегрирајте го во следната верзија на macOS, нова верзија која ќе биде претставена во јуни следната година и која, како што ве информиравме пред неколку дена, би можела да се вика мамут.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.