iCloud, Photos и другите облак услуги на Apple имаат дефекти

iCloud 12 е повлечен од Apple заради грешки

За неколку часа, некои од облак услугите на Apple, како што се iCloud и Photos, се соочуваат со дефекти, тие го прават тоа непредвидливо или многу побавно од вообичаеното.

Кога пристапуваме до мрежата на состојбата на системите на Apple, во моментот на објавување на овој напис, можеме да видиме како Бекап на iCloud, синхронизација на обележувачи и јазичиња, Фотографии, iCloud Drive и iCloud Keychain тие се претставени/прикажани проблеми со работењето за некои корисници, тие работат бавно или не се директно достапни.

Проблеми со ICloud

Оттогаш првите оперативни проблеми ги погодија серверите на Apple Пред 8 часа, поточно од 11:54 часот наутро (Шпанско време) кога беа откриени првите оперативни проблеми.

Apple не понуди повеќе детали за овој прекин. Преку својата веб-страница за статусот на системот, го прикажува само времето во кое тие биле откриени.

Ако имате проблеми со перформансите со некоја од овие услуги на Apple, најдоброто нешто што можете да го направите ако вашата работа зависи од тоа е редовно посетувајте ја веб-локацијата за статусот на услугите на Apple преку ова линк.

Apple има сервери распространети низ целиот свет, така што падот на вашите сервери можеби нема подеднакво да влијае на сите корисници.

За жал, Apple вклучува на истата веб-страница статусот на сите ваши системи на глобално ниво а не по континенти како што тоа го прават другите компании.

На овој начин, веројатно е дека ако моментално немате проблеми со некои од нивните услуги, може да го претрпите во следните неколку часа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)