Сензор за сатурација на кислород за Apple Watch

Епл Види

„Епл“ ги подобрува функциите што ги има паметниот часовник откако е пуштен во продажба. Новите часовници што беа претставени од минатата 2015 година до денес, тие секогаш додавале подобрувања во здравствените аспекти и се чини дека ова ќе биде случај и во следната генерација на часовникот.

Според медиумот 9 до 5Мак, Apple би бил подготвен да започне нова функција на својот паметен часовник, во овој случај на откривање на кислород во крвта. Ова е функција за која веќе подолго време се шпекулираме дека може да стигнеме до часовникот на фирмата и се чини дека е јасно дека новата верзија на часовникот или дури и преку ажурирање на софтвер ќе се види наскоро.

Ние навистина не знаеме дали оваа одлика може да се активира со нова верзија на watchOS, но се надевам да, како што се случи со спроведувањето на откривањето „Бучава“ од Apple Watch за да нè предупреди ако сме биле изложени на премногу силен шум премногу долго. Сè укажува на тоа дека читачот на сатурација на кислород во крвта ќе биде нов сензор, ќе видиме што конечно ќе се случи.

Во 9to5Mac тие исто така укажуваат на подобрување на функцијата на електрокардиограм што го имаме активно од Серија 4 до Серија 5. Оваа функција се чини дека е ограничена кога срцевиот ритам е над 120ppm нешто што може да се подобри едноставно со ревизија на софтвер во следната верзија на watchOS. Неколку новини се очекуваат за следниот модел на Apple Watch и исто така се надеваме дека Сериите 4 и Серија 5 додаваат што е можно повеќе нови функции со ажурирање на софтверот, ќе видиме каде се изоставени корисниците на овие часовници кога ќе биде лансиран во нов оперативен систем и новиот часовник оваа година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.