Конечната верзија на macOS Mojave 10.14.1 сега е достапна

На 24 октомври, момците од Купертино ја лансираа петтата бета верзија што одговара на следното ажурирање на macOS Mojave со број 10.14.1, бета-верзија што една недела подоцна е заменета со конечна верзија на macOS Mojave, ажурирање што е објавено неколку часа по претставувањето на новите MacBook Air и Mac Mini.

Главната новина што ни ја нуди macOS 10.14.1 се наоѓа во групните видео повици преку FaceTime, групни видео повици што ни овозможуваат да стапиме во контакт до 32 соговорници заедно. Оваа одлика требаше да пристигне со објавувањето на финалната верзија на Mojave, но поради проблеми во последен момент, компанијата беше принудена да го одложи.

Откако Apple ја лансираше финалната верзија на macOS Mojave, во Јас сум од Mac, направивме неколку упатства за да ви покажеме какво е работењето на секоја од новите функции што ни ги нуди, како што е работењето на стекови на датотеки, На неодамна отворени апликации прикажан на пристаништето, режим на темно и светло… Покрај објаснувањето како можеме да продолжиме инсталирање апликации од трети страни извори од овластени програмери, карактеристика што Apple отстранет пред неколку години.

Друга новина што ни ја нуди macOS Mojave, ја наоѓаме во системот за ажурирање, систем што целосно се издава со продавницата за апликации Mac и тоа се случува да се најде во рамките на опциите на системот, особено во ажурирањата на софтверот.

На овој начин, полесно е брзо да се идентификува дали ажурирањето што чекаме да го инсталираме на нашиот компјутер одговара на апликација или ажурирање на системот, нешто што Apple требаше да го стори пред неколку години, со цел да ги спречи корисниците да ја одложат инсталацијата на истите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ксавиер dijo

    Здраво, имам слика од крајот на 2015 година и новото ажурирање на mojave 10.14.1 го остави мојот Bluetooth да не може да го деактивира и без можност за препознавање уреди: тастатура, глушец и сл. Се обидов да го рестартирам bluetooh, да избришам датотеки од „com.apple.Bluetooth.plist“ и не го коригира проблемот. Опцијата за деактивирање се појавува во менито како активирана, но во сива боја и недостапна. И го активираше системот за препознавање на грешки во функционирањето во mac и проверката ја дава точна.Дали може да се направи нешто?