Авторот на iBooks ќе исчезне од продавницата за апликации Mac на 1 јули

Автор на iBooks

Apple ја става на располагање на секој корисник на Mac бесплатната апликација iBooks Author, апликација со која можеме лесно да креираме книги за iPhone, iPad и Mac со текстови, видеа, галерии на слики, интерактивни дијаграми, математички изрази, 3Д објекти ... и практично што и да ми текне.

оваа апликација достапна на Mac App Store од 2012 година и им овозможи на многу корисници да создаваат книги за готвење, учебници, фотографии ... благодарение на големиот број на шаблони што ги нуди апликацијата и интегрираните опции за уредување. Но, сите добри работи завршуваат и Apple само што објави дека iBooks Author ќе исчезне од Mac App Store на 1 јули.

Јаболко испрати е-пошта до сите корисници на оваа апликација, во кое ги информира за ова движење и ги поттикнува да ги користат Pages за да продолжат со својата работа во создавањето книги, благодарение на големиот број на алатки што ги става на располагање.

Ви благодариме што бевте член на заедницата на авторот iBooks. Имаме некои новости да споделиме со вас за иднината на правењето книги.

Пред две години донесовме букмејкер на страници Со клучни карактеристики како што е можноста да работите на iPad, да соработувате со други на споделена книга, да цртате со Apple Pencil и многу повеќе, Pages е одлична платформа за создавање книги.

Бидејќи ги насочуваме нашите напори на „Страници“, iBooks Автор повеќе нема да се ажурира и наскоро ќе се отстрани од продавницата за апликации Mac Можете да продолжите да користите iBooks Author на MacOS 10.15 и порано, а претходно објавените книги на Apple Books ќе продолжат да бидат достапни. Ако имате книги од iBooks Author што сакате да ги увезете во Pages за понатамошно уредување, имаме функција за увоз на книги што наскоро ќе дојде на Pages.

Последното ажурирање на оваа апликација е старо скоро две години, недвосмислен симптом на плановите на Apple со оваа апликација не помина низ ажурирање.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.