Профил на Игнасио Сала на Соја де Мак https://www.soydemac.com/author/ignacio-lopez/ Сè за Mac и Apple Пон, 28 година 2022:08:08 +10 es Часовна 1 https://wordpress.org/?v=6.1 https://www.soydemac.com/wp-content/uploads/2020/05/cropped-favicon-150x150.png Профил на Игнасио Сала на Соја де Мак https://www.soydemac.com/author/ignacio-lopez/ 32 32 Испробајте ги овие услуги на Амазон бесплатно за црниот петок https://www.soydemac.com/prueba-gratis-estos-servicios-de-amazon-por-black-friday/ https://www.soydemac.com/prueba-gratis-estos-servicios-de-amazon-por-black-friday/#respond Пет, 25 ноември 2022 07:01:50 +0000 https://www.soydemac.com/?p=108594 Амазон

Конечно е црниот петок, денот кој најмногу го очекуваат милиони луѓе однапред божиќен шопинг. Иако е точно дека веќе неколку недели објавуваме понуди поврзани со овој ден, Амазон го искористи овој ден за корисниците да можат пробајте некои од услугите бесплатно што ги става на располагање на корисниците во замена за месечна претплата.

Ако сакате да пробате Audible, Amazon Music, Kindle Unlimited или Prime Video а сеуште не сте ја искористиле претходната промотивна понуда, денес е најдобриот ден да го направите тоа. Тоа е исто така одлична можност да купите некои од различните звучници Echo кои компанијата ни ги става на располагање.

3 бесплатни месеци Audible

Амазон звучен

Audible е платформата за Аудио книги на Амазон, платформа која можеме обидете се бесплатно 90 дена потполно бесплатно. Кога ќе заврши тој период, можеме да се отпишеме и да ги платиме 9,90 евра што чинат месечно.

Пробајте 3 месеци Audible бесплатно.

30 дена бесплатно од Amazon Music Unlimited

Амазон Музика

Музичката платформа за стриминг на Амазон, Амазон Музика е исто така достапно бесплатно 30 дена се додека не сте ги искористиле предностите на Слични понуди што Амазон ги дава на редовна основа.

Amazon Music, ни става на располагање каталог на повеќе од 90 милиони песни, многу од нив во High Fidelity. По 3-те бесплатни месеци, можеме да се отпишеме или да продолжиме да ги плаќаме 9,99 евра кои чинат месечно.

Пробајте го Amazon Music Unlimited бесплатно 30 дена.

30 дена бесплатен поттикне неограничен

Поттикне Неограничено

Амазон ни нуди и платформа за изнајмување е-книги наречена Kindle Unlimited, платформа која ни прави достапни повеќе од 1 милион книги во замена за месечна претплата од 9,99 евра.

Сепак, за да го прославиме црниот петок, можеме пробајте го бесплатно 30 дена. Корисниците на Prime имаат пристап до a скратена верзија на Kindle Unlimited, каде што нема да ги најдете најновите вести.

Откако ќе истече 30-дневниот пробен период, можете да се откажете или да платите цената на оваа услуга е 9,99 евра месечно.

Пробајте го Kindle Unlimited 30 дена бесплатно.

30 дена Prime Video

Видео платформата за стриминг на Амазон, Prime Video, има а 30-дневен бесплатен пробен период, платформа која малку по малку го проширува каталогот на оригинални серии и филмови. Покрај тоа, исто така ни овозможува пристап до еден вид видео продавница каде што можеме изнајмување на најновите изданија.

Ако сакаме да продолжиме да ја користиме оваа платформа и по 30-те бесплатни денови, ние мора да станеме корисници на Prime. Корисниците на Prime уживаат голем број дополнителни придобивки како што се:

 • Бесплатна испорака за 1 ден на повеќе од 2 милиони производи и испорака за 2-3 дена на милиони производи
 • Репродукција нема реклами на каналите Twitch каде ја користите бесплатната месечна претплата што ја имате
 • Складирање за фотографии неограничено на Amazon Drive (не вклучува неограничено складирање видео)
 • Пристап до Prime Music Unlimited, со повеќе од 2 милиони песни и без реклами.
 • Приоритетен пристап до флеш зделки 30 минути пред да започнат
 • Пристап до Prime Kindle Unlimited, со пристап до повеќе од 1 милион книги

Имате и можност за вработување цела година за 36,99 евра или ангажирајте го месечно за 3,99 евра. Апликацијата Prime Video е достапна за Apple TV, iOS, па дури и за неколку недели, исто така, за macOS.

Пробајте 30 дена Prime Video бесплатно.

Да се ​​биде Black Friday, а Amazon е една од платформите каде што можеме да најдеме повеќе понуди, како што се очекуваше, паметните звучници Echo на Amazon, ја намали својата цена.

Овие уреди се идеални за уживајте во звучни книги покрај која било друга музичка платформа во естриминг.

Echo Dot 3-та генерација за 17,99 евра

Третата генерација на Amazon Echo Dot со редовна цена од 3 евра е достапна за време на црниот петок за само 17,99 евра.

Купете Amazon Echo Dot трета генерација за 3 евра.

Echo Dot 5-та генерација за 29,99 евра

Четвртата генерација на Echo Dot од Amazon, со подобар и нов дизајн во споредба со третата генерација, исто така ја намалува својата цена за време на црниот петок од 5 евра на 29,99 евра.

Купете Amazon Echo Dot трета генерација за 4 евра.

Echo Show 5 + 2 Phillips Hue 44,99 евра

Можеме да го купиме пакетот што вклучува Echo Show 5 и два Philips Hue сијалица компатибилна со Alexa и почнете да го автоматизирате вашиот дом за само 44,99 евра.

Купете Echo Dot 4-та генерација + Philips Hue за 44,99 евра.

Echo Show 5 2-ра генерација за 34,99 евра

Echo Show е опсегот на звучници на екранот на Amazon. Моделот Echo Show ни нуди а 5 инчен екран каде што можеме да уживаме во нашите омилени серии и филмови не само од Prime Video, туку и од Netflix, што е идеален уред за да се има во кујната додека правиме ручек или вечера.

Можеме да го користиме како и останатите звучници на Echo слушајте ја нашата омилена музичка платформа за стриминг, било да е тоа Amazon Music, Spotify, Apple Music ...

Исто така, можеме сурфајте на интернет за да видите рецепти, остварувајте видео повици со предната камера од 2 MP што ја вклучува, видете ги најновите вести, временската прогноза, нашата агенда за следниот ден.

Првата генерација на Echo Show што Амазон ја лансираше пред неколку години, не дозволува инсталирање на апликации од трети страни како што е Netflix.

Купете го Echo Show 5 инчи и втора генерација за 2 евра. ]]>
https://www.soydemac.com/prueba-gratis-estos-servicios-de-amazon-por-black-friday/feed/ 0
Црн петок Apple Watch https://www.soydemac.com/black-friday-apple-watch/ https://www.soydemac.com/black-friday-apple-watch/#respond Пет, 25 ноември 2022 07:00:21 +0000 https://www.soydemac.com/?p=108279

Apple Watch стана најдобриот уред за ја следи физичката и спортската активност на корисниците. Сепак, тоа не е баш евтин уред, барем најкомплетните модели на пазарот. Доколку не сте задоволни со влезниот модел, Black Friday е најдобриот ден за купување Apple Watch.

Но, не само Apple Watch, можете да го искористите овој ден купете кој било друг производ на Apple или од други производители за време на црниот петок, ден кој официјално се слави на 25 ноември, иако ќе биде распореден во неколку дена за да имате повеќе можности за купување.

Кои модели на Apple Watch се во продажба на црниот петок

Apple WatchSE

Apple Watch SE ни го нуди истиот дизајн што можеме да го најдеме кај неговиот постар брат, серијата Apple Watch, но ако ниту една од функционалностите за следење на здравјето, како што е мерењето на кислород во крвта или функцијата на електрокардиограмот.

7мм Apple Watch Серија 41

Еден од најмоќните модели во палетата на Apple Watch е Серија 7, модел кој беше лансиран на пазарот минатата година. И покрај тоа, тоа е компатибилен со најновата достапна верзија на watchOSИако е надмината од серијата 8, сепак е прекрасен паметен часовник.

7мм Apple Watch Серија 45

Apple Watch Series 7 е моделот на генерацијата пред последната што ја лансираше Apple, модел кој освен поголемата големина на екранот, малку повеќе има да понуди во споредба со неговиот претходник, бидејќи не вклучува никаква нова функционалност наменета за следење на здравјето на корисникот.

Наоѓање на новата Apple Watch Series 8 тоа ќе биде многу комплицирана мисија за време на црниот петок, но можеме да се задоволиме со Серијата 7 која е исто така одлична.

Apple Watch серија 6

Со лансирањето на Серијата 8, Apple ја прекина продажбата на Серија 6, модел кој ќе го најдеме по многу добра цена за време на црниот петок ако знаеме добро да пребаруваме, во неговата верзија од 40 мм.

Додатоци за Apple Watch

Станица за полнење NEWDERY

Имате уште една фантастична можност во станица за полнење на вашиот Apple Watch, така што таа секогаш работи и компатибилен со сериите 8, 7, 6, 5, 2, 2, 1 и SE. Покрај тоа, бидејќи е многу компактен, можете да го носите каде и да одите.

Заштитна футрола RhinoShield

Така, вашиот Apple Watch може да издржи удари и паѓа до 1.2 метри височина., купете ја оваа заштитна полимерна футрола. Совршено се вклопува со Apple Watch 8 и 7 од 45 мм. Покрај тоа, има дизајн направен за подобро да ги апсорбира ударите.

MoKo безжичен полнач

Го имате и овој друг безжичен полнач 3-во-1. Комплетна станица за полнење компатибилна со Qi брзо полнење и со кој можете да ги полните вашиот iPhone, Airpods, а исто така и вашиот паметен часовник Apple Watch од сериите 6, SE, 5, 4, 3 и 2.

2 во 1 безжичен полнач

Друга алтернатива на претходната е овој полнач 2-во-1 Qi-сертифициран за брзо полнење од 15 W. Со него можете да полните од вашиот iPhone до слушалките, а исто така поминувате низ сериите на Apple Watch SE, 8, 7, 6, 5, 4, 3 и 2.

Ремен со алпска јамка

Овој спортски ремен е изработен од отпорен најлон, и со многу впечатлив дизајн. Покрај тоа, куката е направена од титаниум за да одолее на се што можете да замислите. Лента за Apple Watch со 49, 45, 44, 42, 41, 40 и 38 mm.

3 во 1 безжичен полнач

Конечно го имате и ова Безжичен полнач 3 во 1. Станица за полнење со која можете истовремено да ги полните вашите Airpods, вашиот iPhone и Apple Watch Series 7, 6, 5, 4, 3 и 2. Покрај тоа, има многу атрактивен и компактен дизајн.

Лого на Амазон

Пробајте го Audible 30 дена бесплатно

3 месеци Amazon Music бесплатно

Обидете се со Prime Video 30 дена бесплатно

Други производи на Apple во продажба за црниот петок

Зошто вреди да се купи Apple Watch на црниот петок?

Црниот петок е последна шанса што ја имате во текот на оваа година да најдете попусти на производите што ве интересираат пред крајот на годината и пред почетокот на божиќното купување, бидејќи следниот голем настан ќе биде Amazon Prime Day, а тоа е уште далеку.

Поради повлекувањето на Amazon на пазарот, кога Apple го слави Prime Day, и останатите компании ги слават своите специјални денови на неверојатни попусти, па затоа е уште една одлична можност, заедно со црниот петок да купуваат електронски производи.

Исто така, на Божиќ, традиционално цените растат, така што овој датум е идеален за да го проследите секое новогодишно купување, било да е тоа Apple Watch, MacBook, iPhone, телевизор, стерео, паметен звучник...

Колку Apple Watch обично намалува за време на црниот петок?

Apple Watch серија 7

Apple Watch Series 8, кој оваа година е достапен во до 5 бои, па затоа е можно, сепак малку веројатно, дека можеме да најдеме специфична понуда во Серијата 8, понуда која ќе биде поврзана со одредена боја, боја која веројатно има најмалку излез на пазарот.

Со пристигнувањето на Серија 8, Apple ја прекина продажбата на Серија 7, модел кој ќе продолжи да се продава на пазарот се додека не се продадат сите единици кои Apple се уште ги има на залиха, па ќе можеме да најдете понуди со попусти до 15%, попусти кои може да бидат поголеми кај моделите со специфични бои.

Apple Wath SE, моделот за влез на поголем екран во гамата на Apple Watch, веќе неколку месеци е со интересни попусти во многу установи, па повеќе од веројатно е дека за време на прославата на црниот петок Не ја пропуштајте забавата за околу 270 евра

Колку трае црниот петок на Apple Watch

Apple Watch нова големина

Црниот петок годинава се слави на 25 ноември. Меѓутоа, како што стана лоша традиција што еова неофицијално започнува неколку дена претходно, што ги принудува корисниците цела недела да бидат свесни за различните понуди што ги лансираат сите бизниси кои ги продаваат производите што сме заинтересирани да ги купиме.

Барем, она што е јасно е дека е25-ти ќе биде најсилниот ден од сите. Црниот петок во 2022 година ќе заврши во понеделник, 28 ноември, со прославата на Сајбер Понеделник, шпански изум за максимално продолжување на црниот петок, американска прослава која е усвоена од речиси сите.

Каде да најдете зделки за Apple Watch за време на црниот петок

Apple Store од Мичиген мора повторно да се затвори поради пандемија

Не очекувајте да најдете понуда за Apple Watch или кој било друг уред на Apple преку официјални продавници расфрлани низ Шпанија. Исто така, нема да најдете понуди преку Apple Store на интернет, бидејќи Apple на ниту еден начин не го слави црниот петок.

Амазон

Првото место кое треба да го консултираме за време на прославата на црниот петок е Amazon, не само поради гаранцијата и услугите на клиентите што ни ги нуди, туку и бидејќи сите производи на Apple доаѓаат од официјалната продавница на Apple на Амазон.

МедијаМарк

Продавниците на MediaMarkt имаат тенденција да ги искористат предностите на прославата на црниот петок за да започнат интересни понуди поврзани и со Apple Watch како и кај AirPods, па ако барате некој од овие уреди, не заборавајте да ги посетите преку нивната веб-страница.

Англискиот суд

Во El Corte Inglés исто така ќе најдеме интересни понуди и на Apple Watch Како и во палетата на Mac, понуди кои можете да ги консултирате преку неговата веб-страница и со посета на некои од центрите што ги има низ целата земја.

К-Туин

Мини Apple Store на K-Tuin исто така мора земете ги предвид за време на прославата на црниот петок.

Машинисти

Веб-страницата Macnificos е интересна опција не само да ги најдете понудите на Apple Watch, туку и да ги најдете додатоци и/или ремени за нашиот Mac или Apple Watch.

]]>
https://www.soydemac.com/black-friday-apple-watch/feed/ 0
Црн петок iPad https://www.soydemac.com/black-friday-ipad/ https://www.soydemac.com/black-friday-ipad/#respond четврток, 24 ноември 2022 16:00:22 +0000 https://www.soydemac.com/?p=108280 iPad Pro

Се наближува црниот петок, најдоброто време од годината за купување на кој било електронски уред, вклучително и iPad бидејќи Apple ја претстави целата палета производи за оваа година, што ни овозможува изберете од голем број модели и искористете ги понудите на постарите модели.

Црниот петок годинава се слави на 25 ноември, иако како што стана вообичаено, официјално ќе започне во понеделник, 21 ноември и ќе трае една недела, до 28 ноември со Сајбер Понеделник.

Од тој момент, цената на сите производи ќе почне да расте така што производителите можат да ги искористат предностите на Божиќните продажни повлекувања.

Кои модели на iPad се во продажба на црниот петок

iPad Air 2022 64 GB

Сега можете да го најдете 2022 iPad Air, новата генерација на овој компактен таблет од Apple, за помалку благодарение на оваа понуда на Black Friday. Можност да го добиете новиот уред со чипот M1.

iPad Air 2022 256 GB

Имате и друга верзија од претходната со попуст, како оваа iPad Air 2022 со 256 GB внатрешна меморија. Инаку ги делат истите карактеристики. На овој начин ќе имате многу повеќе простор за складирање на она што ви треба...

iPad 2022

Ниту, пак, треба да заборавиме на нова 10-та генерација на iPad, обновен оваа 2022 година. Модерен таблет, со екран од 10.9 инчи и моќен чип A14 Bionic кој ќе го најдете на попуст деновиве.

iPad 2021

Како поевтина алтернатива на претходната, а со поголем процент на попуст, го имате и ова iPad 2021-та генерација 9 година, со екран од 10.2 инчи и чип A13 Bionic. Како претходна генерација, намалувањето е позначително и не е застарен уред, далеку од тоа.

Apple Pencil 2nd Gen

Конечно, одличен додаток на вашиот iPad Pro и iPad Air е Молив од втора генерација на Apple. Додаток за да можете да ракувате со екранот на допир на друг начин или да ги цртате и направите вашите омилени скици со поголема прецизност.

Лого на Амазон

Пробајте го Audible 30 дена бесплатно

3 месеци Amazon Music бесплатно

Обидете се со Prime Video 30 дена бесплатно

Други производи на Apple во продажба за црниот петок

Зошто вреди да се купи iPad на црниот петок?

Црниот петок е најдоброто време од годината за кој било производ на Apple, бидејќи е време избрано од продавачите испразнете ги полиците на старите производи за да ги сместиме новите, можеби сме биле или ќе го направиме тоа.

Исто така, тоа е последниот голем настан на кој одиме најдете интересни попусти, бидејќи како што се наближува Божиќ, цената на производите ќе расте за да се искористи привлечноста на продажбата во овој период од годината.

Колку iPad-ите обично се намалуваат на црниот петок?

нов iPad Mini

Иако iPad Pro со M2 чипот е релативно кратко време на пазарот и е топ модел од палетата на iPad, за време на црниот петок ќе го најдеме со некои попусти кои ќе бидат помеѓу 5 и 7% во најдобар случај, многу интересен попуст со оглед на цената што ја имаат.

Во однос на iPad Pro 2021, овој модел го прави тоа ќе добиете значителни попусти, попусти многу слични на оние што ги најдовме во текот на годината и кои се помеѓу 15 и 17%, а можат да достигнат и 20% за време на црниот петок.

IPad Air Ќе имате и значителни попусти. но тоа е уред кој поради карактеристиките и времето на пазарот нема да пропадне Black Friday забавата со попусти од приближно повеќе од 15%.

Новите iPad 2021 и 2022 исто така ќе имаат попусти, Тие се последни кои се појавија на пазарот. но тоа не значи дека тие имаат попусти за време на овие датуми, што ги прави многу сочна мета за љубителите на технологијата.

Треба да се запомни дека, во многу прилики, има попусти на производите на Apple фокусирајте се на одредени бои. Во случајот на iPad, бојата не е навистина важна, бидејќи сите на крајот ставаме заштитна футрола на неа.

Колку долго трае црниот петок на iPad

Официјално црниот петок ќе започне на 25 ноември, но сепак ќе се најдат првите понуди од 21 ноември, денот кога неформално започнуваат понудите за овој ден, понуди кои ќе траат до 28 ноември, денот кога се слави Сајбер Понеделник.

Каде да најдете зделки за iPad на црниот петок

Apple не го слави црниот петок нема понуда, така што веќе можете да го отфрлите Apple Store онлајн, како и продавниците што ги расфрла низ Шпанија за да купите iPad или кој било друг производ на Apple.

Амазон

Амазон стана, по своја заслуга, најдобрата опција за купување производи на Apple со попусти, бидејќи ни ги нуди токму Истите гаранции дека можеме да најдеме купување директно во продавницата на Apple.

Покрај тоа, секој производ можеме да го вратиме до 31 јануари, така што имаме доволно време да тестираме и да видиме дали iPad што го избравме ги задоволува нашите потреби.

МедијаМарк

Овој бизнис, кој обично ги фокусира своите понуди на Додатоци на Apple како Apple Watch и AirPods, Ќе ни ја понуди и непарната понуда за основниот опсег на iPad, а не за Pro.

Англискиот суд

Друга од продавниците што мора да ја посетиме за време на црниот петок за да ја најдеме чудната понуда во палетата на iPad е El Corte Inglés, каде постари модели ќе добијат значителни попусти.

К-Туин

Ако имате продавница на K-Tuin каде што живеете, тоа е затоа што нема Apple во близина каде што живеете тестирајте ги производите пред да ги купите. Овие установи имаат интересни понуди подготвени за црниот петок.

Машинисти

Ако барате еден футрола за iPad или кој било друг додаток, покрај iPad очигледно, на сајтот Macnificos ќе го најдете по многу интересни цени.

]]>
https://www.soydemac.com/black-friday-ipad/feed/ 0
Мек црн петок https://www.soydemac.com/black-friday-mac/ https://www.soydemac.com/black-friday-mac/#respond четврток, 24 ноември 2022 13:00:23 +0000 https://www.soydemac.com/?p=108278 Бои IMac

25 ноември е црниот петок, годишно време за кое веројатно дали штедевте во последната година и на тој начин ќе можете да го обновите вашиот стар Mac за еден од новите модели што Apple ги лансираше на пазарот, главно оние што ги управува M1 процесорот.

Иако силниот ден ќе биде 25-ти, првите понуди на Black Friday ќе започнат на 21-ри, понеделник и ќе се прошират во текот на целата недела до следниот понеделник на 28-ти, денот на кој се слави Сајбер Понеделник. Сепак, Не е препорачливо да се чека до последен момент.

Кои модели на Mac се во продажба на црниот петок

Доколку ви треба Apple Mac, овогодинешниот Black Friday ви ги носи овие интересни понуди:

MacBook Air 2020

MacBook Air 2020, кој е во продажба веќе две години, исто така ќе донесе значителни попусти доколку барате квалитетен ултрабук со високи перформанси за помалку. Дополнително, доаѓа опремен со новиот Apple M1 чип, со голема ефикасност и моќност. ќе биде еден од тие Не можете да ја пропуштите прославата на црниот петок, па затоа, ако сте заинтересирани да го добиете, не треба да дозволите да ви избега.

MacBook Air 2022

Apple исто така го обнови својот Air во текот на оваа 2022 година, со нов опсег кој вклучува како одлична новина новиот М2 чип. Елемент кој ќе донесе поголеми перформанси на процесорот, графичкиот процесор, а исто така и оптимизациите за победа во други области. Иако е толку актуелен, се надеваме дека ќе најдете некои попусти за време на црниот петок. Затоа, не пропуштајте ја одличната можност што ви се нуди.

MacBook Pro 2022

Како алтернатива на претходната, и нешто помоќно, ја имате верзијата MacBook Pro исто така се обнови во 2022 година. Компактен тим за најпребирливите или за професионалци кои сакаат да го надминат Air, а исто така ќе има попусти на овој модел со новата втора генерација чипови M2 од компанијата од Купертино.

iMac 2021 година

Имате и интересни попусти на 24-инчен iMac од Apple, поточно во моделот од 2021 година, последен до датумот на оваа палета на производи од компанијата Apple. Ако барате добро, ќе најдете некои попусти и до 10% во некои случаи, што значи заштеда на стотици евра.

Mac мини 2020

Последно, но не и најмалку важно, ако она што го сакате е мини компјутер, тогаш го имате Mac mini модел. Последната верзија беше онаа од 2020 година, кога тие се надградија од чипови на Интел на М1. Оваа верзија исто така ќе биде во продажба во текот на овие денови за да можете да ја искористите и да добиете една за многу помалку.

Лого на Амазон

Пробајте го Audible 30 дена бесплатно

3 месеци Amazon Music бесплатно

Обидете се со Prime Video 30 дена бесплатно

Други производи на Apple во продажба за црниот петок

Зошто вреди да се купи Mac на црниот петок?

Mac mini со M1 е најбрз меѓу еднојадрените процесори

Црниот петок е, заедно со Денот на премиерот, најдобро време од годината да купат кој било технолошки производ, но не само во Амазон, туку и во која било друга компанија, бидејќи тие ја користат предноста на повлекувањето на Prime Day за да ги лансираат своите понуди.

Ако се земе предвид дека Prime Day се прославуваше пред месеци, последната опција ни преостанува најдете интересни попусти поминете низ црниот петок, период од годината што трговците го користат за да се ослободат од залихите што ги имаат во нивните магацини за новите производи што ќе се продаваат на Божиќ.

Божиќ е најлошото време од годината за купување, како бизниси цените имаат тенденција да одат нагоре да ја искористи потребата на многу корисници за купување новогодишни подароци.

Колку Mac обично се намалуваат на црниот петок?

MacBook Pro 2021 година

За сега Веќе можете да сонувате да го најдете новиот MacBook Pro на продажба за време на црниот петок. Овие тимови штотуку пристигнаа на пазарот и веќе имаат срамежливи попусти поради кои вреди да се купат сега.

MacBook Air, исто така, е ажуриран оваа година и има многу гласачки ливчиња продолжи со истиот интересен попустИако ако очекувате поголеми попусти, треба да се одлучите за претходните генерации, во кои попустот понекогаш може да достигне и до 200 евра.

El 24-инчен iMac, ќе се пријави и за Black Friday. Доколку не ви пречи бојата, треба да бидете свесни за различните понуди на 24-инчниот iMac со M1 процесорот, модел кој е на пазарот повеќе од една година и е намален.

Во однос на Mac mini, со ARM M1 процесор, ќе најдеме повеќе или помалку попусти. Кај постарите модели попустот ќе биде поголем, како што е случајот со оние базирани на Intel чипови кои се уште се во продажба.

Колку трае црниот петок на Mac компјутери?

Црн петок официјално ќе започне на 25 ноември во 0:01 часот и ќе трае во текот на целиот ден до 23:59 часот. Сепак, од понеделник, 21 ноември до следниот понеделник, 28 ноември, ќе најдеме понуди од секаков вид за купување Mac на црниот петок.

Каде да најдете зделки за Mac на црниот петок

Епл Чангша

Јаболко таа не е пријателка на правење попусти во секое време од годината и црниот петок не е исклучок. Доколку сакате да го искористите овој ден за да го обновите вашиот Mac, нема да најдете понуда преку вообичаените канали за дистрибуција на Apple.

Амазон

И за својата гаранција и за неговата услуга за клиенти, Амазон е еден од најдобрите платформи за купување на црниот петок. Дополнително, ако купиме кој било производ на Apple, ќе ја уживаме истата гаранција што Apple ни ја нуди директно, бидејќи зад себе е компанијата од Купертино.

МедијаМарк

Иако MediaMarkt вообичаено не ја фокусира својата активност на продажба на Mac, за време на Black Friday сигурно ќе лансира интересна понуда, особено на моделите кои се најдолго на пазарот.

Англискиот суд

Уште една од објектите кои ќе ни понудат интересни попусти постари модели на Mac е El Corte Inglés.

К-Туин

Ако немате Apple Store во близина, можете да посетите продавница. K-Tuin за да го видите и тестирате од прва рака кој било уред на Apple што ве интересира и да ги искористите понудите што ни ги подготвија за време на црниот петок.

Машинисти

Машинисти ја фокусира својата активност на продажба на производи и додатоци на Apple а за време на црниот петок има подготвени интересни понуди. Можеме да кажеме дека оваа веб-локација е како намалена верзија на онлајн продавницата на Apple.

]]>
https://www.soydemac.com/black-friday-mac/feed/ 0
Црн петок AirPods https://www.soydemac.com/black-friday-airpods/ https://www.soydemac.com/black-friday-airpods/#respond четврток, 24 ноември 2022 11:00:24 +0000 https://www.soydemac.com/?p=108274 Оригиналните Apple AirPods

Црниот петок е најдобриот период од годината да купите новогодишни подароци и да заштедите неколку евра. Ако размислувате за обновете ги вашите AirPods или за да ги купите овие фантастични слушалки од Apple за прв пат, најдоброто време од годината е Black Friday.

Црниот петок е идеално време од годината за купување електронски производи, бидејќи компаниите го користат тоа празни магацини за стари производи да се направи простор за производи од производи кои штотуку пристигнале на пазарот и кои имаат поголема побарувачка.

Кои модели на AirPods се во продажба на црниот петок

AirPods Pro 2 генерација

ТОП ПОНУДА AirPods Pro...
AirPods Pro...
Нема рецензии

Кога AirPods од 3-та генерација беа објавени со новиот H1 чип, цената на AirPods од XNUMX-та генерација веднаш падна. А прекрасна можност На што мора да ја додадеме и продажбата што ја направија на црниот петок за да купат оригинални квалитетни безжични слушалки за многу помалку.

AirPods 3 генерација

Наместо тоа, ако сакате Трета генерација AirPods, со чип H1, со најновата технологија, ќе биде нешто потешко да се најдат понуди за време на црниот петок, но ќе има некои интересни, ако барате правилно.

Лого на Амазон

Пробајте го Audible 30 дена бесплатно

3 месеци Amazon Music бесплатно

Обидете се со Prime Video 30 дена бесплатно

Други производи на Apple во продажба за црниот петок

Зошто AirPods вреди да се купат на црниот петок?

3 AirPods

Најдобрите слушалки за користење со кој било производ на Apple се опсегот AirPods и опсегот Beat, бидејќи благодарение на процесорот H1, тие автоматски се поврзуваат со нашиот iPhone, Mac или iPad.

Доколку најдеме некоја интересна понуда за време на црниот петок не треба да и дозволиме да избега, бидејќи е најдобро време од годината за купување, главно, технологија, бидејќи компаниите сакаат да остават простор во своите магацини за новите производи што треба да пристигнат.

Дополнително, ако се земе предвид дека, во последните месеци, повеќето модели многу паднаа во цената, најверојатно за време на црниот петок тие ќе одат уште пониско.

Колку AirPods обично се намалуваат на црниот петок?

AirPods Max за 499 евра

Со толку малку време на пазарот, многу е малку веројатно дека ќе можеме да ја најдеме новата трета генерација AirPods за време на црниот петок, иако не можеме да исклучиме многу точна понуда со попуст меѓу 2 и 3% најмногу.

Втората генерација на AirPods, особено она што го вклучува куќиштето со молња кабел, сигурно ќе ги најдеме по многу атрактивна цена. со попусти меѓу 7 и 15%.

Моделот со футролата за безжично полнење, која во моментов повеќе не е достапна за продажба, ќе се приклучи и на забавата на црниот петок, со попусти кои не надминуваат 10%.

AirPods Max, можеме да ги најдеме со попусти до интересниИако ќе видиме што ни подготвува овој нов црн петок во овие слушалки од типот на лента за на глава.

Колку трае црниот петок на AirPods?

Како што споменав погоре, црниот петок Годинава се слави на 25 ноември, со што се исполни традицијата да се слави последниот петок во ноември, само еден ден по Денот на благодарноста.

Меѓутоа, а и следејќи ја традицијата, од понеделник истата недела, на 21. ќе започнат првите понуди поврзани со црниот петок, понуди кои ќе останат до 28 ноември, понеделник, со Сајбер понеделник.

Сепак, најсилниот ден традиционално отсекогаш бил официјалниот ден на црниот петок, кој оваа година се паѓа на 25. Доколку сакате да бидете меѓу првите што ќе ги искористите првите понуди, треба да почнете да ги барате од 0:01 на 26.

Каде да најдете зделки на AirPods на црниот петок

Новата продавница на Apple во NYујорк има област за постојано собирање производи

Првото место ние мораме Исклучување за црниот петок е самиот Apple, и физичките продавници и онлајн продавницата. Apple никогаш не го прославил црниот петок надвор од Соединетите Американски Држави, и колку што стана компанијата голема, таа целосно престана да го слави, затоа не се мачете да барате договор за црниот петок.

Амазон

Зборувањето за црниот петок е зборување за Амазон. Амазон стана, според сопствените заслуги, најдобрата интернет продавница за купување на кој било производ. Не само поради одличните цени, туку и поради неговата гаранција и услуги на клиентите.

Дополнително, во случајот на Apple, мора да земеме предвид дека на Apple ги продава своите производи преку AmazonЗатоа, ако купиме модел на AirPods, ќе се најдеме со истата гаранција што ни ја нуди Apple.

МедијаМарк

Во последниве месеци, MediaMarkt лансираше а голем број понуди од палетата на AirPodsЗатоа, доколку имате намера да купите некој од различните модели кои се дел од оваа палета, треба да ја погледнете нивната онлајн продавница.

Англискиот суд

Преку веб-страницата El Corte Inglés или со посета на некоја од неговите продавници, ќе се сретнеме и со интересни понуди во палетата на AirPods.

К-Туин

Корисници кои немаат среќа да имаат Apple Store во близина, ја имаме мини Apple Store на K-Tuin, каде што ќе најдеме и голем број понуди за време на црниот петок.

Величествено

Magnificos е мини Apple Store преку веб, каде што можеме најдете ја целата палета на AirPods покрај големиот број додатоци за производите на Apple.

]]>
https://www.soydemac.com/black-friday-airpods/feed/ 0
Црн петок iPhone https://www.soydemac.com/black-friday-iphone/ четврток, 24 ноември 2022 07:00:25 +0000 https://www.soydemac.com/?p=108271

Многумина од нас се корисници кои го чекаат црниот петок да однапред божиќен шопинг и на тој начин, заштедете ни добри пари што можеме да ги инвестираме во други потреби, како што се одмор, полворони, нугати, ликери, мантекадо, роскони де рејес, јаглен...

Црн петок нема фиксен датум на календарот, исто како Велигден. Овој посебен ден за потрошувачите се слави последниот четврток од ноември, ден по Денот на благодарноста, иако во текот на претходните денови, може да најдеме голем број понуди за купување на iPhone.

Кои модели на iPhone можеме да ги купиме во продажба на црниот петок?

iPhone 13 Pro Max 1TB

Затоа што Едвај е на пазарот една година или нешто повеќеАко добро побараме, ќе можеме да најдеме одлична понуда на iPhone 13 Pro со некој вид на попуст. А тоа е дека со излегувањето на новиот iPhone 14, цените на претходната генерација значително паднаа.

iPhone 13 Pro Max

со iPhone 13 Pro Max Сè уште е чудовиште од Apple. Многу моќна верзија на која малку може да му позавиди на новиот iPhone 14, бидејќи е сè уште многу актуелен. Затоа, не пропуштајте ја можноста да ја купите со попуст како понудите кои ќе бидат дадени деновиве.

iPhone 12

Со лансирањето на iPhone 14, iPhone 12 значително ја намали својата цена, па многу е веројатно дека можеме да го најдеме како зделка. Вреди? Па да, освен ако не сакате да користите многу поголем мобилен уред и со најновото од компанијата од Купертино.

Прибор за iPhone во продажба за црниот петок

Футрола за iPhone на Apple со MagSafe

Можете исто така да го заштитите вашиот iPhone 13 Pro мобилен и да му дадете нов стил со оваа друга понуда на додатоци за вашите производи на Apple. Тоа е  Оригинална силиконска футрола со MagSafe за iPhone 13 Pro во розова боја.

Безжичен полнач Belkin

Белкин, исто така, има совршена Станица за полнење 3-во-1 на 7.5W. Компатибилен со iPhone, AirPods и Apple Watch. Сите со фантастичен дизајн во бела боја и многу компактен.

пренослив безжичен полнач

Конечно, уште една од понудите е пренослив безжичен полнач идеален за патување. Со MagSafe сертифициран за 15W MFI за iPhone 14, 13, 12, 11 серии и Airpods Pro 1 и 2 и други уреди што поддржуваат безжично полнење од 15 W.

Лого на Амазон

Пробајте го Audible 30 дена бесплатно

3 месеци Amazon Music бесплатно

Обидете се со Prime Video 30 дена бесплатно

Други производи на Apple во продажба за црниот петок

Зошто вреди да се купи iPhone на црниот петок?

Повеќето технолошки компании го фокусираат најголемиот дел од нивната продажба, а со тоа и профитот, во последниот квартал од годината. Не само за божиќен шопинг (кога цените растат), туку и за понудите што ги прават за време на црниот петок.

Овој ден го користат голем број компании за да ослободете се од акциите што ги имаат а со тоа да можат да сместат нови производи.

Ако сакате да купите iPhone на црниот петок, не треба да ја пропуштите оваа можност, бидејќи нема да имате повеќе слична додека Amazon не го прослави Prime Day или не најдете одредена понуда, но мора да бидете многу свесни.

Колку обично намалува iPhone за време на црниот петок?

На црниот петок, како што споменав во претходниот дел, тоа е најдобро време од годината за обновување на електронските уреди, бидејќи компаниите сакаат да се ослободат од залихите што ги имаат за самите да ги пуштат во продажба производите што излегле на пазарот или се на пат да го сторат тоа.

Имајќи предвид дека палетата на iPhone 14 штотуку излезе на пазарот, тешко дека ќе најдеме некоја понуда. И ако го најдеме, попустот нема да надмине 5% во најдобар случај.

Онаму каде што ќе можеме да најдеме подобри попусти е низ целиот опсег на iPhone 13, iPhone кој Apple го лансираше минатата година и официјално престана да го продава. Сите модели кои се дел од оваа палета, ќе можеме да најдеме попусти од 10 до најмногу 15%.

iPhone 12, ќе го најдеме и по многу интересни цени, со попусти кои би можеле да достигнат 15%, бидејќи Apple продолжува да ја продава оваа верзија преку своите официјални дистрибутивни канали.

Колку трае црниот петок на iPhone

Црниот петок годинава се слави на 25 ноември, петок. Сепак, од понеделник 21 ноември до следниот понеделник 28 ноември, континуирано ќе наоѓаме понуди.

Да, најсилниот ден ќе биде 25. Доколку сакате да го обновите вашиот iPhone или да го купите вашиот прв iPhone, од I am from Mac ви препорачуваме да започнете посетете ги веб-страниците на Amazon, El Corte Inglés и MediaMarkt од 0:01 часот на 25 ноември меѓу првите кои ќе ги искористат понудите.

Каде да најдете зделки за iPhone на црниот петок

Apple Store Истанбул

Apple никогаш не бил пријател со правење промоции или попусти и прославата на црниот петок не е исклучок. Единствениот позитивен аспект што го наоѓаме ако избереме да купиме iPhone за време на црниот петок е тоа што ќе можеме да го вратиме до 10 јануари.

Амазон

Амазон, исто така, го продолжи периодот на враќање на производите купени од оваа прослава до 31 јануари, така што предноста што посветеноста на Apple за продолжување на периодот на враќање може да биде не доаѓа до ништо.

Неколку години, Apple ги продава сите свои производи и преку Амазон, така што купувањето на кој било производ на Apple преку Амазон е исто во однос на гаранцијата.

МедијаМарк

Повеќето од зделките што ги прави MediaMarkt за време на црниот петок се поврзани со опсегот на iPhone, па затоа е веб-страница која треба да ја земеме предвид кога бараме понуди доколку сакаме да купиме нов iPhone.

Англискиот суд

Политиката за враќање на El Corte Inglés секогаш остави многу да се посакува со производите на Apple, бидејќи еднаш отворен не дозволува враќање.

За среќа, во последниве години ја прави својата политика пофлексибилна, затоа треба да ги пропуштите понудите на сите производи на Apple што ќе ги понуди за време на црниот петок преку своите претпријатија и својата веб-страница.

К-Туин

Ако пред да купите iPhone или кој било друг производ на Apple, сакате физички да го погледнете, можете да го направите во продавниците на K-Tuin, продавници што би можеле да ги наречеме мини Apple Store, каде ни се на располагање сите производи.

]]>
Бесплатни аудио книги и подкасти за 3 месеци со Audible https://www.soydemac.com/audiolibros-y-podcast-gratis-durante-3-meses-con-audible/ https://www.soydemac.com/audiolibros-y-podcast-gratis-durante-3-meses-con-audible/#respond Вто, 12 јули 2022 08:45:00 +0000 https://www.soydemac.com/?p=103879 Амазон звучен

Сигурно многумина од вас, вклучително и јас, имаат намера да посветат повеќе време на читање во текот на целата година, желба што за жал не можеме да ја исполниме, поради, во повеќето случаи, на недостаток на време, што, покрај тоа, е придружено со замор, што ни ги одзема сите навестувања што би можеле да ги имаме да чита книга.

За среќа, во светот на технологијата постои решение за кој било проблем. Решението за овој проблем е аудио книгите. Ако сè уште не сте имале можност да го испробате овој аудио формат, сега можеби е време благодарение на Звучна бесплатна промоција, промоција која нуди 3 месеци бесплатна за сите клиенти на Prime и еден месец на оние што се.

 

 

Амазон звучен

Што се слуша

Audible е ексклузивната платформа за аудио книги и подкасти на Амазон. Оваа платформа ни нуди повеќе од 7.000 наслови на шпански (повеќе од 90.000 на други јазици). Сите аудио книги ги раскажуваат луѓе, а не машини. Меѓу актерите што стојат зад некои од овие аудио книги, наоѓаме: Хозе Коронадо, Марибел Верди, Леонор Вотлинг, Хуан Еханове, Адријана Угарте, Мигел Бернардеу, Мишел enенер ...

Ако зборуваме за ексклузивни подкасти, имаме уште еден интересен дел што е достапен во Audible Ана Пастор, Хорхе Мендес, Емилио Арагон, Алјаска, Олга Виза и Марио Вакеризо меѓу другите. За да уживаме во оваа содржина, можеме да го сториме тоа од кој било уред на Amazon Echo или преку нашиот iPhone со преземање на апликацијата Audible од App Store, апликација што исто така ни овозможува преземете содржина да го слушате без интернет-врска.

Уживајте во понудата

Амазон звучен

За да ја искористите оваа понуда, само треба да кликнете на оваа врска и кликнете на Добијте 3 месеци бесплатен пробен период (ако сте премиер) или Бесплатен пробен период 30 дена ако не си премиер

Кога ќе заврши слободниот период, ако сакаме да продолжиме да уживаме во оваа платформа ние треба да плаќаме 9,99 евра месечно.

]]>
https://www.soydemac.com/audiolibros-y-podcast-gratis-durante-3-meses-con-audible/feed/ 0
Софтвер за хонорарци и мали и средни претпријатија за Mac: какви видови постојат? https://www.soydemac.com/software-autonomos-y-pymes-mac/ https://www.soydemac.com/software-autonomos-y-pymes-mac/#respond Пон, 25 април 2022 08:54:28 +0000 https://www.soydemac.com/?p=109947 апликации за бизнис менаџмент

Кога креирате нова компанија или сте самовработени, постојат два аспекта кои мора да ги земеме предвид. Пред се, мора да ни биде јасно дали сакаме да управуваме со нашиот бизнис преку специјален софтвер или ќе ја делегираме оваа задача на агенција.

Вториот аспект што мора да го земеме предвид, ако сакаме да создадеме компанија, е ако ние ќе владееме со него колективен договор на нашиот сектор или да создадеме нов во случај да ни се допадне оној што постои на провинциско или национално ниво.

Ако знаеме дека сме способни управуваат со работењето на нашата компанија или самовработен бизнис (фактурирање, сметководство, магацин, управување со клиенти...) располагаме со широк спектар на апликации, апликации кои се поврзани една со друга, олеснувајќи го управувањето со залиха, нарачки, наплата, платен список, клиенти...

Кои апликации ви се потребни за да водите бизнис

Плаќање

управување со наплата

Фактурирање е делот најважниот од секој бизнис. Ако нема наплата, нема приход. Ако нема приход, бизнисот не е профитабилен.

Апликациите за наплата за бизниси и хонорарни преведувачи вклучуваат контрола на акции, што ни овозможува во секое време да го знаеме, инвентарот што го имаме на располагање.

Ако наместо да нудиме производи, продаваме услуги (на пример, поправка на апарати), со овие типови апликации за наплата, можеме да водиме и целосна евиденција за работните часови и употребените материјали.

ни овозможува да конфигурираме предупредувања за кога залихите паѓаат под одредена бројка нè поканува да направиме нарачка со вообичаениот добавувач. Во картичката на секој производ можете да ги додадете и цената на чинење и малопродажната цена, со нејзината соодветна стапка на ДДВ.

управување со наплата

Најкомплетните апликации од овој тип ни овозможуваат поврзете ја апликацијата со нашата банка да ги анализираме приходите што сме ги добиле со издадените фактури. На овој начин, практично автоматски можеме да управуваме со збирките.

Во рамките на делот за наплата, апликацијата ни овозможува да управуваме со наплатите, набавките и, очигледно, продажбата. Оваа апликација е суштински за секаков вид на бизнис, бидејќи, ако нешто работи, секој ден треба да го користиме за да генерираме приход.

Со овој тип на апликации, на прв поглед можеме да знаеме што се производите кои најмногу се продаваат, оние кои оставаат поголема маржа на деловна активност, најпродаваните во одредени периоди од годината...

Да, покрај тоа, се поврзува со апликациите на Microsoft 365 (Outlook, Word, Excel, PowerPoint...) можеме да ги испратиме извештаите директно во Excel за да ги примениме филтрите и да ги анализираме податоците, да споделуваме преку е-пошта без претходно да ги зачуваме...

Оваа интеграција исто така дозволува увезете стапки на добавувачи или податоци од други апликации во апликацијата да ги има секогаш при рака во апликацијата.

Сметководство

сметководствено управување

Заедно со наплатата, сметководството е уште еден од најважните делови во бизнисот, бидејќи Тоа ќе покаже дали ги правиме работите правилно или погрешно.

Дури и ако немате познавање од сметководство, овие типови на апликации автоматски се грижи за генерирање на сметководствените записи, кога генерираме фактура, кога ја наплатуваме, кога плаќаме фактури од добавувачи...

Доколку имате познавање од сметководство, секогаш ќе биде подобро отколку ако ги немате, бидејќи нема да бидете принудени да ангажирате сметководител или да прибегнете кон консултации.

Апликациите за одржување на сметководството на хонорарците и компаниите ни овозможуваат да управуваме со бизниси врз основа на директна проценка y индиректна проценка.

сметководствено управување

Покрај тоа, тие во голема мера ја олеснуваат работата на презентирање на Извештаите за порамнување на ДДВ, моделот IRPF, сметководствените книги во Трговскиот регистар, годишните сметки...

Списоците кои апликацијата ни дозволува да ги креираме можат да бидат извоз во Excel и PDF формат.

Апликацијата за управување со сметководството на бизнис мора периодично да се ажурира за да го вклучи промени во законодавството што се додава или менува.

Овој тип на апликација ни овозможува да контролираме во секое време средствата на нашиот бизнис, материјални основни средства, нематеријални основни средства, нематеријални основни средства, финансиски основни средства... Некои од нив ни овозможуваат да вклучиме фотографии од средствата на компанијата.

Друг важен аспект што мора да го земеме предвид при изборот на апликација која ни овозможува да управуваме со сметководството е тоа интегрирајте се со Office за да ги споделите креираните извештаи, анализирајте ги со Excel…

Платен список

Управување со платен список

Можеме да управуваме и со платниот список и социјалното осигурување на нашата компанија со специфични апликации што ќе ни овозможат заштедете ги месечните трошоци на консултантски услуги. Со овој тип на апликација, на многу едноставен начин можеме да го прилагодиме износот на платен список на бруто нето износ.

Ни дозволуваат да се снаоѓаме управување со наплата и работни денови со денови, недели или месеци, прекувремена работа, поставете ги работните денови на календар, идеална функција за дисконтинуирано користење на вработените.

Исто како што ни овозможува да управуваме со платен список и социјално осигурување, со овој тип на апликација, исто така можеме склучуваат договори за вработување и тие се задолжени за генерирање на комуникациските датотеки за нивна обработка од платформата Contrat@.

Управување со платен список

Апликацијата ќе не информира за датуми на истекување на договорите на вработените, медицински прегледи, дозволи во кои уживавте, од деновите за одмор што чекаат...

Исто така ни овозможува да управуваме со делови од високо и ниско социјално осигурување, промени во контрасти и социјална сигурност. Само со внесување на датумот на напуштање на компанијата и во зависност од причината за напуштање, автоматски ќе се генерира соодветното порамнување.

Како апликации за управување со наплата и сметководство, доколку апликацијата за платен список нуди канцелариска интеграција, подобро бидејќи ни овозможува да извезуваме списоци со податоци за да ги анализираме со Excel или да споделуваме извештаи директно преку е-пошта.

Повеќе работи што треба да се земат предвид

апликации за бизнис менаџмент

Пред да одлучиме за една или друга апликација, мора да го земеме предвид техничка помош што ни ги нуди компанијата, на ажурирања на апликации и од кои уреди можеме да пристапиме до информациите на овие апликации.

Пристап преку веб од кој било уред до апликацијата за наплата или сметководство на нашата компанија е точка што треба да се земе предвид, особено кај хонорарците кои се секогаш во движење.

најдоброто што можеме да го направиме пред да одлучите за еден или друг сет на апликации е да ги испробате. Она што не можете да го направите е да изберете апликација за наплата од една компанија и сметководствена апликација од друга, бидејќи нема да можете автоматски да ги префрлите податоците.

]]>
https://www.soydemac.com/software-autonomos-y-pymes-mac/feed/ 0
Како да го ставите iPhone во режим DFU https://www.soydemac.com/poner-iphone-en-modo-dfu/ https://www.soydemac.com/poner-iphone-en-modo-dfu/#respond Нед, 24 април 2022 10:00:06 +0000 https://www.soydemac.com/?p=109877 режим за обновување

Ставете го iPhone во режим DFU Тоа е првиот чекор за да можеме да го вратиме уредот што не стартува правилно, кога сакаме да го вратиме, ако сме го заборавиле кодот за заклучување, ако iPhone е оневозможен...

Пред да го активирате овој режим, препорачливо е да знаете што е режим DFU, што значи тоа и што можеме да направиме со него.

Што е режим DFU

DFU е кратенка за режимот за ажурирање на фирмверот на уредот, тоа е состојба во која можеме да ставиме iPhone на iPad да работи повторно.

Неговата работа е слична на режимот за обновување на Mac или BIOS-от на компјутер, но за да комуницирате со него, неопходно е да се користи апликацијата iTunes или Finder.

Овој режим нуди пристап до системот во привилегиран режим во однос на дозволите, поради што најчесто се користи за џеилбрејк уреди.

Можеме да го активираме режимот DFU на iPhone или iPad без да влијае на системот во секое време. Овој режим најчесто се користи за враќање на уредот кога не се стартува правилно, кога сме го заборавиле кодот за отклучување...

Што ни треба за да комуницираме со iPhone во режим DFU

Откако ќе го овозможиме режимот DFU, треба да ја инсталираме апликацијата iTunes на компјутер со Windows или Mac со macOS 10.14 или понова верзија. Ако компјутерот на кој сте поврзани работи со macOS 10.15 или понова верзија, ќе го користиме Finder.

Apple го отстрани iTunes со објавувањето на macOS 10.15 Catalina, преместувајќи ја функционалноста на iTunes во Finder. Кога ќе го поврзете iPhone со Finder, тој ќе се прикаже во левата колона.

Што да направите пред да го активирате режимот DFU

Ако нашиот уред се вклучи и ни дозволи да комуницираме со него, пред да влеземе во режим за обновување за да го вратиме уредот, мора да направиме резервна копија од целата содржина што е внатре.

Податоците од агендата, контактите, календарот и други не треба да се извезуваат на која било друга платформа за да се создаде копија, само треба да го активираме iCloud. Со просторот од 5 GB што ни го нуди, е повеќе од доволно за складирање на овој тип на податоци.

Сепак, со само 5 GB простор, немаме простор да ги складираме сите фотографии и слики што сме ги направиле со нашиот уред.

Во овој случај, наједноставното решение поминува поврзете го iPhone со компјутер и направете резервна копија преку iTunes или Finder (почнувајќи со macOS 10.15). Откако ќе го вратиме уредот, можеме да ја вратиме копијата.

Сепак, правење резервна копија и враќање подоцна, може да ги повлече проблемите со изведбата уредот е претставен.

Ако имаме компјутер со Windows, можеме да го поврземе iPhone со компјутерот, да пристапиме до единиците што се креирани и да ги копираме сите слики и видеа што се во директориумите.

до извлечете ги сите слики и видеа зачувани на iPhone или iPad од Mac користење на апликацијата Фотографии бидејќи тоа е најлесниот и најбрзиот метод.

Друга опција, ако бројот на фотографии и видеа што сме ги зачувале многу е мал, користете airdop, се додека двата уреди се компатибилни.

Како да го ставите iPhone во режим DFU

За разлика од процесот за форматирајте iPhone има само еден метод за ставање на iPhone во режим DFU.

Првото нешто што мора да го направиме за да го активираме режимот DFU на iPhone е целосно исклучете го и почекајте неколку секунди.

Како да ги исклучите iPhone 8, iPhone X или понови и iPhone SE втора генерација:

Исклучете ги iPhone 8, iPhone X или понови и iPhone SE втора генерација:

Ние притискаме на копче за намалување на јачината на звукот и копче за исклучување на екранот додека на екранот не се прикаже лизгачот за исклучување на уредот.

Како да го исклучите iPhone 7 / iPhone 7 Plus и порано, iPhone SE прва генерација:

исклучете го стариот iPhone

Долго притиснете го копчето за вклучување екранот додека не се појави лизгач за исклучување на уредот.

Откако ќе го исклучиме уредот, мораме почекај минута за да бидете сигурни дека е целосно исклучен.

Активирајте го DFU/режимот за обновување

Исто како што не постои единствен метод за исклучување на сите модели на iPhone, исто така не постои единствен метод за да се овозможи режимот DFU / режимот за обновување.

Во зависност од тоа дали се работи за iPhone 8 или понов, iPhone 7 или iPhone 6s и порано, процесот варира:

Како да го овозможите режимот DFU на iPhone 8, iPhone X или понова верзија и iPhone SE втора генерација:

Режим за обновување на iPhone

Го држиме копчето за вклучување/исклучување на екранот и го поврзуваме кабелот Lightning со iPhone и Mac или Windows PC.

Како да го активирате режимот DFU на iPhone 7 и iPhone 7 Plus

Го држиме копчето за намалување на јачината на звукот додека го поврзуваме Lightning кабелот со iPhone и Mac или Windows PC.

Како да го активирате режимот за обновување на iPhone 6s и порано, iPhone 1-ва генерација

Го држиме копчето Home додека го поврзуваме Lightning кабелот со iPhone и Mac или Windows PC.

режим за обновување

Мора да го притиснеме и задржиме копчето што одговара на секој модел на iPhone додека не се прикаже горната слика. 

Како да го вратите iPhone со режим DFU

Откако ќе го активираме режимот DFU на iPhone, време е да го вратиме уредот бидејќи ова е целта на активирање на овој режим за повеќето корисници.

Неколку секунди по активирањето на режимот DFU, компјутерот ќе препознае дека поврзаниот уред има проблеми со стартувањето и ќе не покани да го вратиме или ажурираме уредот.

Вратете го iPhone со iTunes

Опцијата Врати ќе ја избрише целата содржина зачувана на уредот. Ако имаме резервна копија или во iCloud или на компјутер, можеме да ја вратиме откако ќе заврши процесот.

Опцијата Ажурирање, се користи кога iPhone или iPad имаат проблеми со стартувањето.

]]>
https://www.soydemac.com/poner-iphone-en-modo-dfu/feed/ 0
Како да го форматирате iPhone за да ја избрише целата негова содржина https://www.soydemac.com/formatear-iphone/ https://www.soydemac.com/formatear-iphone/#respond Саб, 23 април 2022 10:00:40 +0000 https://www.soydemac.com/?p=109870 формат на iPhone

Ако мислите на форматирајте iPhone за да ги избришете сите податоци зачувани во него и да започнете од нула, во оваа статија ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Форматирањето на iPhone ни овозможува отстранете ги сите апликации што сме го инсталирале на уредот покрај отстранувањето на секоја конфигурација што влијае на перформансите на нашиот уред.

Кога да го форматирате iPhone?

Променете ги иконите на апликациите на iPhone

Кога купувате или продавате iPhone

Ако одиме продадете го нашиот iPhone или iPad, првото нешто што треба да направиме е да ја отстраниме сметката на iCloud со која е поврзана. Извршувањето на овој процес автоматски ќе ги отстрани сите податоци зачувани на уредот поврзан со сметката.

Сепак, сите апликации и датотеки создадени со тие апликации нема да се избришат. За да ги отстраните сите тие податоци, треба да го форматирате уредот за да се ослободите од сите апликации.

Ако вие сте тој што го купува, форматирањето на iPhone е првото нешто што треба да го направите. Дури и ако продавачот каже поинаку, никој не може да не увери дека навистина го форматирал уредот пред да ви го продаде.

Со негово форматирање се уверуваме дека уредот ќе работи како ден, без датотеките на апликациите што беа инсталирани на уредот, што влијае на неговата изведба.

Ако нашиот уред работи неправилно

Ако нашиот iPhone работи бавно, батеријата се троши побрзо од вообичаеното И покрај тоа што имаат прифатливо здравје, ако некои апликации престанале да се отвораат или неочекувано се затвораат… што е јасен симптом дека на уредот му треба дотерување.

Најбрзиот начин да го направите ова е да го форматирате во отстранете ги сите апликации што сме ги инсталирале и почнуваме од нула. Добро време да го направите ова е со објавувањето на новите верзии на iOS.

Ако сакаме на нова верзија на iOS работи на најдобар можен начин, најдоброто што можеме да направиме е да го инсталираме целосно од нула, по форматирањето на iPhone. На овој начин, нема да ги влечеме проблемите со перформансите или работењето.

Што не треба да правиме по форматирање на iPhone

Ако користиме iCloud за да имаме а копирајте ги сите податоци на нашиот iPhone во облакот И не грижете се за правење резервни копии периодично, можеме да го форматираме нашиот iPhone без да се грижиме за податоците.

Откако ќе се врати нашиот уред, при внесување на податоците од нашата сметка на Apple, автоматски сите податоци поврзани со сметката ќе бидат вратени. Ако имаме резервни копии, уредот ќе не праша дали сакаме да ги вратиме.

Не се препорачува враќање на резервната копија, бидејќи проблемите што влијаеја на перформансите на нашиот уред повторно ќе се појават.

Ако користиме icloud податоците од дневниот ред, календарот, задачите, сликите, видеата и други, автоматски ќе се врати на нашиот уред и ќе можеме повторно да го користиме нашиот уред како пред да го форматираме по инсталирањето на апликациите од App Store.

Ако не користите iCloud За да ги синхронизирате фотографиите и видеата што ги правите со вашиот уред, мора прво префрлете ги сликите на компјутер, доколку не сакате да ги изгубите без да имате можност да ги вратите.

Како да го форматирате iPhone

до форматирајте iPhone со iOS 15 и да ги избришеме сите податоци зачувани во него, мора да го вратиме нашиот уред. За врати iPhone целосно, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

Форматирајте го iPhone

 • Ние пристапуваме до подесувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на Генерално.
 • Во рамките на Генерално, одиме на дното и кликнуваме на Префрлете или ресетирајте го iPhone.
 • Следно, кликнете на Избришете ја содржината и поставките.
 • Овој дел ги прикажува сите податоци што треба да се избришат:
  • Апликации и податоци
  • Apple ID
  • Пребарување на апликации
  • Чанта
 • За да потврдиме дека сме легитимни сопственици на телефонот, кога ќе кликнете Продолжи, мораме внесете го кодот за отклучување на нашиот уред и подоцна лозинката на нашата iCloud сметка.
 • Пред да започнете со процесот на форматирање, ќе создаде резервна копија во iCloud.

Откако ќе го започнеме процесот, времето што ќе потрае ќе зависи и од моделот на iPhone и од моделот капацитет на складирање, процес кој не може да се прекине.

Откако ќе заврши процесот, iPhone ќе не покани да внесете ги податоците за нашата сметка за враќање на податоците зачувани во iCloud.

Форматирајте го iPhone со iOS 14 и порано

Процесот за форматирање на iPhone или iPad со iOS 14 и претходните верзии е побрз, бидејќи треба само да пристапиме до подесувања На уредот, Генерално > Ресетирање и конечно кликнете на Избришете ја содржината и поставките.

За да потврдиме дека сме легитимни сопственици на телефонот, кога ќе кликнете Продолжи, мораме внесете го кодот за отклучување на нашиот уред и подоцна лозинката на нашата iCloud сметка.

Како да го форматирате iPhone од компјутер

Ако поради која било причина, не можеме или не сакаме да го направиме овој процес од iPhone, можеме да го направиме тоа од Mac или Windows PC.

Форматирајте го iPhone од Mac со macOS 10.15 Catalina или понова верзија

Форматирајте го iPhone од Mac

 • Го поврзуваме iPhone со Mac со кабелот Lightning и внесуваме код за отклучување на iPhone за да му веруваме на Mac (ако не сме го поврзале претходно).
 • Следно, го отвораме Пронаоѓач, го избираме iPhone и кликнете на Генерално.
 • Во делот софтвер, Кликнете на Врати го iPhone.
 • Следно, ние мора деактивирајте ја функцијата за пребарување од нашиот iPhone
  • до деактивирајте ја функцијата за пребарување Ја следиме следнава рута Поставки> Наша сметка> Барај> Најдете го мојот iPhone и внесете ја лозинката на нашата сметка на iCloud.
 • Конечно, Се враќаме во Finder и кликнуваме на Restore iPhone. Апликацијата ќе не праша дали сме сигурни дека ќе го спроведеме процесот и дали сме направиле претходна резервна копија.

Форматирајте го iPhone од Mac со macOS 10.14 или постар

 • Го поврзуваме iPhone со Mac со кабелот Lightning и внесуваме код за отклучување на iPhone за да му веруваме на Mac (ако не сме го поврзале претходно).
 • Следно, ја отвораме апликацијата iTunes и го избираме iPhone.
 • Следно, во делот софтвер, Кликнете на Врати го iPhone и ќе не информира дека пред да продолжиме, мора да ја оневозможиме функцијата Find на iPhone
  • до деактивирајте ја функцијата за пребарување Ја следиме следнава рута Поставки> Наша сметка> Барај> Најдете го мојот iPhone и внесете ја лозинката на нашата сметка на iCloud.
 • Се враќаме на iTunes и кликнуваме на Врати го iPhone.

Форматирајте го iPhone од Windows

Првата работа што треба да ја направите е преземете ја апликацијата iTunes преку продавницата на Microsoft кликнување на оваа врска

 • Го поврзуваме iPhone со компјутерот со Windows со помош на кабелот Lightning и внесуваме код за отклучување на iPhone за да му веруваме на компјутерот.
 • Следно, ја отвораме апликацијата iTunes и го избираме iPhone.
 • Следно, во делот софтвер, Кликнете на Врати го iPhone и ќе не информира дека пред да продолжиме, мора да ја оневозможиме функцијата Find на iPhone
  • до деактивирајте ја функцијата за пребарување Ја следиме следнава рута Поставки> Наша сметка> Барај> Најдете го мојот iPhone и внесете ја лозинката на нашата сметка на iCloud.
 • Во iTunes и кликнете на Врати го iPhone.
]]>
https://www.soydemac.com/formatear-iphone/feed/ 0