ажурирани се и macOS Catalina 10.15.7 и Safari 14.0.3

macOS Catalina

Ажурирањата не се исклучиво за корисниците на macOS Big Sur, има и нова верзија на macOS Catalina, но во овој случај на безбедност. Овие типови на ажурирања обично се вообичаена кога Apple ги објавува финалните верзии на најновиот достапен оперативен систем Во macOS, со нив ја подобрувате безбедноста и обично додавате и промени на достапните верзии на прелистувачот Safari.

Се препорачува сите корисници да инсталираат Security Update 2021-001, бидејќи ја подобрува безбедноста на macOS.

Во овој случај новата верзија на macOS Каталина 10.15.7 Се чини дека е директно поврзано со безбедноста на системот и ќе најдеме уште неколку промени во него. Од друга страна, Safari додава и неколку промени во однос на стабилноста и безбедноста.

Несомнено, овие нови верзии треба да се инсталираат што е можно поскоро, ако немаме конфигурирано автоматско ажурирање на нашиот Mac. Затоа, препорачуваме погледнете во Системски преференции во опцијата Ажурирања. Кога ќе пристапите до него, тоа ќе ви ја покаже опцијата за ажурирање доколку е потребно. Како и да е, ако користите верзија пред macOS Big Sur на вашиот Mac затоа што не можете да ја инсталирате, препорачуваме да проверите дали ја имате оваа нова верзија на располагање и да ја инсталирате што е можно поскоро за да уживате во безбедносните вести на вашиот Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.