Како да го ажурирате WhatsApp на iPhone: Чекор по чекор водич

Ако сте корисник на iPhone и WhatsApp, веројатно сте заинтересирани секогаш да бидете во тек со најновите ажурирања и подобрувања на оваа популарна апликација за инстант пораки. Во оваа статија детално ќе објасниме како ажурирајте WhatsApp на iPhone за да не ги пропуштите најновите вести.

Зошто е важно да се ажурира WhatsApp на iPhone?

Ажурирањето на WhatsApp на вашиот iPhone не само што ви овозможува да уживате во најновите функции и подобрувања на апликацијата, туку е важно и за чувајте го вашиот уред безбеден и заштитен од пропусти и компјутерски напади. Исто така, ажурирањата често ги поправаат грешките и проблемите во апликацијата, обезбедувајќи мазни и оптимални перформанси.

Што треба да направам за да го ажурирам WhatsApp на iPhone?

Направете ажурирање на оваа апликација во iPhone тоа е прилично едноставно. Вие само треба да бидете сигурни дека го правите следново:

WhatsApp на iPhone

 • Првото нешто што треба да направите е да се отвори App Store на вашиот уред.
 • После ова, притиснете каде што пишува „ажурирања"
 • Потоа, лоцирајте во списокот со апликации WhatsApp и проверете дали имате достапно ажурирање.
 • Ако има, притиснете каде што пишува „надградба".
 • Доколку е побарано, внесете ја вашата лозинка Apple ID за да го потврдите ажурирањето.
 • Конечно почекајте ажурирањето да се преземе и инсталира.

Откако ќе ги завршите овие чекори, ќе ја имате најновата верзија на WhatsApp на вашиот iPhone и ќе можете да уживате во сето тоа функции y подобрувања понудена

Како можам да проверам дали мојот WhatsApp е ажуриран?

Ако не сте сигурни дека верзијата на WhatsApp што сте го инсталирале е најактуелно, можете да го проверите со следново:

 • За почеток отворете ја апликацијата на вашиот уред.
 • Сега, мора да ја притиснете опцијата поставување.
 • Потоа притиснете каде што пишува помош а потоа и во информации за апликација.
 • За да продолжите, проверете каде Верзија ако ја имате најновата верзија на WhatsApp на вашиот компјутер.
 • Ако имате постара верзија, следете ги чекорите што ги споменавме погоре надградба апликацијата.

ажурирање на апликацијата

Препораки за искористување на WhatsApp на вашиот iPhone

Освен ажурирањето на WhatsApp на вашиот iPhone, постојат неколку совети и трикови кои можете да ги користите за да го извлечете максимумот од оваа апликација на вашиот уред. iOS:

 • Персонализирајте ги вашите известувања: Во делот „Известувања“ од поставките на WhatsApp, можете да приспособите како и кога добивате известувања од апликацијата.
 • Користете брзи одговори: За да ја користите оваа опција, само треба да се погрижите да поминете налево и ќе се појави икона за брз одговор.
 • Поставете разговор за кратенки: Може да поставите кратенка за разговор за брз пристап до чест разговор. Само долго притиснете на разговорот и допрете „Додај во почеток“.
 • Користете го пребарувањето за пораки: Ако имате разговор со многу пораки, можете да ја користите функцијата за пребарување за брзо да пронајдете одредена порака. Само допрете ја иконата „Пребарај“ на горниот дел од екранот и напишете го зборот или фразата што ја барате.
 • Создадете свои налепници: Можете да креирате свои сопствени налепници на WhatsApp користејќи ја функцијата „Прилагодени налепници“. Само допрете ја иконата за налепници на дното на екранот, потоа иконата „+“ и следете ги упатствата за да креирате свои налепници.

Често поставувани прашања

1. Како да знам дали има ново ажурирање на WhatsApp на мојот iPhone?

Најдобар начин да проверите дали е достапно ново ажурирање на WhatsApp за iPhone е со отворање на App Store и проверете ја иконата ажурирања. Ако постои, ќе се појави како рефлектирано во оваа листа со соодветната опција за преземање.

2. Што ако не можам да го ажурирам WhatsApp на мојот iPhone?

Ако не можете да го ажурирате WhatsApp на вашиот iPhone, тоа може да биде затоа што вашиот уред не е компатибилен со најновата верзија на апликацијата. Во овој случај, ќе треба да го ажурирате вашиот уред на најновата верзија на iOS или размислете за надградба на понов, покомпатибилен уред.

3. Може ли да ги зачувам моите разговори на WhatsApp пред да ја ажурирам апликацијата?

Да, можете да ги зачувате вашите разговори WhatsApp пред да ја ажурирате апликацијата. За да го направите тоа, отворете WhatsApp и допрете «Поставки» > „Разговори“ > „Резервна копија на разговор„. Овде можете да направите резервна копија на вашите разговори и прилози на iCloud или вашата сметка на Google Drive.

4. Што треба да направам ако WhatsApp не работи правилно по ажурирањето на апликацијата на мојот iPhone?

Ако WhatsApp не работи правилно по ажурирањето на апликацијата на вашиот iPhone, можете да се обидете да ја затворите и повторно да ја отворите апликацијата, да го рестартирате уредот или да деинсталирате и повторно инсталирајте ја апликацијата. Ако сè уште го имате проблемот, слободно контактирајте со производителот.

Ажурирајте WhatsApp на iPhone тоа е едноставен и неопходен процес за целосно искористување на карактеристиките и подобрувањата на оваа популарна апликација за инстант пораки. Исто така, следењето на некои совети и трикови ќе ви овозможи да ја користите апликацијата поефикасно и персонализирано на вашиот iOS уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.