Ажурирање или инсталирање на новиот macOS Monterey од нула?

Ова е едно од клучните прашања за милиони корисници на Mac кои ќе ја добијат новата верзија на нивните компјутери. Нема сомнение дека ова е важна одлука за многумина и тоа е дека иако во денешно време верзиите на macOS не се разликуваат толку многу (барем помеѓу Каталина и Монтереј) Да, можеме да имаме некои остатоци од апликации, алатки или слично што можат да направат вдлабнатина во работењето на нашиот Mac.

Лично, во секоја од новите верзии извршувам чиста или нулта инсталација на моите компјутери. Мојот iMac е стар и повеќе не го поддржува новиот macOS Monterey, но сигурно во мојот случај со толку многу тестови што ги правам на него, тоа ќе биде безбедна чиста инсталација.

Дали помина долго време откако не ја ажуриравте опремата од нула?

Ова е клучното прашање во овие ситуации бидејќи иако е вистина дека Apple не препорачува инсталирање од нула во овој момент, понекогаш е најдобро кога Не ставаме чиста верзија на нашиот Mac веќе неколку години. Како и да е, одлуката е секогаш во рацете на корисникот, така што нема проблем во секој случај.

Навиките на корисниците, особено најветеранските корисници на Mac, е друго прашање. Денес и гледајќи оптимизација на оперативниот систем на Apple веќе не е толку важно да се направи оваа инсталација од нула но можно е да ја имате таа навика секој пат кога ќе пристигне нов оперативен систем и затоа одговорот во тој случај е дека продолжувате со него бидејќи не е толку тешко да се направи чистата инсталација и помалку кога ја имаме при рака.

Од друга страна, постојат корисници кои немаат дефекти во алатките, апликациите или на самиот систем му треба с time повеќе време да се отвори и затоа инсталацијата на тековниот систем нема да им наштети, а можеби и функционирањето на Mac како што реков на почетокот willе зависи од многу фактори, но во денешно време веќе не е обврска да се изврши чиста инсталација кога ќе пристигне нова верзија на системот. Она што е важно во овие случаи е дека пред да започнете со ажурирање или инсталирање од нула, направете резервна копија на вашата Временска машина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.