Ако имате APFS, креирајте слика од вашиот систем без прибегнување кон Време на машината

macOS-High-Sierra-1 Новиот систем на датотеки APFS им задава главоболка на некои корисници. Но, тоа исто така носи многу предности или функции што можат да ни помогнат во нашиот ден за ден. Како што видовме во неговата презентација на последниот WWDC, можеме да имаме копија на датотека веднаш во друг дел од меморијата. Па, истата функција не работи за креирајте слика на нашиот систем и бидете во можност да ја користите во случај на потреба да го вратите системот на претходната точка . Логично, оваа функција ќе биде оперативна само ако имаме macOS High Sierra на нашиот компјутер и го користиме датотечниот систем APFS. 

Исполнување на овие барања, правењето слика на нашиот систем е едноставно како:

 • Отворен терминал.
 • Внесете ја командата: слика на судо tmutil

Она што го правиме е копија, која е сместена во меморијата на нашиот Mac, за да се користи подоцна. Оваа функција е практична ако системот стане нестабилен или имаме злонамерен елемент на нашиот Mac.Од друга страна, ако имаме проблем во меморискиот диск, треба да прибегнеме кон копијата направена во Time Machine, која по дифолт, изведува копии на секој час на надворешен диск.

Во случај да треба да прибегнете кон инстант копија, треба да го направите следново:

 • Рестартирај вашиот Mac.
 • Кога ќе го слушнете звукот на стартувањето, притиснете Cmd + R.
 • Кога ќе се појави менито за враќање, притиснете Враќање од резервна копија на временска машина.
 • Сега ве прашува да го изберете дискот каде што ја имате копијата што сакате да ја користите. Во оваа пригода, избираме копија од нашиот внатрешен диск, односно одберете го дискот на Mac.
 • Сега, системот ви ги покажува сите снимени снимки, изберете го оној што го сакате и притиснете Продолжи.

Само неколку последни размислувања: прво, на снимките не треба да заменуваат други копии на надворешни дискови, бидејќи проблемот може да биде самиот диск и во тој случај не би имале резервна копија. Од друга страна, имајте на ум дека системот ќе ги избрише најстарите копии, кога немате доволно простор, затоа ве советуваме да ги следите направените копии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.