Ако преземете macOS Monterey 12.1, нема да можете да користите AltServer за потпишување апликации

Монтереј

Најновата верзија на macOS, Monterey 12.1 сега е достапна за корисниците. Неколку дена по лансирањето на вториот бета кандидат за издавање, објавена е конечната јавна верзија. Меѓутоа, ако не сте решени да го инсталирате, треба да почекате да го прочитате овој напис, бидејќи ако го инсталирате, ќе мора да имате на ум дека повеќе нема да можете да користите AltServer да потпишувате апликации со вашиот Apple ID.

AltServer е еден од најдобрите и најлесните начини за без напор преземање апликации на вашиот iPhone или iPad, а исто така е и еден од најлесните начини за инсталирање на jailbreak апликации како Odyssey и Tauriney unc0ver. Но, се разбира, ако сте го инсталирале ажурирањето на софтверот на денешниот macOS Monterey 12.1, повеќе од веројатно е дека ќе се изненадите бидејќи нема да можете да ја користите оваа функционалност.

Се чини дека апликацијата Mail кога се ажурира, предизвикува додатокот AltServer да не работи, што значи дека корисниците кои ја ажурираат најновата верзија на macOS од денес нема да можат да го користат овој приклучок за преземање или повторно потпишување апликации со Apple ИД. Е  не е прв пат дека ажурирањето на софтверот манипулира со функционалноста. Последен пат тоа вклучуваше iOS и iPadOS 15.1, за кои беше потребно ажурирање за соодветна поддршка.

Корисниците ќе бидат известени за грешката, секогаш кога ќе се обидат да го префрлат приклучокот AltServer од домашната апликација за пошта macOS. Во суштина вели дека приклучокот е некомпатибилен со Mail 15.0 и е оневозможен додека развивачот не може да го ажурира. Така, на овој начин ќе покаже дека во моментот не можете да работите како што работевте. Затоа, повеќе од веројатно е дека ако користите AltServer, нема да го ажурирате вашиот Mac со новата јавна верзија на macOS Monterey.

Ќе треба да почекаме да се најде решение. и тогаш работите ќе се вратат во својот нормален тек.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.