Ако сакате да најдете стара верзија на macOS, ќе ги најдете овде

Биг Сур

Можеби има многу причини зошто сакате да преземете стар оперативен систем за вашиот Mac. Главната е што сте купиле, на пример, Mac кој е стар неколку години и ви треба најдобриот оперативен систем macOS за тој модел. Сепак, иако се чини дека може да биде лесна задача, може да биде комплицирана, но не премногу ако продолжите да го читате овој пост.

Моментално сме во верзијата Монтереј од macOS. Но, тоа не значи дека мора да го имате овој оперативен систем по законски императив. Тоа е она што компанијата го сака и длабоко во себе има добри причини за тоа. Но, исто така е точно дека постои можност вашиот Mac да не е толку модерен и да не можете да го инсталирате. Можеби ќе треба дури и да го промените процесот и да се вратите на постар macOS бидејќи новиот не работи како што треба. Без оглед на вашиот изговор, даСекогаш е добро да знаете каде да ги најдете старите macOS.

Она што е јасно е дека ако користите Mac долго време, ќе знаете колку е корисно да чувате копија од секој macOS додека се ажурира. Дури и кога сите беа лесно достапни, тие сè уште беа огромни, што го олеснуваше користењето на локалната копија. Сега, од октомври 2019 година, секој стар macOS од кој сè уште имате копии нема да работи. Не можете да инсталирате macOS од нив бидејќи безбедносните сертификати на нив се веќе истечени.

Apple ги задржува постарите инсталатери на macOS, но ги крие

MacOS Mojave е сè уште достапен за преземање од Apple

Apple ги задржува најновите постари инсталатери во App Store, но ги крие од едноставно пребарување. Никогаш не ги гледате на списокот. Исто така, не можевте да ги најдете со директно пребарување. Мораше да ја прочитате документацијата за поддршка на Apple пред да добиете врска што магично ќе го отвори инсталаторот на App Store. Сега треба да се земе предвид една многу важна работа:

Додека Apple признава дека Mac-ите датираат повеќе години отколку што изгледа изводливо, тсè уште ќе има многу компјутери кои никогаш нема да можат да се ажурираат до Монтереј или, се разбира, до Apple силикон.

Она што ќе го предложиме е за да не мора да барате и барате, Ќе ви ги оставиме врските на најстарите инсталатери токму овде:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гер Сар dijo

  Врската се испраќа до Apple Music

 2.   виктер dijo

  За да можете да ги користите инсталерите со истечени сертификати, треба само да го одложите датумот на вашата машина. Во 2019 година тие сертификати важеа.

 3.   Хулио dijo

  За да можете да ги користите сликите со истечени сертификати, треба само да го одложите датумот на машината на која е инсталирана. Тие сертификати важеа во 2019 година.