Ако јазичето Хром е веќе лошо за Mac, видете што прават 6.000

Chrome

Од јас сум од Mac, секогаш ве советуваме да бидете што подалеку од Chrome или да го допрете со стап. Од Google се чини дека тие не го знаат или не сакаат да го пронајдат клучот што го прави нивниот прелистувач опција да се земе предвид и дека престанете да бидете astверски потрошувач на ресурси на кој било вид Mac.

Во случај некој да се сомнева во хром кој е гладен за ресурси, YouTube Jonонатан Морисон изврши aубопитен експеримент во кој отворете 6.000 јазичиња во Google Chrome да се види дали новиот Mac Pro со 1,5 TB RAM меморија е способен да управува со него.

Многумина се корисници кои извршиле различни тестови со новиот Mac Pro за да ја стават својата моќ на граница, сепак, никој не се потруди да направи таков тест, тест што уште еднаш го открива прелистувачот Chrome, покажувајќи ни колку јазичиња заедно е способен да управува со него.

За време на целиот процес, тој користеше скрипта со Automator, Mac не покажа нема перформанси или оперативни проблеми за време на процесот на отворање на јазичињата, процес што траеше неколку часа и не влијаеше на интегритетот на macOS Каталина.

За среќа, во macOS имаме и други опции како Firefox, доколку Safari не е, тој ни го нуди потребното во прелистувачот. Од лансирањето на Firefox Quantum, перформансите и брзината што ги нуди овој прелистувач фокусиран на приватност, како Safari, од фондацијата Mozilla, значително се подобрија.

Бидејќи сум од Mac, а особено во мојот случај, Firefox во прелистувачот што го користам секој ден и бидејќи има синхронизација на обележувачи со мобилната верзија, можам чувајте обележувачи на iPhone и iPad и Mac синхронизирани во секое време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.