Како да овозможите екстензии во апликацијата OS X Photos

екстензии-фотографии

Денес сакам да освежам една од опциите за уредување што ја имаме на располагање во матичната апликација Фотографии ОС X, опција за додавање наставки и како да ги додадете. Постојат неколку корисници кои ме прашаа како да ја активирам оваа нова функција што сметаме дека е интересна со цел да се подобри уредувањето на нашите слики.

За почеток, ќе кажам дека постојат две опции за активирање на екстензии на апликацијата Фотографии, од самата апликација или од Системски преференци. Мој совет во овој случај е да го сторите тоа директно од апликацијата, бидејќи е полесно да се активира или деактивира по своја волја.

екстензии-фотографии-1

За да го направите ова, она што ќе го направиме е да пристапите до апликацијата Фотографии, да отворите една од фотографиите и кликнете на Уреди. Сега ги имаме на располагање опциите што ги нуди самата апликација, со филтрите, опциите за ротирање или сечење на сликата и други. На дното Се појавува опција за екстензииТреба само да кликнеме на него и се појавува подмени со «Повеќе ...»

екстензии-фотографии-2 екстензии-фотографии-3

Сега кликнуваме на наставката што сакаме да ја додадеме на Фотографии и тоа е тоа. Сега кога ќе кликнеме на опцијата Photo Extensions се појавува директно кај нас за уредување на слики. Во случај да сакате да ја направите активирањето надвор од апликацијата за фотографии, исто така е можно. За да го направите ова, пристапуваме до Системските преференции и кликнете на Екстензии, кликнете на Фотографии и ја проверуваме наставката.

екстензии-фотографии-5 екстензии-фотографии-6

„Епл“ ја додаде оваа опција за „да плати“ за недостаток на опции за уредување на апликацијата Фотографии откако објави дека апликацијата „Апертура“ на „Епл“ повеќе нема да биде поддржана од компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.