Boot Camp Utility е ажуриран за Intel Mac компјутери

КампТјун

Верувале или не, Apple сè уште има Apple со процесори Intel. Постојано зборуваме за Apple Silicon или за чиповите M2, M2 Pro... итн, но реалноста е дека има многу модели на пазарот кои сè уште работат на Intel. Затоа компанијата продолжува да работи за нив, за да не застарат и да продолжат да настапуваат, иако крајната цел на компанијата е да го задржат само тоа што е нивно. Последното нешто е дека алатката Boot Camp е ажурирана.

Некои луѓе имаат потреба да работат со оперативниот систем Windows на нивните Mac. Говорница Камп, што е начин да се биде во можност да се работи во двата света, но на иста машина. Apple ја ажурираше алатката за да може да се прилагоди на потребите на новите корисници и пред се за да не застари и може да работи добро.

Всушност, новото ажурирање штотуку беше објавено. вклучува подобрувања за Wi-Fi, бидејќи додава поддршка за стандардот WPA3. Станува збор за нов протокол за Wi-Fi што ја прави мрежата уште побезбедна од напади со брутална сила. Новиот стандард додава и поголема заштита за јавните Wi-Fi мрежи и подобро функционира со таканаречениот Интернет на нештата.

Може да се каже дека ова е најважниот дел од ажурирањето, но не и единствениот. Покрај тоа, имплементиравме и а решение кое поправа проблем со драјверот за Bluetooth што може да се случи по будење на компјутерот од режимите на мирување или хибернација.

Мораме да го запомниме тоа засега, Boot Camp работи само со Mac со процесори Intel, бидејќи оние кои поседуваат силикон на Apple и сакаат да работат со Windows мора да го сторат тоа со паралели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.