Апликации за најдобра задача за замена на Wunderlist

Wunderlist

Мајкрософт ја купи апликацијата за задачи Wunderlist пред 4 години, една од најдобрите апликации од овој тип достапна на пазарот во тоа време, пазар на кој малку по малку пристигнуваа нови апликации со многу слични карактеристики. имаат малку или ништо да му завидат.

Потребни беа 4 години за Мајкрософт конечно да донесе одлука за престанете да го поддржувате Wunderlist. За сето ова време, Мајкрософт ја лансираше To-Do, апликација за задачи што ни ги нуди истите функции и практично ист дизајн што можеме да го најдеме во Wunderlist.

Почнувајќи од следниот 6 мај, Wunderlist ќе престане да се синхронизира задачи за апликација што чекаат. Апликацијата нема да престане да работи затоа што ќе можеме да ја извезуваме целата содржина, без разлика дали задачи, списоци и друга содржина директно во „Материјалите“ на Мајкрософт на практичен автоматски начин.

Меѓутоа, ако немате намера да користите To-Do, според мое мислење, грешка, во оваа статија ви нудиме некои од алтернативите кои денес ни овозможуваат да продолжиме да управуваме со нашите задачи, списоци и многу повеќе.

Microsoft To-Do

Microsoft To-Do - Менаџер на задачи

Кога барате апликација за управување со задачи и списоци од каков било вид, првото нешто што треба да се земе предвид е синхронизацијата со други уреди / екосистеми. Мајкрософт што треба да стори Таа е достапна и на iOS, macOS, Windows, Android и исто така во веб-верзија, па ако користите уред со кој не управува ниту еден од овие оперативни системи, можете да пристапите до нејзината содржина, содржина што е синхронизирана во секое време.

Друга предност што ни ја нуди е тоа тотално е бесплатно За разлика од останатите апликации, бидејќи на сите им е потребна годишна претплата. Исто така, ако користите Office 365, интеграцијата што ни ја нуди To-Do нема да се најде ниту во другите апликации. Ако почнеме да бараме негативен аспект, сигурно ќе го најдеме, но на прв поглед тоа е најдобрата опција да се замени Wunderlist.

Мајкрософт да направи (врска со AppStore)
Мајкрософт да сторислободен

Потсетници

Потсетници - macOS - Управувач со задачи

Но, ако ни се потребни кога станува збор за паметење на работата или секојдневните задачи тие не се многу широки, можеме да ја искористиме мајчината апликација Потсетници, апликација што, како и сите услуги на Apple, автоматски се синхронизира на сите уреди каде што е достапна. Проблемот е во тоа што е достапен само на macOS и iOS, ограничување што може да биде повеќе од доволно за некои корисници да престанат да го разгледуваат.

Google Keep

Google Keep - управувајте со задачите

Друга бесплатна алтернатива, како „Apple Reminders“ и со прилично ограничен број на функции е Google Keep. Оваа апликација за белешки, повеќе од задачи, од Google е достапна на Mac преку прелистувач или преку апликација на трети страни Kira за Google Keep (3,49 евра). Во Виндоус можеме да пристапуваме и преку прелистувач, но и на iOS и на Андроид, располагаме со специфични апликации.

Работи 3

Работи 3 - Управувач со задачи

Работите, што сега е во својата трета верзија, беше една од апликациите што ја освоија најдобрата цена за дизајн во 2107 година од Apple, апликација што ни овозможува соберете ги нашите идеи преку Сири Преку сечење на тастатура што ја активира функцијата Брз влез, затоа избегнуваме да шетаме низ апликацијата за да ја бараме опцијата за додавање на нова идеја кога не ми паѓа на ум.

Тоа ни овозможува да креираме проекти со различни цели, без разлика дали се работи за работа, семејство, здравје ... покрај тоа што ни овозможува да го испланираме нашето време кога покажете го нашиот календар во задачите Со цел да се организира денот за ден и да може да се извлече максимум од тоа. Кога ќе ја отвориме апликацијата наутро, се прикажани сите задачи што сме ги испланирале, задачи што можеме да ги прецртаме додека ги завршуваме.

За разлика од другите апликации, Thins 3 не бара годишна претплата, но има единствена цена од 54,99 евра. Достапна е и за iOS, верзија за која исто така треба да платиме, иако овој пат тие се само 10,99 евра.

Поими Менаџер на задачи

Поими Менаџер на задачи - Менаџер на задачи

Друга интересна алтернатива што ја имаме на располагање во продавницата за апликации Mac е „Поими“, апликација со елегантен интерфејс што е инсталирано во горната лента со менито на нашиот Mac и до кое можеме брзо да пристапуваме за да ги запишеме нашите идеи, задачи, мисли, да создадеме списоци ...

Во согласност со кратенките на тастатурата за отворање и пишување директно или што ми паѓа на ум, тој исто така ни нуди синхронизација со iOS уреди, иако да ја искористиме оваа функција бара плаќање од 10,99 евра, еднократно плаќање без претплати од каков било вид.

Менаџер на задачи за поими (врска со AppStore)
Поими Менаџер на задачислободен

Поим - работен простор сè-во-едно

Поим - Управувач со задачи

Да не се меша со претходната. Поимот е достапен и за Windows и за macOS (апликацијата не е достапна во продавницата за апликации Mac), iOS, Android и преку Интернет. Оваа апликација ни нуди а практично неограничен број на функции, нешто што без сомнение може да претставува повеќе проблем за некои корисници отколку решение.

Неговиот дизајн ни покажува а целосно чист интерфејс, без одвлекување на вниманието, па веројатно е дека ако сакате важничене, оваа апликација не е она што го барате. Можеме да го користиме бесплатно, иако со одредени ограничувања, како што се складирање и бројот на блокови со задачи што можеме да ги создадеме.

Преземете поим за Mac

Todoist

Тодоист - Управувач со задачи

Одлична алтернатива на Wunderlist е Тотодист, апликација што некогаш се сметаше за апликација за управување со најдобри работи и го користат повеќе од 20 милиони корисници за организирање на проекти, креирање списоци ... Таа е достапна на macOS, iOS, Windows, Android како и нуди пристап преку Интернет.

Todoist е достапен за преземање бесплатно, како и неговата употреба, но со некои ограничувања ако не ја користиме годишната претплата (35,99 евра), како што е можноста за создавање прилагодени шаблони, правење резервни копии, создавање етикети за брзо наоѓање на содржината ...

Тодоист: Список со задачи (врска со AppStore)
Тодоист: Да се ​​направи списокслободен

Any.do

Any.do - Управувач со задачи

Еден од најважните елементи при избор на задача и / или апликација со список е интерфејсот. Any.do се издвојува главно во своето многу уреден интерфејс што ни овозможува брз пристап до целата содржина што сме ја зачувале. Една од предностите што ни ги нуди е тоа што ни нуди интеграција и на календарот на Apple и на календарот на Google, за да можеме да ги организираме нашите задачи на побрз начин, земајќи го предвид нашиот календар.

Како Тодоист, за да пристапите до сите функции што ни ги нуди, мора да поминеме низ касата и плаќаат годишна претплата, чија цена е 26,99 евра.

Any.do список за работи и календар (врска со AppStore)
Било кој список за работи и календарслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Xavier dijo

    Јас сум fanубител на апликации за домашни задачи и можам да кажам дека веќе долго време се менувам од една без друга, без навистина да ми се допаѓам некоја од нив и TickTick беше нешто поразлично, има се што ви треба без да биде сложено и нема повеќе анализи на страници, тие треба да ги вклучуваат повеќе во списоците со апликации за задачи, лични или тимски.