Апликации што мора да ги имате за вашиот нов Mac

Нов Mac

Божиќ е време кога подароците имаат голема улога, семејно време, но оној што е уште попопуларен за сите оние мали подароци што можеме да ги најдеме под дрвото. Ова значи дека компаниите го прават својот „август“ (поточно нивниот декември) со голема продажба, и тоа е можност да создадат нови корисници на нивните производи.

Apple не може да биде помалку и можеби сте имале среќа да пронајдете нов Mac под вашата елка (поголема среќа што ќе ја имате доколку имате испуштено Mac Pro од оние што веќе се испраќаат) Ние го знаеме тоа многумина од вас ќе направат скок кон оперативниот систем јаболко од Виндоус и ние сакаме да ви помогнеме побарајте ги оние апликации што се користат во нашето денешно време. По скокот ви кажуваме кои се основните апликации за вашиот нов Mac.

Заборавете на антивирусот ...

Ако дојдете на Mac од Windows, можете да заборавите на пораката „Базата на податоци за вируси е ажурирана“, што патем не разбирам зошто луѓето не ја оневозможуваат таа вознемирувачка звучна порака. Ниту еден антивирус не е потребен на Mac, Се чини дека тоа е легенда, но можам да го потврдам тоа ќе бидете заштитени од „кој било“ малициозен софтвер.

Нешто што може да се должи на фактот дека бидејќи има помалку корисници на Mac, никој не е заинтересиран да гради ваков вид на вирус за оваа платформа, покрај системот Mac е доста сигурен и безбеден, па затоа Apple е најзаинтересиран за тоа што никој не го расипува нивниот систем со ѓубре.

Libreoffice, бесплатниот канцелариски пакет

Го имате познатиот Microsoft Office за Mac (оние на Microsoft не се глупави да изостават ниту потенцијални корисници на Mac), но ние ќе бараме многу поевтини опции, па дури и бесплатни. Apple има и свои програми за автоматизација во канцеларијата, повикан страници со врски (процесор за текст), Броеви (табеларни пресметки) и Воведни (презентации)Последново ми е омилено за квалитетот на ефектите на презентацијата, секој се продава одделно за 17,99 €.

Но, најдобрата опција, и бесплатна, се нарекува LibreOffice. Комплетен канцелариски пакет тотално бесплатно, со LibreOffice ќе ги имате сите програми што ги вклучува Microsoft Office бесплатно. Обработувач на текст, табеларни пресметки, презентации, бази на податоци, графички уредник и програма за формулација, сите под пакетот LibreOffice. Најдобра опција бесплатно да уживате во сите овие програми, толку неопходни.

LibreOffice

Интернет: Сафари или Хром?

Една од апликациите што најмногу ќе ја користите е прелистувачот на Интернет. На Windows што веројатно сте ги користеле Google Chrome, на Mac можете исто така да го користите и сè уште е бесплатенИсто така, ќе се синхронизира со вашата сметка на Google и ќе имате синхронизирани обележувачи и екстензии со вашиот нов Mac (ако претходно сте ги синхронизирале на вашиот компјутер).

Јас сум корисник на Chrome до последното ажурирање на OSX и iOS, Сега е многу лесно да ги синхронизирате сите ваши уреди на Apple и ме прави многу поудобно да го користам Safari, Прелистувачот на Apple. Тоа има истите функции како Chrome и тој е исто така многу стабилен и брз. Да, го препорачувам тоа и за Chrome и за Safari инсталирајте ја наставката AdBlockСо ова, ќе можете да избегнете голем дел од досадното рекламирање преку Интернет и ќе се заштедите досадните реклами.

Апликации за сè ...

Ајде да прегледаме други основни апликации за вашиот нов Mac:

 • VLC: сигурно го искористивте овој одличен играч, плеер што е способен да чита каков било формат на видео, тоа е „мора да се има“ за вашиот Mac и ќе заштедите што треба да ставите нов кодек на Quicktime. И како и секогаш, VLC е слободен.
 • Pixelmator: Ова е ефтин фотошоп, можете да ги најдете повеќето опции што ги нуди уредникот на фотографии, но многу поевтино, и очигледно без одредени професионални карактеристики што веројатно не треба да ги користите. Неговата цена е 26,99 €.
 • The Unarchiver: оперативниот систем Mac, Маверикс, може да отпакува одредени датотеки, но ако сакате компресор (и декомпресор) за која било датотека, Unarchiver може со која било датотека, и е тотално слободен.
 • CleanMyMac 2 година: тоа е една од најдобрите програми вашиот Mac да биде многу чист, ќе ви помогне да ослободите простор на вашиот диск со бришење на непотребни датотеки. Исто така, ќе ви помогне да ги елиминирате апликациите со бришење на сите нивни траги. Лиценцата CleanMyMac 2 има цена 39,95 €.

CleanMyMac

Уште една работа…

Проблем помеѓу Mac и PC е формат на датотека на хард дискови и која било друга меморија, мајчин формат на Windows е NTFS и на Mac не е можно да се запишува на овој тип диск или меморија. Мислам дека ако поврзете хард диск форматиран во NTFS со вашиот нов Mac, ќе можете да ја видите содржината, но не можете да избришете или да додадете нешто ново.

Ова има решение, и бесплатно, само треба да ја инсталирате програмата NTFS-3G, со овој софтвер можете да работите без проблеми со кој било диск, нешто што силно го препорачуваме.

Со сето ова веќе можете да добиете многу од вашиот Mac, барем за вашиот ден за ден.

Повеќе информации - Првиот Mac Pro започнува да пристигнува


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро dijo

  Не сум нов, но ми недостасуваа некои од овие апликации што мора да ги имам и благодарам за придонесот на NTFS-3G, кој веќе имаше проблеми со хард дисковите.

 2.   hgj dijo

  И за деинсталирање апликации, appzapper. Без сомнение, мора во вашиот компјутер

  1.    Карим Хмејдан dijo

   AppZapper е одлична апликација, но ако добиете CleanMyMac 2 ќе имате можност за безбедно деинсталирање на апликации покрај многу повеќе апликации, тоа е нешто поскапа опција, но ќе имате многу повеќе функции

 3.   Вгаџет dijo

  Исто така, недостасува и подобар патент, пандан на winrar во MAC

  1.    Карим Хмејдан dijo

   Unarchiver е исто така замена за Winrar за Mac, и исто така е бесплатен

 4.   Едгар dijo

  Препорачувам да инсталирате антивирус, точно е дека Mac-те се помалку ранливи на вируси или напади, но тоа не значи дека не бараат антивирус ... Поздрав!

 5.   Bartomeu dijo

  Коментарот дека на Mac не им е потребен антивирус не е точен и им дава лажно чувство на безбедност на корисниците.Се сеќавам дека пред една година вирус искористи јава грешка за да зарази 500.000 Mac со полициски вирус.

 6.   Робертош dijo

  Добар напис. Треба да препорачате програма за бришење апликации на почист начин, како што е AppCleaner, бидејќи кога ќе избришете апликација, конфигурациските датотеки се губат таму. Од друга страна, NTFS-3G во одредени ситуации може да даде проблеми, јас лично не препорачувам да го користите.

  Други, поконкретни препораки:

  * Едитра: Моќен уредувач на текст за програмери.
  * Дија: Создавање дијаграм (стил на Microsoft Visio)
  * Scribus: Програма за распоред.
  * Videomonkey: Видео конвертор за уредите на Apple.
  * Пренос: клиент на Bittorrent.
  * Limechat: клиент за IRC.

  Сите бесплатни

 7.   јосекулебра dijo

  Хуууууааас! Она на q во Mac не внесува вируси. нема малициозен софтвер ... и тоа..доволно треба да ја видите ранливоста на школката што се појави пред само неколку месеци. Дека е побезбедно затоа што има јадро на Linux не значи дека можеме да влеземе во руската длабока мрежа за да преземеме софтвер и да не се грижиме за сè. Малку здрав разум ве молам .. што дури и ако оваа веб-страница е автентична платформа на проапл фанбој, не значи дека ги лажете читателите и посетителите ..

 8.   барчу dijo

  човеку, одете на Mac и користете Libreoffice. користи Pages или MS Office, Apple го нуди по пониска цена од Windows. Libreoffice е за корисници на Linux кои не можат да пристапат до овие апликации и имаат илузија дека имаат Mac.

 9.   човек Човек dijo

  Mac нема Linux кернел !!! Во секој случај тоа ќе биде Unix.