Mac батеријата и нејзините урбани легенди

модел-батерии-макбук-12

12-инчни батерии MacBook

Технологијата напредува стабилно и стабилно. Во последната деценија отидовме од телефон да се јавуваме и испраќаме СМС да имаме цел мултимедијален центар во џебот, а да не ги спомнувам GPS апликациите. Најголемиот проблем со новите технологии е што, логично, им треба енергија за да функционираат и оваа енергија доаѓа од батериите. Проблемот е во тоа што батериите не напредуваат толку брзо како технологијата што ја имаат за снабдување и таа постои практично во секој уред што ги користи. Apple MacBooks уживаат голема автономија, и повеќе од најновите модели, но имаме и друг проблем: недостаток на информации. Тоа е причината што го напишавме овој напис, за да ги објасниме митовите што го опкружуваат Епл лаптоп батерија.

Но, да почнеме со основните работи. Сè уште има луѓе кои се сомневаат во тоа кога да ја полнат својата батерија на компјутерот од страв да не ја полнат кога не треба. Ова мора да се заборави. Проблеми од овој тип беа присутни кај постарите батерии, каде што моравме целосно да наполниме Nokia 3310 откако ќе дозволиме да се исклучи само по себе. Во моментов, иако се вели дека вредат целосните циклуси, батериите не страдаат од овој проблем, затоа во нормална употреба, можеме да ги вчитаме кога сакаме.

Ако сакате да го чувате вашиот MacBook подолго време, оставете го половина наполнет

Индикатори за полнење на MacBook

Ако го зачуваме нашиот MacBook, ќе мора да земеме предвид неколку аспекти:

 • Ако компјутерот ќе биде запрен подолго време, мора да се земе предвид дека батеријата може да ја изгуби автономијата ако не го исклучиме во соодветно време. Не мора да бидете многу прецизни, ако не, не мора да го исклучувате MacBook со батеријата од едниот и другиот крај, Ниту целосно наполнето, ниту со испразнета батерија целосно.
 • Ако го исклучиме компјутерот кога нема батерија, тој може да внесе a статус на целосно празнење Или, со други зборови, многу поедноставно и да биде појасно, тој може да умре. Од друга страна, ако го исклучиме компјутерот кога батеријата е целосно наполнета, тој ќе ја изгуби автономијата.
 • Исто така е важно не зачувајте го во ниту една од неактивните состојби. Колку и да трошат, овие состојби треба да штедат батерија, а не да ја откажуваат потрошувачката. На крајот, батеријата целосно ќе се испразни и може да оди во целосно испразнета состојба (да умре).
 • Во врска со местото каде што ќе го задржиме, мора да земеме предвид дека тоа не е влажно место, ниту премногу студено ниту премногу топло. Она што мора повеќе да се земе предвид е дека температурата на околината не надминува 32º.
 • Ако тоа ќе го чуваме повеќе од шест месеци, мораме полнете ја батеријата над 50% на секои шест месеци. Ова е потребно, бидејќи батериите се испуштаат со текот на времето, дури и ако не ги користиме.
 • Ако го чувавме подолго време, можеби ќе треба да се наплати околу 20 минути пред да одговори. Трпеливост, ништо не се случува.

Екстремната температура на околината може да влијае на батеријата

Температура на MacBook

Електронските уреди, како што се MacBooks, се дизајнирани да бидат безбедни при нормални собни температури. Проблемите може да се појават повеќе при пролонгирани високи температури. Кога и да е можно, мора да го чуваме нашиот MacBook на а температура помала од 35º, но тоа нема да биде секогаш можно во зависност од областа и сезоната на годината.

Ако го изложиме нашиот MacBook на пролонгирани високи температури, можеме да забележиме дека неговата ефикасност трајно опаѓа, што значи дека ако порано траеше еден час да се потроши, подоцна ќе се потроши за 50-55 минути.

Во секој случај, овој дел обично има поголема маргина отколку што советуваат производителите, но превенцијата е подобра од лекувањето.

Ако користите ракав на вашиот MacBook, не е потребно да го соблекувате, туку ...

MacBook ракав

Проверете не се загревајте премногу. Некои случаи се многу добро дизајнирани од естетска и / или ергономска гледна точка, но тие не се толку добро дизајнирани за да остават компјутерите да дишат. Овие навлаки може да предизвикаат прегревање на уредот, нешто што не е опасно затоа што веројатно нема да предизвика пожар, но, како што објаснивме во претходниот дел, високите температури како навика можат да предизвикаат намалување на автономијата со текот на времето. .

Нема потреба да ја калибрирате батеријата

MacBook Air

Како што е наведено од Apple, уредите со на вградените батерии не им е потребна калибрација. Тие се веќе калибрирани штом ги извадиме од кутијата, но само во модели од 2009 година наваму, кои се следниве:

 • 13-инчен MacBook (крајот на 2009 година).
 • Macbook Air.
 • MacBook Pro со ретина дисплеј.
 • 13-инчен MacBook Pro (средина 2009)
 • 15-инчен MacBook Pro (средина 2009)
 • 17 инчен MacBook Pro (почетокот на 2009 година).

Ако вашиот MacBook е постар од претходните модели и имате чудно однесување на батеријата, можете да го калибрирате. За да го направите ова, ќе ги следиме овие чекори:

 1. Ние го поврзуваме адаптерот за напојување и целосно го полниме компјутерот. Willе знаеме дека е наполнето 100% кога светлата на индикаторот на батеријата се исклучуваат и светлото на адаптерот се претвора во килибар во зелено.
 2. Го исклучивме адаптерот за напојување.
 3. Ние го користиме компјутерот додека не заспие.
 4. Повторно го поврзуваме адаптерот и оставаме компјутерот целосно да се полни.

За да се избегне забуна, секогаш се препорачува да имате ажуриран оперативен систем. Иако е исто така точно дека е можно ажурирање да пристигне со нова грешка, вестите обично вклучуваат подобрувања во перформансите и поправени грешки, па затоа за ажурирањето е полесно да се поправи проблемот со автономијата што ни го додава.

Во секој случај, ако проблемот е сериозен и се јавува додека компјутерот е сè уште под гаранција, најдобро е да закажете повик со Поддршка на Apple и дека тие ни даваат решение. Понекогаш го решаваме проблемот за време на тој повик и во најлош случај ќе биде поправен или заменет со нов компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто dijo

  добро,

  Проблемот со батеријата во нејзиниот оддел е тоа што топлината произведена од опремата ја убива, тоа е во основа она што најмногу влијае на батеријата бидејќи, како што велите, кога батеријата се полни до 100%, повеќето од опремата снабдуваат само енергија. до лаптопот.

  Честитка.

 2.   јака101 dijo

  Не сте без причина, батеријата и многу топлина не се многу пријателски казни, но јас познавам непријател многу полош од температурата.
  Фиоката и многу месеци.

 3.   КРЕВА РОБИ dijo

  Имам Macbook pro откако го купив пред 2 години имам три батерии и повторно ми изгоре. Јас тврдам дека јаболко, но тие минуваат покрај мене. Не мислам дека е нормално и, пред сè, ми даваат поштенска адреса во Ирска, за да го испратам барањето. Срамота е што тие губат клиенти на овој начин. Јас користам Мек, сопругата исто така и во мојата компанија истото. За мене најважно е личен третман и Apple го изгуби, сега тие имаат многу профит, но ние имаме ладна и далечна техничка услуга.

 4.   Beatriz dijo

  Здраво, имам проблем, користев Mac веќе некое време, имам десктоп и едноставен круг, небрата што е Mac Book Version 10.5.8, вистината е прва што ми дава малку неуспеси и од почетокот беше Како и да е, јас продолжив да го користам полначот затоа што единственото нешто што се случи е светлото да не се вклучува секогаш. Како и да е, веќе две години сум со него и отидов на одмор овој месец и го оставив исклучен повеќе од 20 дена кога се вратив видов дека не се полни, што беше нормално, поврзете го со струја и се вклучи нормално, но не сфатив дека не ми наплаќа ништо додека не го оставив поврзан повеќе од 8 часа и кога го вклучив, до горниот дел каде што се појавува процентот на полнење, пишува „Не се полни“, има сум вака веќе 3 дена, што можам да направам?

 5.   јака101 dijo

  Беатриз, Проблемот со зелено или црвено светло на magSafe е чест кај многу компјутери и вашиот проблем може да има врска дури и со она што се случува.
  Вашата батерија MacBook можеби е мртва, но пробајте го следново:
  1.- Со исклучен полнач од магсафе, извадете ја батеријата и вратете ја внатре, поврзете го полначот за да видите што ќе се случи.
  2.- Со исклучен макбук, притиснете го копчето за напојување без да го ослободите додека не слушнете звучен сигнал, ова го ресетира фирмверот, со што се исклучува проблемот со калибрација на батеријата.
  3. -
  Слези http://www.coconut-flavour.com/coconutbattery/
  Со кокос-батерија можете да ги видите вистинските информации за батеријата.

  Ако пишува нешто како „без батерија“ или „максимално полнење на батеријата“ близу 0, треба да го промените.

  1.    Lau dijo

   Здраво Јака101
   Го имам истиот проблем со Беатриз, освен што батеријата не ми се вади, светлото останува зелено, но добивам предупредување дека „батеријата не се полни“ и да ... Го оставив компјутерот без употреба долго време. Може ли да ми подадеш рака ??? Јас веќе испробав сè ...

 6.   ејдер dijo

  Здраво на сите.
  Ми се случи неверојатна работа за која мислев дека нема да ми се случи со мак. Јас го купив пред 3 месеци и од вчера не се наполни батеријата, што значи ова? дека ми почина батеријата? Јас се распрашував интегрално и ми велат дека треба да ја отстранам батеријата, но не можам да го отворам задниот капак ако не е со шрафцигер… ..
  Се симнав од кокосот. но ефтино ме затвора. Не знам што да правам ….
  Ви благодариме за помошта

 7.   јака101 dijo

  рестартирајте, кога ќе го слушнете звукот на подигањето (хааааан) притиснете CMD + ALT + P + R
  Ако видите дека ништо не се сменило, исклучете го, притиснете го и држете го копчето за напојување додека не слушнете звучен сигнал, отпуштете го и започнете.
  Ако ништо не е променето, ќе мора да го поправите, тоа е под гаранција.

  Нешто се случи со батеријата на лаптопот или системот за управување со енергија.

 8.   ејдер dijo

  Ви благодариме Јака 101!
  Вистината е дека тоа беше како чудо, но денес целосно се исклучив и батеријата ја наполнив самиот јас така што засега добро се снаоѓам, иако ќе бидам претпазлив, бидејќи ми се чини чудно што се случило мене, иако јадам, не сум вклучен во овој свет, можеби и јас не разбирам.
  како и да е, благодарам илјада за помошта!

 9.   јака101 dijo

  Ако некогаш положите тест со тоа. и ставете го кокосот да видите што пишува сега.

 10.   Хаиме розали dijo

  Здраво .. Купив Mac .. но не знам како да го користам разговорот за да разговарам и да се среќавам со роднини од друга земја .. Имам сметка во Y's HM месенџер. Се поврзувам со нив, но можам да пишувам Не можам да направам една видео конференција .. ве молам ... какви било предлози ..?

 11.   Dan dijo

  @Jaime, мојот предлог е дека со челик од 200 € ќе ти останеше

 12.   јака101 dijo

  Користете Skype, тој е универзален. http://www.skype.es

 13.   Исус dijo

  Имам проблем со мојот макбук е црн, проблемот што го имам е што мојот компјутер мора да биде поврзан на полначот и LED трепка црвено-зелено и по некое време ќе се исклучи, ако ја отстранам батеријата зелена и никогаш не се исклучува, што може да биде тоа? Јас веќе ги испробав советите што претходно ги кажав и ништо, дали ќе треба да ја сменам батеријата? или нешто од компјутерот?

 14.   МАРИАНА dijo

  ЈАС САМО ГО СМЕНОВИЛЕ БАТЕРИЈАТА ВО МОЈАТА МАК КНИГА, КОГА ГО ПОВРЗУВАМ ДА ГО ПОЛНОМ ПРВИОТ ЛЕД ОД ЗЕЛЕНИ И ПО неколку неколку секунди, ОДИ ЦРВЕНО. ОБИДЕТЕ СО УШТЕ ПОЛНИК И ДОКОЛКУ СЕ ЗЕЛЕНИ ЦЕЛО ВРЕМЕ МОANЕ ДА СЕ УБИВАМ ДА СЕ КОРИСТАТ ИЛИ ИЛИ МО BЕ СЕ СЛУЧУВА СТАЛОТ?

 15.   Aака101 dijo

  Ако полначот стане црвен, тоа е затоа што се полни. Turnе стане зелено кога батеријата е целосно наполнета. Ако друг полнач стане зелен без да се полни, тоа може да биде затоа што не нуди доволно енергија за полнење додека го држите лаптопот напојуван.

 16.   Ицел dijo

  Имам макбук про што го купив пред повеќе од 1 година; или, веќе има два полначи што ги купив. Не знам зошто се случи тоа, одеднаш престанува да работи, веќе не знам дали се полначи или батерија. , и ако тоа влијае на тоа дека полначот останува поврзан?

 17.   јака101 dijo

  Не треба да се крши ако останете поврзани.
  Еден од двајца:
  или лаптопот има некаква аномалија што предизвикува преголем напон на изворот или во мрежата каде што е вклучен, има напонски микро-пресеци.

 18.   Соломон dijo

  Денес можев да го кажам тоа на биосот на мојот macbook pro, но не знаев како да излезам и одеднаш се исклучи, а потоа го вклучив и ми рече дека не се полни што ме плаши многу батеријата на мојот Mac добро беше овој пат, а потоа го исклучив и го натоварив и работеше, но сега трае помалку затоа што ќе биде решение?

 19.   Јосех dijo

  Едно прашање, ја сменив батеријата затоа што ме замоли MacBok (Бело), ​​за времето кога купив нова, тоа беше како 2 или 3 недели и кога ја ставив новата батерија не ми го вклучи Macbook и го оставив полнење околу 6 до 8 часа и го оставив без да се поврзам цела ноќ и не се вклучува, што треба да направам за да го вклучам? Јас притискам на копчето за напојување и ништо .. помага

 20.   Gerardo dijo

  Може ли некој да ми каже зошто ми се испразнува батеријата од 13p MacBook Pro кога компјутерот е исклучен ??? дали е ова нормално ??
  Благодарам

 21.   Dani dijo

  Здраво! Имам PowerBook G4 што постои веќе една година и нешто паркирано во плакарот, сега работи совршено, но батеријата воопшто не полни, а исто така и pb часовникот се ресетира секогаш кога ќе го извадам кабелот за напојување ...

  Кокос-батерија ми кажува: Тековно полнење на батеријата: 5mha
  Оригинален капацитет на батеријата: -1 mha
  Циклуси на полнење: 0 циклуси
  Полнач поврзан: да
  Полнење на батеријата: бр

  Што може да се случи со него? : /

  Ви благодарам многу!

 22.   nacho dijo

  здраво добра ноќ имам мак про и кога ќе го приклучам светлото трепка зелено и не се полни, може некој да ми каже дали некогаш ми се случило да поминам поздрав и благодарност

 23.   Jen dijo

  Честитки!
  Имам мак про, го користев макот на батерија и кога доби 10% се исклучи, не му дадов многу ум иако не се случуваше порано и го ставив да се полни, сега не минува преку 99 % и светлото на полначот се менува од зелено во жолто Ако го исклучам полначот, тој се исклучува, растоварувам кокос-батерија и сè е во ред, некакво решение, веќе го рестартирав и останува исто. НЕКОЈ НЕКА МИ ПОМОГНЕ !!!

 24.   спасител dijo

  Здраво ... Имам MacBook Pro чија батерија е сменета и после тоа веќе не се вклучуваше со или без батерија ...
  Може ли некој да ми помогне да дознаам што му се случило?

 25.   Мигел Гес dijo

  Здраво, пред неколку дена купив MacBook Air 13 I5, батеријата се полни 100% кога сакам да извршам апликација што се исклучува, оставајќи го Mac вклучен и без да ја извршувам апликацијата нормално се испушта, со надворешно напојување работи без проблеми, батеријата има 4,7, 774 години и XNUMX циклуси, дали е готово? Избришете ги сите податоци од мемориите и останува иста
  Ви благодариме за помошта

 26.   Андрес Фелипе dijo

  Ако ја отстранам батеријата од мојот компјутер Macbook, таа продолжува да работи нормално со наизменична струја како лаптоп со прозорци

 27.   Мерилин dijo

  Здраво! Имам MacBook Air и проблемот што го имам е со полначот. Кога сакав да го наполнам компјутерот, полначот вклучи жолто светло, го исклучив затоа што ми се чинеше чудно и сега не се полни и не пали светло. Не знам што да правам!

 28.   Холм4н dijo

  Здраво, имам Mac Air со надуена батерија, го извадив и ќе си набавам нова. Дали е препорачливо да продолжите да ја користите опремата без батерија или да ја чекате новата батерија?

 29.   Лилијана Дехеза dijo

  мојот Mac е надуен и можам да го користам само вклучен во полначот ... дали батеријата умре? Зошто беше надуено?

 30.   Андрес dijo

  Здраво, би сакал да знам дали боли на кој било начин да го користите компјутерот додека е поврзан со неговиот полнач (вклучен секако).