Apple Watch Series 4 батеријата е поефикасна

Батерија Apple Watch Series 4

Apple Watch Series 4 не ги достигна сите корисници што го резервираа, но мрежата на мрежи покажува податоци дека она што тие ќе го направат е да ги зголемат купувањата од корисниците. Ова го велиме затоа што и покрај денгата Apple Watch серија 4 има големина поголема од неколку милиметри, 42мм да биде 44мм и 38мм станува 40мм, неговата батерија не е поголема.

Apple Watch Series 4 тогаш ги зголеми своите дијагонали што може да нè натера да помислиме дека неговата батерија ќе биде поголема, но бидејќи часовникот е истенчен во дебелина, она што го имаме е спротивното, имаме помала батерија отколку во Apple Watch Series 3 но тој е толку ефикасен што трае исто како и претходниот. 

Батеријата на новиот Apple Watch Series 4 има проценето времетраење од 18 часа како Серија 3. Ова може да нè натера да помислиме дека батеријата монтирана на новиот Watch е точно иста како и претходниот модел но според iFixit не е така и тие ни покажаа слики што ни дозволуваат да видиме дека е помал. 

јаболко-часовник-серија-4-0

Па, како е можно тие да можат да траат исто? Apple го оптимизира системот за да можеме со помалку енергија да имаме подобра работа.

Информациите за Ват-час официјално обезбедени од самиот Apple се за него Apple Watch серија 4 44мм 1,12 вати-часови наспроти 1,34 за серија 3 42мм Во случајот на Apple Watch серија 4 од 40мм имаме 0,86 вати-часови во споредба со она што е Apple Watch серија 3 38мм (1,07 вати-часови).

Земајќи го ова предвид, батеријата на новата Apple Watch Series 4 е 20% пониска од онаа на Серија 3, што нè тера да заклучиме дека новата батерија и системот се многу поефикасни. Дали ја чекате вашата Apple Watch Series 4?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.