Безбедносно ажурирање за macOS Каталина и Сафари 14.0.2

Главна Каталина

Покрај сите најактуелни верзии лансирани од Apple пред неколку часа, компанијата Купертино се сеќава и на новостите за најискусните оперативни системи ... Во овој случај, новата верзија на macOS Каталина е насочена кон безбедноста и стабилноста на системот. 2020-001 година 10.15.7. Во оваа нова верзија, додадено е и ново ажурирање за родниот прелистувач Safari, со кој повеќето корисници на Mac ги извршуваат нашите пребарувања на мрежата.

И во двата случаи, новите верзии се целосно препорачани бидејќи ја подобруваат стабилноста и безбедноста на оперативниот систем. Apple не ја ажурира верзијата пред Big Sur како таква со додавање на подобрувања во неа, таа едноставно започнува верзии за корекција на откриените грешки и грешки. Белешките за новата верзија го посочуваат токму тоа, дека оваа нова верзија е достапна за да поправи некои проблеми и грешки откриени во претходната верзија. Во случајот на Safari, новата верзија што треба да ја инсталираме е 14.0.2

За Safari, се случува истото и повеќе од сега веќе подолго време кога имаат експериментална алатка или прелистувач Safari Technology Preview, со кој можат да ги прилагодат деталите за новите верзии на Safari и исто така старите. Како и да е, ако користите верзија пред macOS Big Sur на вашиот Mac затоа што не можете да ја инсталирате, препорачуваме да ги разгледате Системските преференци и Ажурирањето на софтверот за да видите дали ја имате оваа нова верзија на располагање и да ја инсталирате што е можно побрзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.