Благајникот на Епл, Гери Виплер, се пензионира по 35 години

Гери Виплер

Според Блумберг, корпоративниот благајник на Apple во последните 35 години, Гери Виплер, 62, ја напушти компанијата со седиште во Купертино за пензија, според извори запознаени со предметот.

Во моментов Apple официјално не го потврди пензионирањето на Гери Випфлер. Според неговата страница на LinkedIn, Випфлер се приклучи на Apple во август 1986 година, две години по воведувањето на првиот Мекинтош и само една година откако Стив Jobобс го напушти Епл.

Во извештајот на Блумберг се вели дека извршната власт одлучила оставете го вашиот пост дискретно во последните неделиНа Во Епл, тој се јавил за финансискиот директор Лука Маестри и бил одговорен за надзор на готовинскиот биланс на компанијата и управување со инвестициите.

Гери Виплер ја напушти својата функција во последните неколку недели, рекоа луѓето, кои побараа да не бидат откриени, бидејќи потегот не е објавен. Випфлер го надгледуваше готовинскиот биланс на производителот на iPhone, инвестициите и програмите за поврат на капиталот, и некогаш беше придружен во кварталните повици за заработка на Apple. 62-годишниот извршен директор се пријавил до финансискиот директор Лука Маестри до неговото пензионирање.

Гери Випфлер работеше скоро секој извршен директор на Apple што некогаш го ималНа Од Стив Jobобс до Тим Кук. Извршната власт беше силно вклучена во напорите за расна правда на компанијата и стоеше зад стекнувањето на „Битс“ од 3.000 милијарди долари во 2014 година.

Веројатно Apple бара нов благајник за компанијата. Кога ќе го најдам ќе објави замена на позицијата Гери Випфлер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.