Банката БНЗ сега го поддржува Apple Pay во Нов Зеланд

Во последните месеци едвај сме имале новости поврзани со меѓународното проширување на „Епл пеј“, но во последните неколку недели вестите поврзани со оваа технологија за електронско плаќање се најдоа на денот. Всушност, вчера оваа технологија достигна четири нови земји: Обединети Арапски Емирати, Финска, Данска и Шведска.

Другите вести поврзани со Apple Pay се поврзани со бројот на банки кои во моментов ја нудат оваа технологија за плаќање. Нов Зеланд, новата банка што е додадена на бројот на банки компатибилни со Apple Pay Тоа е БНЗ, втора по големина банка во земјата, така што Епл е многу важен играч во овој поглед.

Засега, банкарските клиенти ќе треба да почекаат до крајот на овој месец за да започнат со додавање на нивната банкарска картичка VISA, што ќе им овозможи на сите клиенти на банка со iPhone 6 или повисок, Apple Watch или iPad Air 2 отсега да ги плаќаат сите ваши набавки без потреба физички да ја користите картичката. Според Дејвид Булок, директор на производи и технологија во БНЗ банка:

Знаеме дека нашите клиенти сакаат исклучително искуство што им овозможува да плаќаат брзо, лесно и безбедно на широк спектар на уреди овде, на Интернет и во странство. Слушнавме како нашите клиенти бараат Apple Pay и толку е возбудливо што можеме да кажеме дека е тука

Досега, системот за плаќање контакти, наречен Ефтоп, стана најшироко користен низ целата земја. Комисиските стапки наплатени за секоја трансакција се многу ниски, па оттука и станете една од најпопуларните алатки што се користат во земјатаНо, со доаѓањето на Apple Pay, неговата употреба е повеќе од веројатно да опадне значително.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.