Брзо визуелизирајте на графикон како го користите вашиот хард диск

Дијаграм на дискот

Единствената причина зошто ние си должиме од прилика да видиме дека имаме вложено GB од нашиот хард диск е кога нашиот компјутер почнува да оди побавно од вообичаеното, или кога macOS ни покажува порака за Недоволен простор на тврдиот диск. 

Решението што ни го нуди Apple преку Овој Mac, апсолутно не ни користи, бидејќи информациите не се расипани како што треба, затоа сме принудени да користиме други видови апликации за да ослободиме простор на нашиот хард диск.

Дијаграм на дискот

Една од овие апликации е Диск график, сè додека просторот што го зафаќа нашиот хард диск главно е во документи и датотеки, а не во податоци за апликации што macOS ги чува во директориумите за апликации што дури сме ги избришале.

Што ни нуди Диск график

 • Можеме да пристапиме до кој било директориум на компјутерот директно од апликацијата, вклучително и надворешни дискови поврзани со нашиот Mac, така што тие исто така можат брзо да се анализираат при преглед на нашиот хард диск.
 • Одете во поддиректориумите на анализираниот уред за пристап до податоците и да видиме дали навистина вреди да се чува.
 • Интерфејс со мазни анимации при прикажување на содржината на апликацијата.
 • Можеме да сториме  пребарувања според имиња на датотеки пребарувања што можеме да ги зачуваме во омилени и да можеме брзо да пристапуваме преку клик.
 • Диск графикон може да ги класифицира сите информации што ни ги покажува според просторот што го зафаќа на нашиот Mac.
 • Тоа ни покажува број на датотеки содржани во директориумите.

Дијаграм на дискот

Disk Graph има цена во Mac App Store од 4,49 евра, потребен е OS X 10.10 или понов и 64-битен процесор. Ако барате апликација за да ја пронајдете причината зошто на вашиот хард диск истекува просторот, Диск графикон е одлична опција за разгледување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.