Брзо проверете дали имате вклучено Caps Lock

Capster - Caps Lock

Секој корисник користи различни методи за да се концентрира кога ја извршува својата работа, особено кога треба фокусирајте го целото наше внимание бидејќи тоа е важна работа за студија, важен клиент ... Во Mac App Store имаме различни апликации кои помагаат во оваа задача.

Овој вид апликација ни овозможува оневозможете ги сите известувања од нашиот тим, но тие не ги земаат предвид одредени функционалности, како на пример, да се провери дали заклучувањето на капачињата е активирано. Кога сме фокусирани, не сакаме да погледнеме далеку од екранот.

Ако сте од овој тип на корисници кои наизменично се менуваат со големи и мали букви, веројатно е дека апликацијата „Каптери“ може да ви користи, апликација што за ограничено време можеме да преземеме бесплатно, бидејќи нејзината вообичаена цена е 2,29 евра во продавницата за апликации Mac.

Што прави Капстер?

Capster - Caps Lock

Откако ќе ја започнеме апликацијата, секој пат кога ќе го притиснеме заклучувањето на капачињата, или да ја активираме или деактивираме, од центарот за известување ќе прикаже известување (прости вишок). Во рамките на опциите за конфигурација на апликацијата, можеме да ја обележиме и опцијата што ни овозможува да примаме известување кога го активираме бројниот блок.

Ако не сакате известувањата да ви го одвлекуваат вниманието, можете да ја деактивирате и активирате опцијата за звук, опција што испушти еден звук истовремено дека ги активираме и капачињата и заклучувањето на броевите Овој звук не се произведува кога ја деактивираме бравата.

Иконата што се наоѓа на горниот дел од лентата со мени, исто така можеме да ја измениме така покажете дали заклучувањето на капачињата е вклучено (зелена боја) или исклучено (црна боја). Исто така, можеме да ја отстраниме иконата што се прикажува во горната лента со мени. За да пристапиме до неговото работење, ќе бидеме принудени да пристапуваме до него од Пронаоѓачот.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.