Јазикот Swift може да биде компатибилен со новиот оперативен систем на Google

Свифт е компатибилен со Google Fuchsia

La конвергенцијата помеѓу работната површина и мобилната платформа се наоѓа на маса веќе неколку години. Во macOS гледаме влијанија од iOS и обратно. iOS 11 е јасен пример, особено ако погледнеме како изгледа на iPad. Во Гугл сакаат да го сторат истото - или така се шпекулираше долго време - а оперативниот систем во кој теоретски работат е познат под името Фуксија.

Овој оперативен систем што може да работи на многу компјутери (таблета, преносни, мобилни, итн.), се чини дека сака да излезе на пазарот со најголема можна компатибилност. И последното што е познато е дека би биле развивачите на оперативниот систем на интернет гигантот во потрага по начин Fuchsia да биде компатибилен со програмскиот јазик Swift Јаболко

Google Fuchsia компатибилен со Apple Swift

Овој чекор би бил многу важен за развивачите да имаат голем интерес за новиот оперативен систем. На овој начин секоја апликација што е развиена за iOS, macOS, watchOS или tvOS, ќе биде лесно прилагодлива за идните тимови со Fuchsia; во спротивно, развивачот на Swift треба да го адаптира целото нивно создавање од нула и да процени колкав би бил резултатот на другите платформи.

Од друга страна, и исто така, тие посочуваат од порталот 9to5mac, Програмскиот јазик на Apple, кој беше воведен во 2014 година, постигна голем удел на пазарот за само 3 години. Тоа е повеќе, се рангира пред 20-те најпопуларни јазици во светот. Исто така, имајте на ум дека Apple е промовирање на овој програмски јазик на универзитетите.

Исто така, Google не даде коментар за ова прашање и сè уште не откри - и покрај тоа што е познато неговото постоење околу една година - какви се намерите на оваа нова Google Fuchsia и ако тоа ќе биде конечна замена за Android и ChromeOS. Или, напротив, Тие ќе коегзистираат едни со други, додавајќи поголема конкуренција на секторот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Реиналдо dijo

    Мислам дека сте дезинформирани, Google не би давал поголем публицитет за брз, особено ако штотуку стекнале и го спроведуваат котлин.