Велс Фарго додава повеќе од 5.000 банкомати за повлекување пари користејќи „Епл пеј“

Како што објаснува сопственикот, Велс Фарго, додава повеќе од 5.000 банкомати за повлекување пари користејќи Apple Pay. За оние кои не се запознаени со оваа компанија, Wells Fargo & Co. е разновидна компанија за финансиски услуги со операции низ целиот свет и особено во САД. Велс Фарго е четврта по големина банка во САД според активата и трета по големина банка според пазарната капитализација.

Без сомнение, милиони клиенти на оваа банка кои се корисници на Apple ќе бидат задоволни од лансирањето на овие повеќе од 5.000 банкомати со читач на NFC компатибилни со Apple Pay. Многумина од нас имаат среќа што нашите банкомати веќе ја имаат на располагање оваа одлика подолго време и ова е очигледно многу добра работа за повеќе работи освен повлекување пари од банкомат.

Овие типови на банкомати се нешто почести во Шпанија, бидејќи се помодерни отколку во повеќето субјекти во САД, како и читателите на деловни активности кои прифаќаат плаќања со картички. Всушност, во Шпанија и во други земји имаме посовремени банкомати и датафони, бидејќи тие пристигнаа подоцна отколку во САД, што ги прави многу посовремени и ние бевме во можност да повлечеме пари со бесконтактни картички или директно преку Apple Pay, како што е случајот со Banco Santander. 

Јасно е дека овој вид на банкомат не е достапен во сите банки и е веројатно нешто што ќе се спроведува низ целиот свет, но се повеќе и повеќе банки започнуваат во мода на NFC и оставаат картички настрана. За да ги понудите вашите услуги за плаќање преку паметен телефон или „налепници“ со NFC. Се надеваме дека наскоро ќе допре до повеќе субјекти на Apple Pay во нашата земја, што е она што треба да ја прошириме неговата употреба за разлика од она што се случува во САД, кои имаат Apple Pay, но немаат продавници и банки каде што можат да го користат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.