Еве како да влезете во првата повторно отворена продавница на Apple во Сеул

Apple Store Сеул

Сите знаеме дека продавниците на Apple ширум светот се помалку затворен во Кина од пред еден месец. Драстична мерка за да се избегне зараза од Ковид-19, што претставува сериозен неуспех за компанијата, сега ограничена на продажба на своите производи само преку нејзината веб-страница.

И, покрај влошувањето што го промовираше новиот iPhone SE, ефтин iPhone кој очекува да се продадат милиони единици, и дека засега, освен во Кина, корисниците не можат да го видат и физички да го допрат пред да го купат преку Интернет. Во Сеул, прва продавница надвор од Кина, и корисник го објасни своето искуство кога го посетил.

Вчера веќе објаснивме дека во Сеул првиот Apple Store требаше повторно да се отвори по затворањето поради заклучување. Компанијата има намера да започне со повторно отворање на своите продавници според нивото на Ковид-19 погодено од секој специфичен регион.

Преземени се низа контролни мерки за пристап до продавницата и нејзината трајност внатре за да се избегне, колку што е можно, зараза од коронавирус. Истите овие мерки ќе бидат преземени кога тие постепено ќе бидат повторно отворени во сите продавници ширум светот.

Корисник закачил на својата сметка Twitter su искуство по посетата на оваа продавница Сеул на првиот ден на повторно отворање. Добро е да го знаеме тоа за да знаеме што ќе најдеме кога повторно ќе се отвори нашата најблиска продавница.

Постои една важна ограничување на капацитетот. За да се одржи социјалното дистанцирање, малку луѓе можат да бидат внатре во установата. Пристапот е контролиран и тие ве тераат да чекате надвор од продавницата. Тие ве тераат да поминете кога некој ќе излезе за да нема многу луѓе внатре. Очигледно бројот на луѓе ќе зависи од површината на секоја продавница.

Ве водат температура пред да влезе. Ако поставите повисока температура од нормалната, не можете да влезете. Значи, ќе треба да го ставиме термометарот пред да заминеме, а со тоа да го зачуваме патувањето во случај на треска.

Ако го откријат тоа имате кашлица или отежнато дишење, не ја минувате вратата. Секое мало сомневање дека можете да бидете заразени од коронавирус го оневозможува влегувањето во просторијата.

Ако немате никакви симптоми и успеете да пристапите до продавницата, тие ви овозможуваат на влезот ракавици и маска што мора да се облечете пред да влезете. Тоа е добар начин барем да започнете повторно да ги отворате продавниците, дури и со многу строги мерки. Е мора да чекаме во редици, но барем можеме да одиме. Сега треба само да знаеме кога ќе бидат повторно отворени оние во нашата земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.