Еве како да ги поставите новите функции за приватност во macOS Monterey

macOS Монтереј

macOS Monterey е веќе со нас и секогаш кога има нов оперативен систем, некои од неговите квалитети и функции се вршат на малку поинаков начин отколку што беа во другите оперативни системи. Преку овој пост ќе се обидеме да ви објасниме како да го конфигурирате нови функции за приватност.

Пристап до микрофон при снимање на macOS Monterey

Со години, Macs покажуваа кога се користи камерата преку зелено индикаторско светло кое физички се наоѓа веднаш до камерата. Со објавувањето на macOS Monterey, Apple сега покажува софтверски индикатор  при пристап до микрофонот.

Преку Контролниот центар, нов софтверски индикатор го зголемува индикаторското светло на камерата покажувајќи ви секој пат кога некоја апликација има пристап до микрофонот. За да пристапите до оваа нова функција, погледнете ја иконата Контролен центар во горниот десен агол на лентата со мени на Mac. Ако некоја апликација го користи микрофонот, ќе има портокалова точка до иконата Контролен центар. Кликнеме на иконата Контролен центар за да го видиме името на апликацијата што пристапува до микрофонот.

iCloud Private или Apple VPN

Пошта за приватност во macOS Монтереј

Apple го опишува како „услуга што ви овозможува да се поврзете на практично секоја мрежа и да се движите со Safari во уште посигурен и приватен. Работи со шифрирање на вашиот интернет сообраќај додека го напушта уредот, така што никој не може да го пресретне и прочита. Потоа се испраќа преку две посебни интернет релеи, спречувајќи некој да ја користи вашата IP адреса, локација и активност на прелистување за да создаде детален профил за вас.

iCloud Private Relay е достапно во јавната верзија на macOS Monterey, но стандардно е оневозможено бидејќи Apple вели дека се уште е во „бета“. Може да се овозможи.

Скриена е-пошта

Оваа функција овозможува вповторно креирајте случајни и единствени адреси за е-пошта Тие се препраќаат до вашето лично сандаче, овозможувајќи ви да испраќате и примате е-пошта без да мора да ја споделувате вашата вистинска адреса на е-пошта со никого.

За да ја користите оваа функционалност, прво проверете дали е овозможено во апликацијата System Preferences. Со кликнување на „Apple ID“ и барање на опцијата „Hide my email“ во листата на функции. Ова е исто така местото каде што можете да ги најдете сите претходни адреси создадени со оваа функција. Оттука, кога ќе биде побарано да обезбедите веб-локација со вашата адреса за е-пошта, како на пример да се регистрирате за услуга или да купите, Safari автоматски ќе побара од вас да користите „Сокриј ја мојата е-пошта“.

Повеќе приватна е-пошта

Приватност на поштата

Продолжуваме со функциите за приватност нагласувајќи е-пошта, што е местото каде што повеќето од Apple ги „ставиле батериите“ за прашања поврзани со приватноста. Не е чудно по многуте проблеми што ги имаа за оваа апликација. Но, токму сега можеме да кажеме дека Apple го стави целото месо на скара и сака да го направат тоа минати ситуации не се повторуваат. 

Функцијата за која зборуваме сега има за цел да спречи загрозување на личните податоци на корисниците на апликацијата Mail. За да го направите ова, новата функција ги спречува испраќачите да користат невидливи пиксели за да собираат информации за корисникот. Новата функција им помага на корисниците да ги спречат испраќачите да знаат кога отвораат е-пошта и ја маскира нивната IP адреса за да не може да се поврзе со друга онлајн активност или да се користи за одредување на нивната локација.

Можете да ја вклучите или исклучите оваа функција Во апликацијата за пошта на Mac, со кликнување на „Пошта“ во горниот лев агол на лентата со мени, избирајќи „Преференци“ и потоа „Приватност“.

Како што можете да видите, тие се многу добра колекција на мерки за заштита на приватноста и обезбедување, кои денес е една од најзагрижувачките теми за приватните корисници при користење на технолошки уреди. Загриженоста се зголеми како што се зголеми работата од дома поради пандемијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.