Еве како MacBook Air M1 може да биде скоро исто брз како MacBook Pro M1

MacBook Air

Со презентација на новиот MacBook Pro М1 и последователните тестови што беа спроведени, можеме да кажеме дека се соочуваме со вистинско чудо на технологија и реакција. Со бездна процесори, нивниот работен капацитет експоненцијално се зголеми. Ниту неговиот помал брат, MacBook Air, не изгледа лошо, но има долг пат пред него. Меѓутоа, со ова едноставно сам сам растојанијата може значително да се намалат.

Иако некои модели на MacBook Air M1 го вклучуваат истиот чипсет како и 1-инчниот MacBook Pro M13, но тие не нудат исто ниво на перформанси. Зошто? Бидејќи MacBook Pro има вентилатор за ладење, а MacBook Air нема. Според тоа, клучот е во способноста да се елиминира топлината што се создава при работа со овој компјутер. Поради оваа причина, со брз и лесен термички мод, можете да го натерате MacBook Air да има прилично значително зголемување на брзината што го прави тоа скоро исто толку брзо како и MacBook Pro. Веќе ви кажувам нешто: термални влошки.

Како што можете да видите во видеото на youtuber Високо на технологија, грејни влошки Тие седат на ладилникот што се наоѓа на врвот на чипсетот M1 во внатрешноста на MacBook Air. Ова го затвора јазот помеѓу ладилникот и долниот капак на машината. На тој начин, долниот капак на MacBook Air во суштина станува одличен ладилник. Ја извлекува топлината од машината, наместо да ѝ дозволи да циркулира во неа, принудувајќи го чипот термички да се забрза и да забави.

Во Cinebench тестовите спроведени од High on Tech, изменетиот MacBook Air постигна резултат од 7.718. Тоа е само малку помалку од резултатот на MacBook Pro M7,764 од 1 и многу повеќе од 6,412 постигнати со MacBook Air M1 без овој трик.

Запомнете да го направите ова, тоа влијае на официјалната гаранција на Apple на компјутерот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)