Вашиот Mac може да помогне да се најде вакцина за коронавирус

Вашиот Mac може да помогне во пронаоѓањето на вакцината Коронавирус

Една од периодичните вести во последните неколку недели, за жал, не е тоа нов 14-инчен Mac велат дека Apple ќе го објави. Повторувачката вест е избувнување на Коронавирус или КОВИД-19, кој иако не е особено смртоносен ако станува болест што загрижува и многу. Целта е да се најде вакцина што е можно поскоро што ги елиминира ефектите на болеста и на тој начин да може да ја намали смртноста на многу ниски нивоа.

Folding @ Home се вклучи во оваа потрага по вакцината и за тоа му треба вашиот Mac. Она што навистина ви треба е дел од вашата моќ да ве вклучи во проект каде што неколку научници можат да работат за да постигнат позитивни резултати што е можно побрзо.

Преклопување @ Home има потреба од вашиот Mac за да го запре ширењето на коронавирусот

Преклопување @ Home е проект дизајниран да ги користи ресурсите на персоналните компјутери. Релевантни симулации се вршат на болести и друга молекуларна динамика, со цел да се подобрат истрагите. Во рамките на овој проект има неколку области на студии и истражувања и сега се приклучува и потрагата по вакцина против Коронавирус.

Сè што треба да направите е да преземете ја програмата што тие самите ја развија. Откако ќе го конфигурирате, нашиот Mac ќе служи заедно со илјадници други (се проценува на вкупно еден милион) за да ги забрза симулациите и истрагите. Добиените податоци ќе се шират брзо и отворено, како дел од научна соработка. Вклучени се повеќе лаборатории од целиот свет. На овој начин, истражувачите имаат нови алатки за отклучување на нови можности за развој на лекови и вакцини.

За да го споделите вашиот Mac, треба да знаете дека ви треба 64-битен Mac (Core 2 Duo или понов) со macOS 10.6 или понов. Неколку лесни квалитети, достапни за скоро секој со Mac. Можете да изберете апликацијата да работи секогаш или само кога е вклучена, земајќи предвид дека ги користи ресурсите што не се користат во тој момент. На овој начин ќе се забави малку, но не премногу за да го попречите вашиот ден за ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.