Веќе го имаме првото кинење на MacBook Air M2

Macbook Air M2

Минатиот петок првите продадени единици од новиот Macbook Air M2, а не поминаа ниту три дена и веќе го имаме видеото од првото расклопување на еден од единиците на сосема новиот и моќен лаптоп Apple кој кружи на YouTube.

И интересно, тоа не беа момците од iFixit, туку оние од познатиот канал на YouTube. Макс Техника. Ќе го видиме за да ги погледнеме внатрешните компоненти на новиот MacBook Air M2.

Пред само три дена Apple почна да ги испорачува првите нарачки за новиот MacBook Air M2 и каналот YouTube Макс Техника веќе има објавено а видео од расклопувањето на единицата од споменатиот лаптоп, што ни ја покажува внатрешноста на овој нов MacBook Air целосно редизајниран, и однадвор и како што видовме, одвнатре.

На прв поглед се чини дека внатрешниот дизајн на новиот MacBook Air не се менува многу во однос на претходниот модел опремен со M1 процесорот, но порамното куќиште му овозможи на Apple да постави некои поголеми ќелии на батеријата внатре во лаптопот.

Така, новиот MacBook Air е опремен со батерија од 52,6 вати / час, во споредба со батеријата од 49,9 ват-час во претходниот модел, според техничките спецификации на Apple. Сепак, Apple вели дека моделите на MacBook Air од 2020 и 2022 година постигнуваат до 18 часа траење на батеријата по полнење. Ова ни кажува дека M2 процесорот троши повеќе од M1.

Во видеото можеме да ја видиме матичната плоча на новиот MacBook Air, која го вклучува новиот Apple M2 чип. Како што потврдија од Apple минатата недела, кинењето покажува и дека моделот од 256 GB на новиот MacBook Air е опремен со еден NAND чип за складирање, што резултира со 30-50% побавни брзини на SSD на тестовите во споредба со моделите на MacBook Air со поголем капацитет и соодветниот претходен модел M1 со истиот базен простор од 256 GB.

RAM и SSD залемени на плочата

Како и обично со Mac, чиповите за складирање SSD и RAM меморијата се залемени на матичната плоча во новиот MacBook Air, што го прави многу тешко или речиси невозможно надградбата на овие компоненти, затоа заборавете на надградба на вашата RAM или SSD по купувањето.

Освен батериите и матичната плоча, малку друго може да се види во лаптоп со пасивно ладење, односно без вентилатори кои го одржуваат на ниска температура во случај на интензивна работа. Тоа е цената што треба да ја платите за ултра тенок и лесен дизајн. Ако активното ладење со вентилатори е од суштинско значење за вас, добро, знаете за што се работи, гребете го џебот и набавете MacBook Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.