Веќе има неколку случаи на обиди за шпионажа со AirTags

Кога пред неколку години започнаа гласините дека Apple имал на ум да лансира тракер, мојата прва мисла беше дека може да се користи за тајно шпионирање на луѓето. Дека AirTags тие би можеле да бидат злоупотребени.

Можно е Apple да го сфатил тоа штом ги подготвил за лансирање и да го одложи лансирањето додека не воведе одредени модификации во iOS, и со тоа да оневозможи тајно лоцирање на лице преку AirTag. Но, со Android, проблемот не се реши...

Неодамна коментиравме дека банда крадци на автомобили од висока класа била откриена во САД и Канада користејќи AirTags за да ја следат локацијата на возилата што ги избрале да бидат украдени.

Два случаи за неколку дена

Минатата недела, човек од Детроит пронашол AirTag скриен во телото на неговиот автомобил, а Dodge Charger. Сопственикот на возилото се вратил во својот автомобил откако пазарел и добил порака на својот iPhone со предупредување дека го следи непознат AirTag. Шпионот го одвртил капакот за одвод под хаубата на Dodge и го ставил тракерот внатре.

Само вчера, веб-страницата за вести Heise.de пријавил уште еден сличен случај. Жена возејќи се дома ненадејно добила предупредување на својот iPhone дека е откриен непознат AirTag. Уредот конечно се наоѓаше скриено на предното тркало.

Apple е добро свесен за опасностите што може да ги предизвика AirTags ако го скриете за да се обидете да ја контролирате локацијата на одредено лице или возило без нивна согласност, и има имплементирано низа функции во iOS, така што ова не може да се случи.

Но, сè уште има одредени „празнини“ кои треба да се пополнат. Ако „шпионираното“ лице користи а iPhone, како и случаите споменати погоре, ќе бидете предупредени од кој било непознат AirTag во ваша близина. Но, соодветната апликација за Android, Tracker Detect, не нуди такво автоматско откривање заднина, така што жртвата може да се следи и лоцира без да се знае дека е шпионирана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)