Во MacBook Air M2 веќе нема ни трага од Intel

MacBook Air

Од Крег Федериги Сите нè изненади од подрумот на Apple Park, кога првпат ни го претстави проектот Apple Silicon, директорите на Интел беа многу јасни за тоа што им следува. Тие знаеја дека ќе изгубат голем клиент кој купува од нив куп различни процесори и чипови за нивните Mac компјутери.

И малку по малку се појавија првите Apple Silicon Mac со сопствени процесори на Apple. Но, овие уреди сепак монтираат некои секундарни чипови направени од Интел. Но, со новото Macbook Air M2, веќе не е така, Внатре веќе нема компонента произведена од оние од Mountain View.

Никогаш нема да знаеме што го натера Apple да сака да избрише Интел од вашата листа на провајдери. Има многу аргументи што би можеле да ги наведеме за да ги разбереме причините поради кои Купертино мораше да ги трансформира сите свои Mac, сите со Intel процесори, за нови, со сопствена ARM архитектура.

Но, зачудувачки е што работата не била само во процесорот. Досега, сите нови Mac од новата ера Епл Силициум, тие веќе монтираа свој Apple процесор, или од првото семејство на M1, или најновиот M2. Но, внатре сè уште имаше некои секундарни компоненти со чипови на Интел.

Но, како што е проверено по првото расклопување, како она на момчињата од iFixitновиот Macbook Air M2 повеќе не монтира никакви компоненти на Интел.

Чип што управува со тековниот влез

Досега, MacBook Air M1 инкорпорираше една Intel компонента, што одговара на влезовите на USB-C порти на лаптопот. Мал процесор кој управувал со енергијата што влегувала преку споменатата порта за да ја полни батеријата на Mac и да ја снабдува меморијата и приклучоците на уредот.

Но, бидејќи SkyJuice објави на неговата сметка Twitter, велејќи Интел драјверот е заменет од друг непознат производител во USB-C портите на MacBook Air M2. Така, малиот бастион на Интел кој остана на територијата на Мек падна засекогаш.Тоа беше хроника на претскажана смрт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.