Видео на „критички хумор“ со проблем на нечистотија на тастатурата на новиот MacBook

Тастатурата на новиот 12-инчен Apple MacBook е тотално нова тастатура, Apple не направи едноставна промена во оваа важна компонента на нивните компјутери, што направено е вистинска работа за редизајн и измислување.

 

Новиот MacBook Pro се приклучи на оваа промена минатата година 2016 година и се чини дека за сето ова време луѓето се задоволни од оваа тастатура, бидејќи по некое време на употреба е лесно да се навикнете на различниот допир со останатите тековни тастатури. На кратко, немаше поплаки за оваа тастатура до денес, кога го најдовме ова видео што на симпатичен начин ги објаснува проблемите со нечистотијата во лентата за празно место на овие тастатури. 

Ова е видео што станува вирално на мрежата И покрај тоа што е нешто специфично, што не им се случува на сите корисници кои имаат MacBook или MacBook Pro:

Можеме да кажеме дека овие тастатури на Apple се повеќе склони кон „лепење“ поради кратко патување со клучеви или дури и дизајн на клучеви, но вистина е дека се соочуваме со специфичен проблем и дека тоа не им се случува на сите сопственици на овие Mac.

Логично, ова има решение иако не изгледа едноставно. На веб-страницата за поддршка на Apple тие објаснуваат дека е најдобро да се користи спреј со компримиран воздух и нанесете го на тастатурата, но во случај тоа да не стапи на сила, најдобро е да отидете во продавницата на Apple и да побарате да се поправи, бидејќи станува збор за проблем што очигледно е тешко да се реши кога клучот е целосно заглавен.

Лично, можам да кажам дека познаниците кои ги користат овие MacBook и MacBook Pro не се соочиле со овој проблем, но има многу корисници на Apple кои ги купиле новите компјутери од овие тие ќе бидат целосно обновени минатата година 2015 година и нормално е дека во некои случаи тие имаат ваков вид на проблем. Во случај да се појават многу вакви случаи, Apple ќе преземе нешто по ова прашање и сигурно ќе отвори програма за поправка или замена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Адриа dijo

    Јас сум еден од погодените и откако ја следев постапката не беше решен. Јас го однесов во Apple и тие ја сменија целата тастатура. Тие велат дека тоа е чест проблем со овие тастатури и единственото решение е да ја замените горната кутија на Macbook. За среќа, под гаранција, не морав да плаќам 600 евра колку што чини поправката.