Дали сте fanубител на Fallout 4? Претворете го вашиот Mac во терминал во самиот стил на Fallout

Mac-Fallout 4-конвертирај-2

Ако сте сериозен fanубител на пост-аполитичката серија на видео игри RPG Игри со Fallout создадени од Bethesda, сигурно некогаш сте погледнале во терминалот за да внесете кодови и да отклучите врати или едноставно информации за подобро разбирање на историјата на пустелијата

Овие терминали се основен компјутер со монитори за ЦРТ и многу примитивен систем слично на Unix што работи како домаќин. Иако, се разбира, споредбите меѓу едното и другото немаат смисла, не смееме да заборавиме дека OS X е систем што ја наследува во одреден дел суштината на Unix.

Mac-Fallout 4-конвертирај-1

Од оваа причина компанијата „Производ Лов“ лансираше апликација што нè тера да користиме еден вид терминал и овој наликува на гроздобер терминали Fallout, давајќи му многу личен шмек.

За ова, само ќе биде потребно да ја преземете оваа апликација од Mac App Store по цена од 4,99 € или директно одете да го тестирате на страната за Производ Лов за одреден период.

Апликацијата се вика катода и иако не може да се смета за дефинитивна замена за сите функционалности на интегрираниот терминал, барем тоа ќе ги врати спомените и естетски е многу повпечатливо.

Можеме да го прилагодиме промена на бојата, хоризонтална синхронизација, дисторзијата произведена од стаклото на мониторот со многу ретро ефекти во емулација на терминалот дека сè за да може нашиот Mac да изгледа како компјутер „стара школа“.

Препорачувам да ја преземате оваа апликација само ако очигледно многу го користиме терминалот, односно ако треба да го користиме секој ден во просек 80 команди или повеќе И, секако дека го сакаме Fallout, бидејќи иако цената не е претерана, тоа е губење ако не го користиме.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.