Викендов, сите продавници на „Епл“ во Италија ги затвораат вратите поради коронавирусот

Отворање на нова продавница на Apple во Торонто

Минатата недела, Apple затвори продавницата „Епл“ лоцирана во трговскиот центар на Бергамо, во Италија, следејќи ги упатствата на италијанската влада, со што стана првиот Apple Store што ги затвори вратите поради коронавирусот надвор од Кина. Тој беше прв, но нема да биде единствен, бидејќи викендов, целата продавница на Apple лоцирана на италијанска територија, ќе ја има истата судбина.

Италија е една од европските земји каде коронавирусот најсилно удира. Владата прави се што е можно за да се спречи зголемувањето на бројот на заразени секој ден и одлучи целосно да ја изолира земјата, мерка што ги погодува сите деловни активности, вклучително и 17-те продавници што ги има Apple во Италија.

Сите денешни сесии во Apple се откажани, иако засега е можно да закажете состанок во Genius Bar, од помеѓу Епл Продавниците што работат намалени часови. Бројот на смртни случаи во Италија изнесува 631, од кои 183 се пријавени во последните 24 часа, па засега се чини дека епидемијата е далеку од контролирана. Бројот на заразени достигнува 10.000 лица и број кој е зголемен во последните три дена за 1.000 нови случаи.

Во средината на февруари, Apple објави дека е принуден да разгледајте ја прогнозата за приходите за првиот квартал на 2020 година, надолна ревизија, што веројатно ќе биде многу пониска од онаа предвидена во соопштението, бидејќи не беше до крајот на февруари, кога продавницата на Apple во Кина повторно ги отвори вратите.

Според различни аналитичари, Епл престана да продава околу 500.000 iPhone телефони само во Кина во текот на изминатиот месец февруари, бројки што ќе бидат сериозен удар за компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.