Вклучете или исклучете Темниот режим со кратенка на тастатурата

OS-X-Јосемит-Темен режим-на-MBP-мрежница

Една од новините што беа вклучени при доаѓањето на OS X Yosemite беше употребата на различни режими на приказ на системот. Оние од Купертино вклучени за прв пат а темниот режим што го подобри приказот на системот во ниски услови на амбиентално осветлување. Сепак, секогаш кога ќе сакаме да направиме промена во режимот на прикажување, треба да ги внесеме Системските преференци за тоа.

Во негово време, пред скоро една година, нашиот колега Jordорди ни објасни како да се префрламе помеѓу режимите на приказ користејќи го системскиот часовник, но денес ќе ви покажеме како да креирате кратенка за тастатура за да можете сменете го режимот најбрзо што можете да ја притиснете таа кратенка. 

Кога правите ca, режимот био во преглед ги затемнува и лентите со мени и прицврстувачот за пронаоѓање. Ако сакате да видите како е темниот режим пред да креирате кратенка за тастатура за која зборуваме, можете да ја активирате во Стартна рамка> Системски преференци> Општо и да го активирате полето за темно режим на почетокот на прозорецот.

режим на приказ на конверзија

Ако, откако видовте каков е темниот режим, сакате да можете да се префрлите помеѓу нормалниот и темниот режим со помош на кратенка на тастатурата, треба да ги следите овие чекори:

  • Отворете го терминалот преку Лента за лансирање> Други> Терминал или преку центарот на вниманието во лентата за наоѓање.
  • Сега мора да ја копирате и залепите следната команда во прозорецот Терминал. Бидејќи командата започнува со „sudo“, ќе треба да ја внесете администраторската лозинка за промените да се случат.

стандардно за судо запишува / Библиотека / Преференции /.GlobalPreferences.plist _HIEnableThemeSwitchHotKey -бол е точно

  • Сега ќе треба да го рестартирате системот.
  • Конечно, за да можете да се префрлате помеѓу режимите на прикажување, мора да ги притиснете копчињата ctrl+alt+cmd+t

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.