Паралели: Крајниот водич за водење на Windows на Mac

како-работи паралелно-работи

Parallels е апликација која ни овозможува извршете ги апликациите за Windows на Mac со OS X без да го рестартирате компјутерот. Оваа апликација е идеална за прекинувачи, оние корисници кои направија скок од Windows на OS X, но сепак зависат од одредени апликации. Но, не сите апликации за Виндоус се достапни во ОС X. За да дадеме јасен пример, можеме да зборуваме за апликацијата Office Microsoft Access, одлична апликација за креирање и управување со бази на податоци што поради одредени барања не е компатибилна со ОС X.

Ако сакаме да го користиме Microsoft Access, мора да прибегнеме кон инсталација на Виндоус на нашиот Mac со Boot Camp или да ја користиме оваа апликација, која ни овозможува да ја извршуваме секоја апликација на Виндоус на нашиот Mac без да ја рестартираме. Но, Паралелите имаат дозвола да извршуваат само која било апликација за Виндоус, но исто така ни овозможува да работиме Linux, Chrome OS или Android апликации.

За да извршуваме кој било вид датотека што е компатибилен само со други оперативни системи, прво мора да инсталираме копија од таа верзија, или Windows, 7, 8 или 10, Ubuntu, Android (во фаза на тестирање) и Google Chrome OS . Од апликацијата директно можеме да ја преземеме најновата верзија на Android, Ubuntu и Chrome OS. Логично, тој не ни нуди можност за преземање на која било верзија на Windows, бидејќи за тоа е потребна лиценца за да ја инсталираме. Апликацијата ни нуди можност за инсталирање на Виндоус од ISO слика или од соодветното ДВД.

Откако ќе се инсталира, можеме да ги извршуваме и инсталираме апликациите што ни требаат во секое време, без да мора да ја затвораме работата што ја работиме. Што повеќе можеме да пристапиме до датотеките што сме ги зачувале на Mac како да е единица и отворете ги сè додека форматот е компатибилен. Parallels Desktop е достапна во две верзии:

 • Стандардно издание за домашна и едукативна употреба со цена од 79,99 евра.
 • Про издание за програмери, дизајнери, рецензенти и професионални корисници. Оваа верзија е со цена од 99,99 евра.

Освен ако не правиме интензивна употреба на други оперативни системи, можеби би било погодно да се купи компјутер, со Стандардната верзија ние сме повеќе од опфатени за каква било евентуална потреба. Од друга страна, ако треба да го исцедиме целиот потенцијал на Виндоус, или купуваме компјутер или плаќаме за Pro верзијата на Паралели.

Инсталирајте различни оперативни системи во Паралели

Како да инсталирате Windows на Mac со паралели

инсталирајте ги прозорците-на-mac-со-os-x

Како прво и како главен услов е да имаме ДВД или слика на верзијата на Виндоус што ќе ја инсталираме со соодветниот сериски број, во спротивно нема да можеме да ја активираме нашата копија на Виндоус.

 • Прво ќе кликнеме на IИнсталирајте Windows или друг оперативен систем користејќи ДВД или датотека со слика.
 • Следниот прозорец ќе ги покаже средствата со кои ќе инсталираме Windows на нашиот Mac со OS X: ДВД, датотека со слика или УСБ-диск. Во овој случај, ние ќе избереме датотека со слика. Во зависност од методот што го избравме, Паралелите ќе нè водат како да продолжиме.
 • Ако користиме ДВД, мора да го воведеме на Mac. Ако станува збор за слика на дискот, ние мора повлечете го на апликацијата и ако тоа е USB-диск, ние мора поврзете го Mac. Откако Паралелите ќе откријат која верзија на Windows сакаме да ја инсталираме, мора да го притиснеме копчето Продолжи лоциран во долниот десен агол.

инсталирајте ги прозорците-на-mac-со-os-x-2

 • Следниот прозорец ќе побара од нас да го внесеме серискиот број на нашата верзија на Виндоус да се продолжи со инсталацијата. Ако го немаме при рака, можеме да го преземеме полето Оваа верзија бара клуч на производот, за да можете да го побарате подоцна.

инсталирајте ги прозорците-на-mac-со-os-x-3

 • Во следниот прозорец ќе не праша која ќе биде главната употреба што ќе ја правиме со Виндоус за Pararells да изврши инсталација заснована на нашите преференции: Продуктивност, Само за игри, Дизајн или развој на софтвер.
 • Во следниот прозорец можеме поставете го името на оваа виртуелна машина, што по дифолт ќе го има името на верзијата на Windows што ќе ја инсталираме и локацијата каде што ќе биде инсталирана. Кликнете на Продолжи и ќе започне процесот на инсталација.

Како да инсталирате Андроид на Mac со паралели

инсталирај-андроид-os-x-паралели

Верзијата на Android што ќе ја инсталираме на Mac е верзија која е во експериментална фаза, како што е наведено од апликацијата и ни нуди разни ограничувања, како што е неможноста за пристап до Google Play, не нуди поддршка за Java Native Interface и ограничување при споделување датотеки помеѓу OS X и оваа верзија на Android.

 • Откако ќе се најдеме на главниот екран, одиме на Бесплатни системи и кликнете двапати на Преземи Андроид.
 • Во следниот прозорец ќе ни дадете информации за оваа верзија. Треба само да одиме и притиснете го копчето Преземи, сместен во долниот десен агол. Преземањето ќе започне.
 • Откако преземањето ќе заврши автоматски ќе започне инсталацијата што трае само неколку секунди.

инсталирај-андроид-на-оперативен систем-x

 • Откако ќе се инсталира, Паралелите ќе ни го понудат типичниот интерфејс на Android таблетите хоризонтално, можејќи да пристапите до разни апликации што се инсталирани природно.

Како да инсталирате Chrome OS на Mac со паралели

инсталирај-хром-оперативен систем-на-оперативен систем-x

 • Како што продолживме со инсталирање на верзијата Андроид, од главниот екран ќе одиме на дното на екранот до бесплатни системи.
 • Сега одиме на Chrome OS и кликнуваме двапати. Во следниот прозорец одиме во долниот десен агол и кликнете на Преземи. Преземањето ќе започне автоматски.
 • Откако ќе започне инсталацијата, Chrome OS ќе побара од нас да ви помогнеме конфигурирајте го јазикот на апликацијата, тастатурата и мрежата што ја користиме.
 • Под нас ќе побара сметка на Google за спарување и синхронизација на уредот. Конечно воспоставуваме слика за корисникот и кликнуваме на прифати.

инсталирај-хром-оперативен систем-на-os-x-со-паралели

 • Неколку секунди подоцна, инсталацијата ќе заврши и можеме да уживаме во оперативниот систем Chrome на нашиот Mac, да имате пристап до веб-продавницата на Chrome за да ги инсталирате достапните апликации.

Како да инсталирате Ubuntu на Mac со паралели

инсталирај-ubuntu-linux-on-os-x

 • Прво одиме во Бесплатни системи и кликнуваме двапати на Убунту. Овој процес ќе трае малку повеќе бидејќи сакате да преземете датотека поголема од 2 GB. Откако ќе заврши процесот, инсталацијата ќе започне.
 • Откако ќе започне инсталацијата, Ubuntu ќе побара од нас да создадеме лозинка за пристап до системот. Оваа класа ќе биде онаа што секогаш треба да ја користиме.
 • Потоа, за да продолжи со инсталацијата, ќе побара лозинката за Root. Ние мора да ја внесеме лозинката што ја создадовме во претходниот чекор.

инсталирај-ubuntu-linux-on-os-x

 • Во тој момент ќе започнат да се инсталираат алатките Parrales за Ubuntu. Откако ќе заврши инсталацијата на алатките Parallels, системот ќе се рестартира и можеме да го користиме Ubuntu директно од нашиот Mac со OS X и Parallels

Како да извршите различни оперативни системи

како-работи паралелно-работи

Прво на сите за да можат да ги извршуваат претходно моравме да ги инсталираме според индикациите што се рефлектираат во овој напис. Откако ќе бидат инсталирани секогаш кога ќе сакаме да ги извршуваме овие оперативни системи, ќе кликнеме на иконата Paralles и ќе се прикаже горната слика од каде што ќе го избереме ОС за извршување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван Кастиloо dijo

  Зошто не постои верзија на Паралели за Linux?
  постојат опции, но со тоа ниво на интеграција со работната површина. Дека можам да извршувам Windows апликација како да работи на оперативен систем, изгледа интегрирано и се чувствува интегрирано.
  Ако ова постоеше за Ubuntu, јас веќе ќе го имав мојот компјутер со Linux и виртуелна машина за windows, а не обратно како сега.

 2.   МЕМОЧЕФ dijo

  те молам! Може ли да ми помогнете ако ми кажете како можам да додадам друг оперативен систем освен тој што го имам (имам освоено 10 32 бита, но ми треба и 64-битниот), затоа што нема туторијал, се плашам дека кога внесете ја новата IЕ БИДАМ ПОБЕДА. 10 32 бита, веќе сум! ПОМОШ ПОМОШ!