Наоѓање разлики помеѓу тастатурите MacBook во Шпанија, Франција и Велика Британија

тастатура-слика

Изминатата недела еден познаник отпатува во нашата соседна земја, Франција и ми рече дека во некои продавници за електроника пронашол голем парк Мек по намалена цена. Иако е точно дека и внатрешноста на машината и надворешноста се исти низ целиот свет, ние мора да бидеме внимателни кога купуваме Mac надвор од нашата земја на потекло поради разликите во тастатурата. Очигледно станува збор за MacBook, бидејќи во случајот на Mac Mini, Mac Pro или iMac, овој „проблем не постои“ бидејќи можеме да купиме тастатура во нашата земја во кое било време, па дури и тастатура од трета страна, ако не ја сакаме онаа на Apple, но тука мора да земеме предвид ако заштедите се поголеми од оние што подоцна ќе ги потрошиме на тастатура.

Вистина е дека има веб-страници што ни нудат попусти на Mac за носење тастатура од друга земја. Најчести се Француска тастатура и англиска тастатура. Поради оваа причина, денес ќе ги видиме разликите во сликата помеѓу овие две тастатури и шпанската тастатура во MacBook, во случај некој од вас да се најде во оваа ситуација.

Ова е тастатура Español што ги наоѓаме во тековниот MacBook:

тастатура-шпански-макбук

Сега се свртивме кон француска тастатура на MacBook и веќе забележавме неколку промени, меѓу нив буквата «Ç» не постои во ниту една директно и симболот «€» «$» «/» и уште некои што се наоѓаат на различни места:

тастатура-француски-макбук

Во случај на англиска тастатураПокрај визуелните разлики, имаме неколку модели на располагање, но го напуштивме англискиот модел во Велика Британија:

тастатура-англиски-макбук

Можете да видите дека меѓу нив има важни промени што сигурно ќе влијаат на употребата што ќе ја дадеме на MacBook, исто така мора да се стави до знаење дека сите симболи може да се користат на сите Mac тастатури благодарение на емоџи тастатури или слично. Најдоброто нешто во повеќето случаи е да заштедите малку повеќе и да купите MacBook со тастатура според нашата земја на живеење, освен ако попустот што се применува на таа машина од надвор од нашата земја е навистина важен. 

Ако треба да знаете тастатура од друга земја, можете да оставите коментар и ќе се обидеме да ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ариела dijo

    како што го означувам знакот на @, е-пошта на Mac book Air тастатурата