Во macOS Monterey 12.1, Notch веќе не ги крие додатоците на лентата со мени

Нов MacBook Pro Notch

Кога беа претставени новите MacBook Pro, една од највпечатливите карактеристики беше тоа што на екранот беше видлива голема Notch во стилот на iPhone. Многу корисници извикуваа до небо, но докажано е дека не е така лошо. Како што се навикнуваме на iPhone, се навикнавме на оваа празнина во MacBook Pro.Сепак, вистина е дека не беше сè добро. Но, сега со macOS Monterey и неговите ажурирања гледаме како проблемите што се појавија се коригираат.

The Notch отсекогаш бил и секогаш ќе биде многу контроверзен. Еден вид правоаголна црна дупка која голта се што минува низ неа. Имаше решение да не им пречи на апликациите овој простор. Апликациите можеа да се намалат и на тој начин Notch не криеше важни делови. Но, се разбира, тоа не можеше секогаш да биде случај. Со новите ажурирања, се чини дека работата е решена. Секако, забележувам дека просторот се уште е таму, не е елиминиран, што исто така ќе беше добро решение.

Еден од најчестите проблеми беше тоа ставките на лентата со мени се делумно скриени зад засекот , како што некои го нарекуваат, наместо да ја избегнувате областа на менито. Apple сега ја поправи оваа навреденост во macOS Monterey 12.1. Во оваа порака што ви ја оставаме следната, можете многу добро да видите што е проблемот за кој зборувам.

Компанијата им обезбедува на програмерите а режим на компатибилност што ја исклучува областа за активно прикажување. Ова му овозможува на системот да ги прикажува менијата на апликациите под засекот, избегнувајќи какви било проблеми со дизајнот.

Системот обезбедува режим на компатибилност за да спречи апликациите ненамерно да ставаат содржина во регионот што го зафаќа куќиштето. Кога овој режим е активен, Системот ја менува активната област на екранот за да го избегне куќиштето на камерата. Новата активна област гарантира дека содржината на апликацијата е секогаш видлива и не е замаглена од куќиштето на камерата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Микел dijo

  Па не разбрав кое е решението што го дадоа... Факт е дека е супер лошо испланирано затоа што и иконите во Менито (оние од десната страна) зафаќаат особено поголема ширина отколку во минатото (на пр. во споредба со мојот стар MacBook Air 2011 година).
  Многу е непријатно да не се гледаат менија. Јас бев еден од оние кои го пријавија ова на Apple, поради лошата резолуција на ова. Но, исто така, не гледам како ќе го поправат со нешто паѓачко кога ќе ја достигне границата на засекот? Не мислам... Но, ајде, тоа е фатално направено во моментов