Вработените во „Епл“ со деца не се справуваат многу добро со работата од дома

Епл Парк

На почетокот на март, Apple испратен дома практично на сите вработени во „Епл парк“ да продолжат да работат од дома, мерка за која неколку вработени рекоа дека не им оди добро затоа што не можат да комбинираат згрижување на деца со работа.

Според CNET, кој имал можност да разговара со некои од овие вработени, тие го потврдуваат тоа немаат доволно време да се грижат за своите децаособено со оние кои не се доволно стари за да учат од далечина. Треба да се запомни дека и во САД, како и во многу други земји, училиштата и образовните центри се затворени.

Очигледно, Apple е свесен за овој проблемкако што беше потврдено од меморандумот што Деирр О’бријан им го испрати на вработените претходно овој месец, во кој се наведува дека компанијата развивала флексибилни опции за работа што им гарантира на родителите „да имаат поддршка и флексибилност да ги прилагодат своите распореди по потреба“, како и да ги охрабруваат да пријават какви било конфликтите со кои се соочуваат со компанијата за да се обидат да најдат изводливо решение за обете страни.

„Епл“ ја зголеми комуникацијата меѓу менаџерите и вработените од почетокот на епидемијата. Секој вработен може побарајте посебен третман да ги прилагодат своите работни часови во семејната средина, додека менаџерите треба да им помагаат на најтешките вработени колку што е можно, нудејќи опција за намалување на обемот на работа за да можат да се грижат за членовите на семејството.

Apple работи на најдете решение за овој проблем, бидејќи досега преземените мерки, не се прилагодени на различните потреби на вработените. Како што изјави портпаролот на Apple, Кристин Хугет, за CNET:

Ниту еден рок не е премногу важен и ниту еден приоритет не е поитно, отколку грижата за нашите најблиски. Нашата цел е да бидеме флексибилни, соработка и прилагодливи на секој родител и старател во нашите тимови. Ова е тешко време за секого, особено за родителите, и ние сакаме да сториме се што можеме за да го издржуваме секој член на нашето семејство Епл.

Работа од дома додека се грижи за мали деца, може да биде искушение во зависност од тоа колку детето може да биде активно. Многумина ќе помислат дека наједноставното решение е да ги ставите Нетфликс или Дизни + на јамка за да бидат тивки и без да се движат, но морално родителите не го сакаат тоа за нашите деца.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.