Како да ја повратиме папката Преземања од Dock, ако сме ја избришале

Кога преземате која било датотека од Интернет, целата содржина есе чуваат директно во папката Преземања, папка до која можеме да пристапуваме директно од Dock, бидејќи е веднаш до корпата за отпадоци. Имајќи ја секогаш папката при рака, не е потребно да пребарувате во Пронаоѓачот што ги бара преземените датотеки или да видите колку малку по малку нашата работна површина се полни со датотеки, во повеќето случаи бескорисни. Но, што ако папката за преземања е случајно избришана? Преку Пронаоѓачот можеме да пристапиме до него, но тој веќе бара да направиме повеќе од еден чекор за да ја изгубиме непосредноста.

За среќа, овој мал проблем има многу едноставно решение. Ова решение е исто што можеме да го искористиме за да ја сместиме во пристаништето која било папка што сакаме да ја имаме секогаш при рака и да престанеме да го отвораме среќниот Пронаоѓач за секогаш да пристапуваме до истиот директориум. За да ја вратиме папката Преземања во пристаништето, мора да продолжиме како што следува.

Вратете ја папката Преземања во пристаништето

 • Прво го отвораме Пронаоѓач
 • Потоа одите во горното мени и кликнете на менито Ir. Потоа кликнете на опцијата поведување.
 • Пронаоѓачот ќе ни ги покаже сите системски папки доделени на нашиот корисник. За да ја покажеме папката Преземања повторно, ние треба само да сизберете го и повлечете го на пристаништето, конкретно во областа каде што претходно беше.
 • Откако ќе ја извршиме оваа операција, ќе видиме како папката „Преземања“ повторно се појавува на оригиналната локација.

macOS не дозволува да лоцираме која било папка во приклучокот за апликации, Затоа, и папката „Преземања“ и која било друга папка што сакаме да ја додадеме на „Док“, мора да се наоѓаат на десната страна од неа, веднаш под вертикалната линија до последната прикажана апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего dijo

  многу добро .. Јас ја избришав таа папка по грешка и мислев дека ги изгубив информациите .. Ја вратив следејќи што пишува постот. ти благодарам многу

 2.   Андреа dijo

  Ги извршувам овие чекори и папката се појавува повторно до корпата за отпадоци. Проблемот е што пред случајно да го избришам, папката за преземање на приклучокот прикажува список нагоре со најновите и сега се отвора прозорец со сите преземања без нарачка или концерт и не сум во можност да се вратам во првобитната државна папка . Дали некој знае како да ја смени папката на приклучокот за Mac, така што повторно ги наведува неодамнешните преземања? Ви благодарам

 3.   камила андреа dijo

  Би сакал дека ако ти дадат одговор, можеш да го споделиш со мене затоа што го имам истиот проблем ... pls

 4.   Xavier dijo

  На иконата што беше поставена на пристаништето и во нејзиното скокачко мени, изберете ја опцијата „Фан“ под „Погледни ја содржината како“. Поздрав

 5.   Армандо dijo

  Ја немав избришано папката, не се сеќавам на тоа воопшто. Едноставно исчезнав од обвинителна клупа. Со вашите информации, јас пристапив до нив и ги ставив таму каде што претходно беа. Ти благодарам многу.

 6.   Пабло КВ dijo

  Ти благодарам многу! Јас го избришав случајно и сега со твоето објаснување успеав повторно да ја лоцирам иконата за преземање во Dock!

 7.   Исак dijo

  ти благодарам многу! Јас само го сторив тоа во Каталина и без никакви проблеми ... април 2020 година

 8.   Исак dijo

  Додавам на мојот коментар од пред неколку недели ... имам проблем ... сега папките се по азбучен ред и не хронолошки ... не ми служат добро? Како да ги преуредувам?

 9.   Amalia dijo

  По грешка, ја избришав папката и ја вратив во пристаништето, но не сум во можност да ја вратам назад, и затоа е невозможно да се најде нешто. Можете да ми помогнете? благодарам

  1.    Игнасио Сала dijo

   Ставете го глувчето над папката за преземање и притиснете го десното копче на глувчето. Таму се прикажани различните опции за приказ и можете да го изберете режимот Фан.

   Поздрав.

 10.   Дејвид dijo

  Одлична индикација, јас веќе го направив тоа и папката за преземање се појави во Пристаништето

 11.   ернесто алонсо Гарсија се ожени dijo

  благодарам одлична помош

 12.   Пако dijo

  Ви благодариме, многу корисен совет