Вратете се на macOS High Sierra од macOS Mojave

macOS_High_sierra_icon Кога ќе сретнеме еден месец од последната верзија на macOS Mojave, наоѓаме корисници кои ја проценуваат можноста за вратете се на претходната верзија на системот, на пример, macOS висока Сиера. 

Причините за овој пресврт можат да бидат многу. Обично е поврзано со проблеми со тековната верзија на апликација што ги користите на периодична основа, или за некои проблем со каква било врска тип на хардвер. Периферикос кои сè уште не се прилагодени на најновата верзија на присутен macOS или без очигледна причина, вратете се на верзијата High Sierra бидејќи е постабилна верзија. 

Враќањето во претходната верзија на macOS High Sierra не е тешко, но потребни се неколку чекори и време за да го преземете софтверот и да го инсталирате. За ова, мора да спроведеме различни чекори.

Прво на сите, допрете преземете го софтверот macOS High Sierra. Ние мора да одиме во продавницата за апликации Mac. Ако барате macOS High Sierra од Мојаве, тоа нема да се појави. Ова е затоа што Apple не обезбедува оперативен систем постар од моментално инсталираниот. Но, се најде, ако одиме на набавки, во рамките на продавницата за апликации Mac. Кликнете на преземање, на десната страна.

Ова преземање ќе остане во апликации за папки на нашиот Mac. Идентификувањето на датотеката е многу лесно, неговото име е Инсталирај macOS High Sierra. Со оваа датотека, можете да ја користите за: креирајте инсталерот подигнување на macOS High Sierra, инсталирајте ја датотеката на апликација за виртуелизација од оперативни системи како Паралели.

Бидејќи не е извршна датотека, не можеме само да ја инсталираме. Во овој случај, можеме да се потпреме на a претходната верзија на резервна копија на Time Machine, што ја направивме со High Sierra инсталиран. Последната опција е да ја зачуваме датотеката што ја презедовме на надворешен диск и да извршиме a чиста инсталација. Оваа опција се препорачува во случај на одземање долго време без да се заврши, односно верзија по верзија или инсталираме и деинсталираме многу апликации. Мора да имате предвид дека чистата инсталација ја отстранува целата содржина на нашата опрема, вие избирате која опција е најдобра за вашите интереси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ет dijo

  Високата Сиера или кој било претходен оперативен систем не се појавува во делот за набавки во продавницата за Mac.

 2.   Александар dijo

  Бев ова непријатно изненадување, откако пробав и видов дека Мохаве има многу грешки со мултимедијални апликации, решив да се спуштам во Хај Сиера, која порано правеше чуда и сега не можам да ја преземам сликата за да извршам чиста инсталација. Презема само извршна програма од 22 Mb, која потоа прави повратно преземање, а потоа се инсталира на Mojave, и тоа не е она што го сакам. „Епл“ сè повеќе применува политики послични на „државните политичари“ оставајќи ги настрана корисниците кои ја плаќаат својата плата ...

 3.   Педро Родригез dijo

  Избегнувајте купување IMAC RETINA 21,5 инчи 4K 2017, тоа е многу бавно, но најлошото е што НЕ е можно да направите резервна копија, датотеките се од типот APFS, на надворешен хард диск, каква и да е, па дури и на Mac Capsule, Имам постар Mac со инсталиран High Sierra и работи како шарм во споредба со Mojave, секако ако се обидете да надградите во Каталина и не видите што правите, жал ми е што ја направив оваа набавка