Дали вреди да се надополни на OS X El Capitan?

ос-ел-капитан-1

Попладнево започнав да прегледувам некои коментари од социјалните мрежи, прашања до поштата и други и видов корисници на кои не им е јасно дали треба или не да се ажурираат на новиот OS X El Capitan. Очигледно, и диференцирање на корисниците од овие неопределени луѓе кои, поради хардверски проблеми (Mac што не дозволува негово инсталирање), не можат да ажурираат, мојот одговор на прашањето во овој пост е очигледно, да, ажурирајте и колку побрзо го направите тоа, толку подобро. 

Не станува збор за нова промена на оперативниот систем во однос на нивото на интерфејс или нови достапни опции, добро, имаме промени и бројни подобрувања во различните системски алатки што сите веќе ги знаеме, но покрај тоа заостанување кога станува збор за ажурирања никогаш не е добро.

ос-ел-капитан

Овој одраз сакав да го започнам веќе подолго време тотално личен во етерот и дали многумина ме прашуваат што мислам за опцијата да останеме во стариот оперативен систем на Mac поради страв од нов или „непознат“. Мојот одговор е секогаш дека ако имате можност да ажурирате, направете го тоаНе оставајте зад себе и искористете го фактот дека во вашата машина можете да имате најнови безбедности и продуктивност.

Со доаѓањето на оперативниот систем OS X El Capitan, многумина се оние кои ми велат дека имајќи малку промени (естетски замислувам) не чувствуваат нагон за ажурирање ... Едно е јасно, Apple не додава функции толку нови како тоа се случи во промената од OS X Mavericks во OS X Yosemite, но можам да гарантирам дека вашата машина ќе работи подобро на OS X El Capitan отколку на кој било друг систем поради огромното подобрување спроведено и невидливо за човечкото око оптимизација на оперативниот систем. Само поради оваа причина, вреди да се ажурира, па ако вашата машина ви дозволува, не чекајте повеќе и ажурирајте.

Дали сте еден од оние што одбиваат да ажурираат или, напротив, скокате од почеток?

Ако сте еден од оние што ажурираа и сакате да бидете свесни за најновите новости на овој систем, не пропуштајте го Дел за вести за оперативен систем Ел Капитан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

272 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Артуро Цепеда dijo

  Јас веќе го направив ажурирањето е фантастично, само коментар и тоа е да направите резервна копија од е-пошта ако користите нешто друго освен Mac Mail. Мајкрософт ја проверува причината за не дозволувајќи ги изгледите да работат во Капетан X

  1.    Joel dijo

   Имав проблеми и со мојата пошта Outlook; само дозволете ми да ја додадам како нормална сметка за е-пошта, без да го наведам видот

   1.    Adriana dijo

    Ми дава дека овој Jordорди му платил на Мек да го рекламира ЕЛ КАПИТАН затоа што секаде ми велат дека предизвикува многу проблеми.

  2.    јуанвинаваро dijo

   Откако инсталирав EC, го срушив Firefox. Нешто слично ви се случило со вас, тој ми го заклучува глувчето, екранот и ми дозволува само да се рестартирам. Хуан Висенте.

   1.    Роберт Брин dijo

    OSX El Capitan 10.11.2 исправи многу грешки, сега стартувањето и исклучувањето е многу побрзо (помалку од 5 секунди, со El Capitan 10.11.1 траеше повеќе од 30 секунди), компатибилни програми, поштата работи без никаков проблем, единствениот детал е кога користам Firefox полудува, замрзнува, се чини дека предизвикува грешки во видео картичката, но кога извршувам други функции. Нема проблем. Со врв на Јосемит некои проблеми, но со Маверик лета Мек. Споредувајќи по многу ажурирања (Маверик до Ел Капитан, Јосемит до Ел Капитан, Маверик до Јосемит и Ел Капитан), но она што се покажува добро е чиста инсталација од Двоен слој на USB или DVD.

    Имам MacBook Pro Mid 2012, 8 GB RAM, 512 GB SSD HD, OSX El Capitan.

    1.    ineутин dijo

     За мене тоа беше вистински неуспех. Мојот компјутер работеше добро, брзо, правилно, ажурирав прв пат и почна да оди бавно, а ажурирањето на оваа недела е веќе смртоносно, потребни се 20 минути да започне ... ако знам, ќе го задржам јосемитот дека бев бисери, капетанот беше катастрофа .... и на стариот и на новиот мак, тоа доведе до големо зголемување на бавноста. Јас не го препорачувам под никакви околности

    2.    Ricardo dijo

     Здраво, Роберт. Го читав твојот коментар за темата ажурирање до Ел Капитан и детално ја остави машината што ја имаш, ја имам истата, но без измени (механички хард диск и 4 рам) и сакав да ти поставам прашање: Веќе некое време мојот Mac ставаше бавно и сакав да знам дали можеш да препорачаш некои подобрувања за да го направиш брзо ... Имав размислено за промена на хард дискот за SSD, кој модел ми го препорачуваш? Ви благодарам многу за помошта.

   2.    јамилет dijo

    Здраво Хуан, и мојата машина се расипува кога ќе го запалам палењето ... што можам да направам, пријателе?

   3.    Мигел А. dijo

    Истото ми се случува, постојано ме блокира, со FIREFOX ми ја бара лозинката, која ја нема, глувчето се исклучува на два пати, друг глушец работи подобро со кабел, но одеднаш глушецот и тастатурата престануваат да работат .
    Не можам да најдам решение

  3.    Капетан dijo

   За сите оние кои имаа проблеми со ажурирање на „Ел Капитан“. Рестартирајте го компјутерот и кога ќе го слушнете звукот за подигнување, притиснете го копчето Apple (Command) + R, додека не се појави екранот за подигнување сличен на вообичаениот; веднаш потоа, се појавува прозорецот Избери јазик (во нашиот случај очигледно шпански). Goе одиме до прозорец со неколку опции: Алатка за дискови, Повторно инсталирање, итн. Прво, игнорирајте нешто од тоа. Одете во менито Алатки и изберете Терминал. Theе се појави прозорец со баш на почетокот.
   Алатката за дискови од главниот прозорец ми рече дека сè е во ред, а сепак со командите што ги ставам под него ми ги поправи работите и ги решија проблемите со бавноста.
   Напишете ја командната листа дискутил. Informationе се појават информации за идентификаторите на нашите дискови. Напишете fsck_hfs -frl / rdiskNsM каде што N и M се броеви на идентификаторите на вашиот диск што се појавија во претходната команда (ако -frl не оди, тогаш се менувате во -fl). Во некои ќе ви каже дека не можете, а во други ќе го сторите тоа. Напишете ls -l / dev / disk * (listе ги наведе датотеките што започнуваат со диск). Треба да се појави што е диск10. Напиши fsck_hfs -fr / dev / disk10 (Ако -fr не работи, тогаш ставаш -f). За оние кои сакаат да ги испробаат другите дискови, тие ќе ви кажат дека не може.
   Ако сепак откриете проблем и го решите ... ќе биде време да го рестартирате нормалното, со мени со јаболко. Во мојот случај, багажникот е нешто поагилен и отвора сè побрзо.
   Поздрав и капетанот нека ве придружува.

   1.    Алејо dijo

    Обидете се што предлагате, но тоа само ми фрла Нема датотека или директориум за суш, што можам да направам. Со почит

   2.    Тамичан dijo

    Благодарам Направив сè што посочивте и веднаш се поправи! Благодарам благодарам!

   3.    Мечка dijo

    Здраво како си.

    Ве молиме, истрага. Јас сум пред купување на macbook pro 2015 со капетанот.
    Јас во моментов користам bookpro од 2013 година и имам софтвер како VLC, uTorrent
    и оган лисица (бидејќи Сафари ме полуде). Веќе ми рекоа дека на крајот морам да мигрирам
    cut pro X del 7. Она што сакам да го знам е дали капетанот ќе ми дозволи да инсталирам VLC и uTorrent
    да ги гледам моите филмови. Јас ти го поставувам истото прашање ако го купам овогодинешниот bookpro со Сиера.

    Благодарам и поздрав.

  4.    Дејвид Санчез dijo

   Јас го ажурирав iMac, но глувчето и тастатурата беа погрешно конфигурирани и ги внесов поставките за глувчето и не ми дава одговор на тоа, сега не можам да се спуштам на интернет-страниците со глувчето, кога сакам да го подигнам или спуштам волумен што прави е Тргнете ги прозорците и не оди нагоре или надолу, не знам што можам да направам?

 2.   Карлос Олмос dijo

  Во моментов го ажурирам мојот Mac, ќе ги оставам моите коментари откако ќе работи новиот оперативен систем.

 3.   Соломон dijo

  Мојот MacBook од средината на 2011 година со Јосемит работеше релативно добро, но со муви на Ел Капитан, одлично управување и брзо работење, гестови и непречено движење, единственото нешто што го забележувам е дека FOtos не ме синхронизира со апликацијата за iPhone и покрај тоа што поставува сè како треба да биде. На кратко, фантастични опции како пошта, сафари и други.
  Со почит

 4.   Вла dijo

  Имам macbook air и со оваа надградба брзината значително се зголеми при отворање апликации, прелистување и сл.

 5.   rafa dijo

  Јас го направив ажурирањето и тоа е многу добро, единственото нешто што го забележувам е дека во гестовите на trackpad не можете да влечете папка или икона на друго место, не знам што се случува затоа што со јосемитот работеше совршено.

 6.   Тони dijo

  Здраво Рафа!
  Мислам дека мислиш на опцијата '3 прсти влечење'. Сега треба да го активирате во контролната табла за „пристапност“, во делот „патека и глушец“. Ако кликнете на копче кое вели „опции за trackpad“ (или нешто слично, бидејќи сега не сум пред мојот Mac), ќе видите можност за негово активирање.

  Честитки!

 7.   Роберт Вејн dijo

  … Не знам како да снимам изо-слика, подобро е да се спушти и да почека

 8.   Оскар dijo

  Лично, мислам дека вреди да се ажурира! тотално! Чувствувам дека мојот Macbook Air работи подобро со OS X El Capitan, бидејќи е доцна во 2010 година

 9.   Sergio dijo

  Здраво колеги, јас се ажурирав напладне и почнувам да застанувам секој пат кога ќе пристапувам до сервер за кој претходно немав проблеми и вистината е дека не знам дали ќе биде лоша среќа затоа што нешто тргна наопаку при инсталацијата, но јас се вратија на трката во Јосемити, иако гледам дека сите прават совршено.

 10.   Гамбу dijo

  Jordорди: Ви благодарам многу за советот. Користам снежен леопард со години. Дали мислите дека навистина вреди да се ажурира Капетанот? Во случај на ажурирање и не е содржано, дали имате проблем повторно да го инсталирате Snow Leopard со инсталациониот диск? Би ценел коментар / совет. Ви благодарам уште еднаш.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Гамбу, ако имате ДВД за инсталација SL или USB, не мора да имате проблем, тоа повторно ќе се формира и инсталира. Не мора да имате никаков проблем да се вратите назад.

   Со почит

   1.    Аксел Мартинез dijo

    Ако има, бидејќи системот не ви дозволува да го намалите рејтингот, она што можете да направите е да ја рестартирате машината и да внесете веб-обновување (cmd + alt + r) мислам. Во тоа време, вие го бришете целиот хард диск и го преземате оперативниот систем со кој сте ја купиле машината; Најдете неколку упатства на Интернет, морав да го сторам тоа вака, преземајќи од јосемит до маверикс преку МАТЛАБ, за бета случајот не го знам, но официјалното барем тоа ми се случи. Поздрав!

   2.    Aranza dijo

    Здраво! Дали знаете како можам да ги вратам лепливите белешки? е дека до сега сфатив дека рампата каде што ги имав сите додатоци (калкулатор, лепливи белешки и сл.) Исчезна. Се надевам и ќе ми помогнам наскоро затоа што ми требаат податоците што ги имав напишано во белешките.

    1.    FC dijo

     Можете да пребарувате во центарот на вниманието за „табла“ или со копчето F4, да ја барате апликацијата за табла, да кликнете и таа повторно ќе се појави подлогата и белешките што ги имавте.

     Со почит

   3.    Хуан Оливос dijo

    Здраво Jordорди:
    Го имам истото прашање како Гамбу, во моментов имам 10.8.5 на мојот iMac и се двоумам дали да го ажурирам ОС на Ел Капитан. Наоѓам многу повеќе поплаки и критики отколку придобивки, дел од естетската и наводната флуидност. Мене ме загрижува пред се да изгубам некои стари апликации што ги користам, како што се Burn, ArtFiles, скенирањето и Adobe CS5 пакетот, што ги користам затоа што се побрзи од другите. Дали е навистина оправдано да се направи промената? Засега единственото нешто што ме прашува да ажурирам е да ја видам страницата на Твитер во Safari и Apple Store

  2.    marcos dijo

   Почитуван, капетанот е многу добар, но ако го инсталирате на претходен софтвер, ќе почнат да се појавуваат грешки, според моето лично искуство што ми се случи, тогаш го форматирам макот што го направив чиста инсталација од нула преку обновување и системот работи прекрасно, прозорците брзо се отвораат и затвораат. Јас ти го препорачувам. со почит

  3.    lauramartinezruiz2014 година dijo

   Може ли да ми кажете како се вративте на претходниот?

 11.   Ricardo dijo

  Се согласувам со Рафа

  Не можам да „влечам со 3 прста“ како што направив во Јосемити, проверете што предлагате Тони, но функцијата не се појавува, се надевам дека некој може да ми помогне. Забелешка, имам 13 ″ macbook air од 2014 година. Поздрав

 12.   Мануел Мартинез Пријател dijo

  Airparrot не оди

 13.   Sergio dijo

  Господа, втор неуспешен обид за ажурирање, се разбира тотал-мерачот не работи (освен ако не ја деактивирате новата безбедност што ја носи капетанот) Вузе беше фатен, при ажурирање на акробатот, скенерот ќе се сруши и ќе го замрзне системот ... многу тажно За среќа јас имав копија од вистинската слика на Arcronis со Yosemite, па сега одам на инсталација од 0, ажурирав неколку верзии и никогаш немав проблем.

 14.   Тони dijo

  Никогаш не забележав такво подобрување во мојата опрема кога се префрлував на друг ОС. супер

 15.   Gabriel dijo

  Оперативниот систем OS X El Capitan ми изгледа многу добар, имам проблеми само со PGP и TrueCrypt кои не се отвораат по ажурирањето, има ли некој решение? -

 16.   Даниел Морено Родригез dijo

  Го паузирав преземањето на ели капитанот и сега не сум во можност да го продолжам преземањето, каква било помош или совет?

  1.    Ерихон dijo

   Да, истото ми се случи. Внесете ја Launchpad и избришете ја апликацијата (притиснете додека иконите не треперат). Потоа, повторно започнете со поставување: ќе започне од нула, но ќе може да се преземе. Работеше за мене.

 17.   Предградие dijo

  Јас бев еден од оние кои го инсталираа Јосемити и по некое време на тестирање и многу читање се вратив на планината. Мислам дека е добро да се ажурираат, но секој пат кога ќе добијат повеќе надградби дека им требаат повеќе ресурси за да мора да ја менуваме опремата

 18.   Педро dijo

  Дали некој од вас имал проблем со траењето на батеријата? Имам 13 ″ macbook pro и батеријата не надминува 4 часа кога беше пред 7 часа. Исто така, имам проблеми со пристап до продавницата за апликации и ажурирање, бидејќи ме прашува за корисничко име и лозинка, а тркалото останува таму да се врти и не може да се препознае.

  1.    киселински изгореници66 dijo

   И претходно имав проблеми со батеријата, работеше 7 часа и сега трае 4, но јас постојано ја проверував батеријата и после 2 месеци ми излезе дека батеријата веќе не може да работи добро и купив друга, на исто време не можев да го исклучам компјутерот од конекторот за светло, затоа што ако го исклучам, макот ќе се исклуче, затоа купив друга батерија и кога месото ги исклучи и многу добро ги повлеков, но веќе не се 7 часа, тоа е е сеуште истиот 4 часа и ја добив пораката за поправка на батеријата. И во продавницата за асп не знам што се случува кога ќе го отворам затоа што гледам број од 2 ажурирања што треба да ги направам, тогаш одам во продавницата за апликации, но ништо не се појавува, кликнете на прозорецот и во позадината што ја гледате иконата на четката со молив, И ако го видите бројот, но ве замолувам, тогаш страните да ги ажурираат, купените и другите и ништо не се појавува, јас повредив да го ажурирам капетанот, но не можам затоа што ништо не се појавува.

 19.   Пере dijo

  Здраво, работам со Ултрамиксер за да мешам музика и при ажурирање до Капетан ме прашува да инсталирам java 6 што е веќе застарена. Дали знаете дали со тоа ќе стапам во тековната java и затоа проблеми со тековните апликации? Да, знам, ќе ми кажеш зошто по ѓаволите сакам миксер што користи апсолутна јава кога има моментални и сигурно подобри ... За мојата работа, тоа ми одговара најмногу и ако можам, не сакам не сакам да го изгубам. Верзијата што ја имам на Ултрамиксер е моменталната. Благодарам и извинете за тепањето.

 20.   Мигел dijo

  Гран капитан проблеми со iMac 21 ″, јас само инсталирав и први проблеми и нема мали:
  - Не ги чита моите SD-картички
  - Не го препознава мојот УВС авермедија ТВ, кога ќе му дадам, го блокира излезот на УСБ
  - Не препознава ДВД плеер
  И брзината? ниту на фотографиите ниту на отворање програми
  Секој ден поблиску до Microsoft (ако работните места ја кренаа главата raised.)

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Мигел,

   Остриги ми недостига што зборуваш. Проблемите на SD, USB и DVD изгледаат повеќе како неуспех на самиот хардвер отколку на ажурирање, нели?

   Веќе ни кажуваш

   1.    Карлос Флорес dijo

    Истото ми се случи, повеќе не ги чита мемориите SD и се обидов со USB адаптери и ништо ...: '(
    знае некој како да го поправам?

   2.    Карлос Лопез dijo

    Ами не ја чита SD картичката кога ја ставам, ми кажува (компјутерот не го чита вметнатиот диск) и се појавуваат 3 опции (иницијализира) (игнорирај) (игнорирај) (исфрли) ако некој може да ми помогне би ја ценел многу моја е-пошта е reyeskdj@gmail.com...

  2.    Алфонсо Мартин-серано dijo

   Истото ми се случи дека кога го инсталирав, Мигел не ме препозна авермедија тв, го деинсталирав и кога повторно го инсталирав ЦД на авер тв веќе ми кажува дека не е компатибилна со оваа верзија на osX што измама

  3.    Раул dijo

   Здраво Мигел, ажурирав од Јосемити до Ел Капитан, оттогаш секој ден треба повторно да го инсталирам, зборував со техничари на Епл (3) пати и решенијата не работеа, сега ми снема USB-то на компјутерот, во кратко морам да бидам единствениот со толку многу проблеми

 21.   Шерлок dijo

  Инсталирајте го Ел Капитан од нула и наидувам на следниве проблеми:
  1. Не ја препознава Apple TV (2-та генерација) и не ми дозволува да го огледам екранот како во Јосемити.
  2. По пошта, при бришење на е-поштата ги враќа во сандачето, невозможно е да ги избришете.
  3. Безжичната тастатура полудува на моменти, почнува да пишува сама по себе и не можам ниту да платам за тоа, ниту да ги исклучам, единственото решение е да ги извадам батериите и да ги вратите назад.
  Што се однесува до брзината, не ја забележувам разликата, иако забележувам дека работи на повисоки температури (60 степени) ако не работам ништо, само вклучи го.
  Мислам дека Епл малку го изгуби својот пат или успехот им тргна на глава; Пред кога издаваа нов оперативен систем, тој функционираше совршено, сега се чини дека се бета-верзии на кои ажурирањата мора да се додаваат неделно. Не знам дали да се вратам кај Јосемити или да чекам.
  Со почит

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро Шерлок,

   1- дека Apple TV има JB? Имам Apple Tv 3 и AirPlay и други работат совршено ...

   2 - Што од Mail може да биде со оние на hotmail? Ние не прочитавме ништо за оваа грешка, ако ја решите, кажете ни!

   3 - Не мислам дека ова е софтверски проблем, споредено со Мигел, се чини повеќе како проблем со самиот Хардвер ...

   Во принцип, се чини дека повеќето корисници направиле подобро, повеќе течност и така натаму.

   Честитки!

   1.    Шерлок dijo

    Здраво iорди, навистина Apple TV го има JB; Во поштата, покрај сметката на iCloud, има и сметка на Hotmail (outlook.es), во врска со проблемот со тастатурата (што е нов, купен пред една недела) открив дека проблемот се јавува при враќање од суспензијата, јас немој да мислиш дека се должи на хардверот.
    честитки

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Остриги тогаш какви чудни работи. Ако го пронајдете решението, не двоумете се да напишете овде за да може да биде корисно за други корисници.

     Честитки!

    2.    Мигел dijo

     Нема проблем со хардверот, јас повторно го инсталирав Јосемити и usb работи за мене, sd, tv avermedia, се враќам да инсталирам одличен капетан, немам ништо повторно, дури не можам да ги пренесам ниту фотографиите од мојот канон, само на usb го препознава ако ставам тврд диск или печатач.
     однос на

   2.    Еду dijo

    Здраво Шерлок, освен телевизорот со јаболка е токму истото што ми се случува мене. Се обидов да ажурирам, да инсталирам од нула враќајќи копија со податоците, да инсталирам од нула и да инсталирам сè рачно, на крајот се вратив во Јосемит и сè оди како што треба. Смешно е што е MacMini i7 каде не успее, во Белиот Macbook од 2009 оди како свила, разликата е во тоа што во последниот има само оперативен систем и малку друго, нема апликација надвор од ОС.
    Мојот впечаток е дека сè додека имате неколку програми надвор од Apple, работата се расипува.

    1.    Јави dijo

     Многу добро, истото ми се случува и со безжичната тастатура, кога ќе се врати од суспензија полудува, немам друг избор освен да го рестартирам iMac.

 22.   Ариел Ретамал dijo

  Итно ... Само што го направив ажурирањето и макот сега не започнува, кој ми помага?

  1.    Pablo dijo

   Добро! .. Го пријавувам истиот проблем. Ажурирам и кога ќе го рестартирам екранот останува празен, со иконата за јаболко и статусната лента подолу без да се помрднам ... компјутерот е целосно замрзнат и морам да го принудам да се исклучи. За среќа, имам копија со OSX маверик бидејќи во спротивно умирам ... дали некој знае дали ова се случува често?

   1.    marcos dijo

    Да Пабло, ми се случи истото, направив формат за обновување на макот користејќи команди на тастатурата, потоа отидов да ја инсталирам и по дифолт повторно ја инсталира твојата најнова верзија и го правиш тоа од нула ... да, ако имаше нешто на вашиот компјутер ќе го изгубите ако не го зачувавте, тогаш ќе започне да работи чисто и многу добро. поздрав

 23.   Пол Родригез dijo

  Не се претпоставува дека треба да има Бета, алфа, делта верзии или како што сакате да го наречете, пред да направите издание? Мојот проблем е со замрзнување на Outlook 2011 секунди откако го започнав. Очигледно создава непријатност.

 24.   Ева dijo

  Здраво дечки.

  Ми се случува како Ариел, јас го инсталирав Ел Капитан на мојот MacBook Air и ова сум во можност да го напишам благодарение на фактот што ми овозможи да влезам во корисникот на гостинот и го активирам (само) Сафари.

  Во Mac 21 ″ немаше проблем, но без да имам пристап до мојот корисник на воздухот јас сум мртов затоа што морам да користам работни работи што ги немам на други уреди (знам, iCloud, но Стив sобс кои се во рајот не ми плаќа капацитет што ќе ти треба).

  Сите предлози?

 25.   g3neuro dijo

  Поврзувањето на „Фотографии“ по ажурирањето со „Ел Капитан“ заглави во „Ажурирање“ со 18%. Таму останува. Што предлагаш?

 26.   мајја6 dijo

  Здраво, ми треба помош, го ажурирав El Capitan на мојот IMac и секогаш кога ќе го вклучам, ќе остане празно со јаболкото и шипката не натоварена. Јас го рестартирам Cmd + R и избирам повторно да го инсталирам. И одлично. Повторно го затворам и повторно ми се случува истото. Овој пат се рестартирам од Time Machine, и тоа виси на мене. Чувствувам дека го натоварив компјутерот, ве молам, дајте ми утеха.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Дали извршивте инсталација од нула? Да се ​​рестартира од временска машина? Дајте ни повеќе информации за тоа што е Мек и што не.

   Со почит

   1.    меркадо патување dijo

    Здраво iорди, имам MacBook Pro (Retina, 13-инчен, средна 2014 година), кој дојде од фабриката со YOSIMITE, но кога ќе се надградам на EL CAPITAN, гледам дека батеријата трае помалку, што можам да направам?

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Прашањето на батеријата е деликатно бидејќи во принцип не треба да троши многу повеќе енергија. Ако е малку, замислувам дека ќе биде нормално, ако е претерано, можете да ја користите гаранцијата бидејќи имате 2 години во случајот на Шпанија и дека ја гледаат во Епл.

     Со почит

     1.    Педро dijo

      Па, мислам дека не е хардверски проблем. Ако батеријата е многу добра со софтвер и едвај ја менувате и трае само 30% од претходната, тогаш мора да има нешто многу погрешно, грешка во новиот софтвер што ја троши целата енергија. Тоа е мое искуство со OS X Lion (7 часа лилјак) и сега Неуспешниот „Ел Капитан“ (3 часа ако има нешто).

      Најтажната работа за сето ова е што ќе мора да почекаме 1 или 2 месеци во случај генијалците на Apple да ги објават соодветните корекции.


  2.    marcos dijo

   тивко, ми се случи и мене, претпоставувам дека овој последен систем виси затоа што веќе губи одредена компатибилност со претходните верзии на апликации или исто така поради несакани датотеки што се акумулираат поради употребата на претходниот софтвер, покрај тоа јаболкото обично го прави така дека на присилен начин ја оставаме старата работа малку по малку, ми се случи истото, па затоа направив формат за обновување на мојот Mac при вклучување (по звукот) притиснете команда + R и во комуналните услуги форматирајте го вашиот Mac и потоа вратете се на опцијата за повторно инсталирање и по дифолт ќе ја инсталира од мрежата последната верзија што ја имавте пред да се оштети претходниот софтвер, ако во овој случај беше капетан ќе се инсталира повторно, но овој пат чист од нула, ќе ви кажам дека ќе трае долго, мојата брзина не беше толку добра па ми требаа околу 6 часа, како и да е ... сега ми работи слаткиот мак и немам проблем, повеќе ми се чини капитенот.

 27.   Роландо Андраде dijo

  многу добро и Mac работи побрзо, но изгледите паѓаат постојано .... Се надевам дека ќе го решат наскоро затоа што не можам да работам

  1.    Раул Кортес dijo

   Разбирам дека веќе има решение за овој проблем, не можам да го најдам ЛИНК-от, но можев да ја инсталирам лепенката и ми работи супер, проблемот е синхронизација со серверот ...

 28.   Алфонсо dijo

  Здраво, тотално не ми успеа. Јас го инсталирав мојот 24-годишен имак од нула, направив резервна копија за timemachine претходно (фала му на Бога) прави сè да биде правилно и кога ќе го активирам асистентот за миграција за да ги вратам моите програми и сл. јаболко и го исполнува целиот екран како мали шила и таму останува блокиран. Го исклучувам задното копче и при стартување виси. Ја враќам копијата на timemachine со јосемит и сè е нормално повторно. Пробав 5 пати различни начини на инсталирање и ништо не го добива истиот проблем. се чини дека сè работи добро, додека не ги вратам моите информации со волшебникот за миграција. Забележав дека кога ќе ја направам инсталацијата од нула, се обидувам да пристапам до копиите на машината за време и тие исчезнаа. Не препознава стари копии. Мојот заклучок е дека овој оперативен систем е многу зелен и има многу проблеми и мислам дека ќе продолжам со јосемит сè додека ова не се разјасни и тие го полираат системот и ги поправаат повеќете грешки што ги читам и многу колеги ги пријавуваат.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Алфонсо,

   Дали се обидовте да ги инсталирате апликациите без волшебникот? Би се обидел да ги инсталирам еден по еден ако кажете дека сте ги пробале сите начини на инсталација и други можеби е некоја алатка што кога ќе го рестартирате ви виси iMac.

   Дали е тоа 24-инчен iMac од 2009 година?

   Честитки!

   1.    Алфонсо dijo

    Здраво Jordорди, благодарам што ми одговори, тоа е слика од 24 2009 година и пробав сè, се обидов да ги вратам асистентот само информациите и документите без да ги вратам апликациите и постојано ми ја дава истата грешка како да натоварил нешто што при стартување го блокира. Сега за сега ќе се откажам од ажурирањето.

  2.    marcos dijo

   Здраво Алфонсо хум, вашиот коментар го потврдува моето сомневање, навистина ако сакаме да мигрираме на ажурирање, мора да заборавиме на старото, бидејќи секогаш ќе излегува, грешка според мојата препорака е да не го ажурирате капетанот ако не сакате дел со вашите програми бидејќи Дека капетанот работи добро, мора да го инсталирате од нула и повторно да ги инсталирате вашите програми од таму, само зачувајте работи како што се фотографии и видеа на вашиот надворешен диск и зачувајте ги повторно, бидејќи би било бескорисно да направите чиста инсталација ако ја ставите временската машина со податоци од Во претходниот софтвер, обидете се да видите како работите и кажете ни

 29.   Алекс dijo

  Здраво, го симнав ажурирањето на El Capitan за мојот Mac со Yosemite и сè беше во ред додека не го истрчав за инсталирање, а кога ќе заврши, нема да се подигне. Виси со иконата со јаболко и не можам да ја рестартирам. Пробав разни опции за тастатура, но немам резервна копија на Time Machine. Што можам да направам? Благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Рестартирајте со Cmd + R и обидете се да инсталирате повторно. Работата за немање резервна копија Алекс ...

   Поздрав и среќа!

   1.    ALEX dijo

    Здраво iорди, го решив проблемот со повторно инсталирање со верзијата 10.11, но морав да го сторам тоа неколку пати, бидејќи продолжува да виси кога ќе се вклучи. Дали има начин да го деинсталирам и да го задржам Јосемит, што беше добро за мене? Или има друго решение.
    Благодарам поздрав
    Алекс

    1.    Оскар dijo

     Здраво Алекс, јас сум точно во истата точка со тебе. Виси на крајот од инсталацијата, го рестартирам com Cmd + R и инсталирам повторно со верзијата 10.11 на Ел Капитан (немам друга опција да го инсталирам Јосемит како што имав пред падот). И на крајот од инсталацијата повторно виси. Резервна копија во временска машина? Отсекогаш мислев дека треба да го сторам тоа ... но за жал денот никогаш не дојде. Има ли излез од оваа пеколна јамка ???
     Честитки!

     Благодарам

     1.    Иван dijo

      Alt, враќање, бришење на хард дискот и повторно инсталирање


 30.   Рикардо Фабијан dijo

  Здраво, имам некои проблеми по инсталирањето на El Capitan

  1.- Не ми дозволува да го отворам AutoCAD и ако го отвори, го затвора многу брзо. Истата работа ми се случи со Јосмит и морав да се вратам на Маверикс.

  2.- Јас го користам подигачкиот камп за работа на Макс, но по ажурирањето тастатурата не ме препознава.

  Имам 27 iMac компјутер

  1.    Иван dijo

   Истото ми се случува и мене ... сигурно е системска грешка ... Ајде да видиме кога и како да ја решиме.

   Можете да работите како што работам јас, во опции за пристапност, тастатура на екранот и да работите со глувче. Да се ​​излезе од неволја ...

   1.    Вилијам Родригез Мартинез dijo

    Здраво, извинете, веќе ја пронајдовте грешката во тастатурата бидејќи истото ми се случи и не можам повторно да ги инсталирам прозорците во bootcamp

  2.    Ангел Ромеро dijo

   Некое решение?

 31.   лидерство dijo

  Модемите (БАМ) имам ZTE и Huawei, тие не работат за мене, па дури ни создаваат Рачна врска !!

  1.    Раул Кортес dijo

   Драги, дали го натера Huawei BAM да работи? , Поздрав

 32.   Исуши. dijo

  Здраво на сите, го инсталирав Ел Капи и излегува дека при вчитување на оперативниот систем се појавува мал прозорец кој вели дека мора да ја ажурирам JAVA. Отидов на адресата што покажува во „повеќе информации“ и ништо, ништо не се случува. вознемирувачкиот прозорец постојано се појавува. Ако некој знае што да прави, го ценам.

  1.    Хуан Хозе dijo

   Здраво .. И јас го поминав тој проблем се додека целосно не го замрзнам сафарито .. Не можев повеќе да влезам таму затоа што висеше прозорецот java .. доколку продолжите со тој проблем препорачувам да преземете CleanMyMac 3 каде што можете да направите неколку работи на исто време .. како да го исчистите вашиот компјутер од малвер ... рестартирајте го Safari .. поправете ги дозволите и многу повеќе .. има упатства на Youtube и како да го преземете за поздрав за „око“ на Ел Капитан и се надевам дека ви послужил. откако ќе го искористам, престанувам да изгледам како тој вознемирувачки прозорец на Јава ..

 33.   Престани dijo

  При ажурирање во Capitan, едноставно не можам да ја регистрирам сметката за е-пошта pop3 во мојата
  Мек ,,, вели дека не може да најде поп-сервер 3.
  Ако праќаш пошта, но не примаш, некој ме прашува да помогнам ???

 34.   Виктур dijo

  Здраво, имам проблем со инсталирање; Претходно започнав да ја преземам, но ја паузирав и сега не можам да го продолжам преземањето, кликнувам на продолжување и ништо не се случува, може ли да ми помогнете

  1.    Alana dijo

   Здраво, истото ми се случи. Можете ли да го решите?

 35.   Монсерат Евгенија dijo

  Здраво! Сакав да ве прашам, јас сум супер за ажурирање веднаш, но правам магистерски труд и се плашам дека нешто ќе тргне наопаку. Всушност, една пријателка ми рече дека нејзината матична плоча е изгорена во последното ажурирање. Знам дека тоа е невозможно, но ме натера да се сомневам. Го купив мојот Mac минатата година и го направив ажурирањето со празен компјутер, затоа ве прашувам дали треба да направам нешто пред да го сторам тоа.
  Ви благодарам многу!

  1.    marcos dijo

   Здраво, препорачувам да не го ажурирате капетанот сега, многу е добро, но за да работи без грешки, неопходна е инсталација од нула, а не ажурирање бидејќи најверојатно е дека вашиот Mac ќе замрзне и ќе биде празен на почетокот и изгубете ги податоците, затоа завршете ја работата и потоа зачувајте ги важните датотеки на надворешен диск, заборавете на програмите што се препорачува најчесто е да ги инсталирате повторно од нула во капетанот ... потоа форматирајте го вашиот Mac и направете чиста инсталација од нула со капетанот ... Јас тоа го велам од искуство, поминав низ многу проблеми сè додека не научив повеќе за функционирањето на мак ... и добро да се биде на тој начин, верувајте ми дека капетанот работи многу добро и е многу добар.

 36.   Клау dijo

  Се обидувам да го ажурирам мојот Mac Book Air, но до Капетанот, но откако ги прочитав сите коментари, јас сум преплашен. Исто така, виси и тие предвидуваат дека ќе бидат потребни 3 дена да се вчитаат. Тоа не ми се случи со претходното ажурирање. Останувам со Јосемит сè додека Епл не ги направи потребните прилагодувања и каже дека е безбедно и брзо да се преземе новиот оперативен систем Ел Капитан, кој се чини дека нема никаква врска со капетанот.

 37.   Max dijo

  Здраво, имам Imac OX10.6.8 и не можам да го преземам El Capitan, премногу стар или што? помош

  1.    Едуардо dijo

   Здраво Макс, истото ми се случува, не можам да преземам Cap, дали го имаш?

 38.   Франциско dijo

  Здраво, имам i2010 macbook pro 5 со 4g рам, удобно е да се ажурира на овој оперативен систем, во моментов работи прекрасно со маверикс ... Коментарот е ценет.

  Atte.

  1.    Педро dijo

   Дури и не размислувајте за ажурирање. Јас го сторив тоа и тоа е катастрофа на оперативниот систем. Премисата е: Ако работи добро за вас, оставете го тоа само. Со Лав работеше совршено за мене, сè додека не ја доживеав несреќата да го ажурирам „Ел Капитан“, тотална катастрофа: Не се поврзува со продавницата за апликации, потребни беа светлосни години за да се рестартира, компјутерот не се исклучува, морам да го вклучам исклучено рачно, батеријата ја јаде за 2 часа, меѓу другите мали проблеми.

  2.    вознемирен dijo

   Здраво Макс. Имав и OSX 10.6.8 до пред три дена. Имам iMac 21.5 ″ од 2009 година и можев да го преземам, да, не без да ги вклучам информациите. од мојата Master Card, по што можев да ја преземам бесплатно и барем засега El Capi работи за мене.Сепак, морам да кажам дека iPhoto сега се вика Фотографии и во таа апликација не можам да ја прилагодувам музиката различно за секоја албум, но секогаш истата песна излегува за сите албуми, дури и ако ја земам од мојата библиотека iTunes.
   Морам да кажам дека не сум ги пробал сите апликации, но имам малку „бружулеле“ и се чини дека пошта ДВД, УСБ и сл работи добро.
   Поздрав.

 39.   Карлос dijo

  Само што ажурирав, и ова е она што се случи, преземам во период од 8 часа во текот на приближната ноќ; инсталацијата траеше нешто повеќе од еден час, се рестартираше и обесеше за време на рестартирање, и немам партиции или бекап ... Сега она што го правам е партиција со дискови и повторно преземање за тестирање е единственото нешто што ми текна мојот ОС X 10.8

 40.   Дејвид dijo

  Денес по ажурирањето во „Ел Капитан“ ги избришав сите пораки што ги имав во „сандаче“ во „Пошта“ и не можам да најдам начин да ги вратам. Не знам дали тоа влијаеше на повеќе работи, но засега тоа е она што го видов. И тоа е кучка затоа што имав пораки кои чекаат да одговорат, а сега не се.

 41.   Дејвид dijo

  Јас го решив вака: „Мени за поштенско сандаче“ и потоа го погодив „Обнова“ и се појавија сите пораки во сандачето што исчезнаа.

 42.   Дејвид dijo

  Само што проверив дека истото се случи и со испратените пораки. Јас не испраќам пораки од 2014 година

 43.   Quаклин естрада dijo

  Надградете во Капитан. Тој имаше јосемит. Дадов инсталација и на крајот ме праша за моите податоци за icloudd и грешка во обележувањето. Заглави. Јас го исклучив и започнав повторно. Се појавува само логото на јаболкото. Се обидов да се вклучам во безбеден режим, но не ми дозволи

 44.   Рикардо Фабијан dijo

  Веќе можев да го решам, морав да инсталирам бета-верзија дека правилно работи автоматско работење за мене и потоа да чекам да излезе официјалната верзија 2016 компатибилна со Ел Капитан. Ви ја оставам врската во случај да ве интересира:

  https://www.soydemac.com/parche-solucion-para-los-problemas-de-autocad-con-os-x-el-capitan/

 45.   ivan dijo

  Почнав да го ажурирам мојот Mac..pasaorn неколку часа и не завршува со ажурирање .. тој е пиладисимо во последниот дел и не напредува кога прави исклучување и повторно го следи истиот екран фатен .. ако некој знае дека можам да го направам тоа Ве молам помогнете ми затоа што не е нормално ова да се случува со компјутер со ваков „квалитет“ каква измама Епл

 46.   Шила dijo

  Здраво, ажурирав на Ел Капитан и имам проблеми со hotmail (outlook.es), не дозволува пораките да излегуваат од мојот послужавник, дали некој знае како да го реши, ве молам? Добивам грешка: серверот не беше пронајден. Благодарам

  1.    Ингрид dijo

   Добро попладне, јас сум иста, сметката на Hotmail ми дава грешка во Mail, ми ја бара лозинката постојано, но не ја препознава (точна е затоа што со неа одам директно на Интернет ...). И нема да ми дозволи да испраќам дури и за другите сметки. Некој знае нешто за ова ?? Благодарам многу.

 47.   Ебер dijo

  Ажурирав на „Ел Капитан“ и не наоѓам големо подобрување во iMac 21 ′ corei5 и со 8 во рам, ниту во времето на стартување ниту во отворањето на апликациите, тогаш го прескокнувам проблемот со непризнавање на печатач и морнар што иако извадија ажурирани драјвери, тоа не ми дозволуваше да го исфрлам hdd. Брзо се вратив во Јосемити каде сè работеше нормално. Можеби ажурирањата не се за секого, барем за мене.

 48.   Natalie dijo

  Дали некој го реши проблемот со СД картички ?? Јас немам како да ги спасам фотографиите од SD и работам со фотографии цело време, не знам што да правам, ми падна на памет да го ажурирам мојот Macbook pro без резервна копија во Time Machine и сега не знам како да се вратам, очаен сум, те молам ако некој знае како ми кажува: '(

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Натали,

   Ако нема резервна копија од Time Machine со резервна копија, тешко е да се поврати горенаведеното. Но, велите дека ажуриравте? Ако не го вративте MacBook, не губите ништо бидејќи не ги бришете датотеките што ги имате.

   Со почит

 49.   Виктор Метјус dijo

  Не успеав да го ажурирам оперативниот систем бидејќи беше паузиран и не ми дозволува да го активирам, да го избришам, што би можел да направам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Виктор,

   Каде паузираше? На преземање? Во инсталацијата?

 50.   sara dijo

  први проблеми, avertv не е поддржан во режим на 64 бита ...

 51.   Joseозепас dijo

  Не знам колку долго сте во компјутерскиот свет, но гледам дека овој ОС е уште еден од најголемите удари што Епл ги правеше низ историјата. Не е нормално што ви дозволува да инсталирате нов ОС од претходниот, и откако ќе имате сè подготвено, ве остава без едниот или другиот, заклучен компјутер и без каков било вид на функционалност ... Може ли ова да се нарече операционен систем?

 52.   sara dijo

  PUFFFGF ... ајде да видиме како го инсталирав ажурирањето, малку го препознавав, ќе ги разгледам новостите, ќе ја ажурирам апликацијата од апестор, сè е во ред, исклучувам повторно се вклучувам и повеќе не започнува, има се заглавени во јаболкото со статусна лента и ништо. Јас не направив копија затоа што сите информации што ми сметаат се на надворешен диск, но СЕГА ШТО ПРАВАМ? ИМА НЕКОЛКУ РЕШЕНИЕ ... кој би ме испратил да ажурирам ... малку помош таму. Благодарам

  1.    Иван dijo

   Здраво Сара! Тебе ти се случи како мене. Имам лесен лек, но имам и глава. Направете го ова:
   Вклучете го и пред да пристигне сликата со јаболкото, притиснете alt и држете го .. тоа ќе ви даде две опции за обновување (притиснете го глувчето на флекситата што излегува) влезете во меморијата на тврдиот диск и избришете ги сите податоци што го носи. Откако ќе завршите со инсталирање на osx twndra q, преземете го повторно, така што ќе ви одземе околу 2 часа помеѓу преземањето и инсталацијата. Ами не ми успеа точно затоа што знам дека не го елиминирав доско фуро погоре и дека во мојот случај се чини дека не го прифатив ажурирањето добро, па се обидува и треба да работи за тебе. Јас го поправив денес и сега ми е супер

 53.   Иван dijo

  Sorал ми е што напишав толку лошо ... тоа е екран на допир на мојот мобилен и моите прсти се многу големи xD

  1.    Ines dijo

   Здраво Иван, го читав твојот одговор на Сара бидејќи ми се случи истото, но ми дава можност да се поврзам на мрежата и потоа ме прашува за мојот код за пристап до системот и тој не го препознава. Дали имате идеја што можам да направам? Благодарам

 54.   sara dijo

  Ви благодарам многу Иван, но мислам дека тоа не е мојот проблем затоа што имав 700G слободен простор на тврдиот диск пред ажурирањето, па мислам дека не е проблем во просторот. Погледнете, размислував за тоа, за денес престанувам да се обидувам, се надевам дека ќе најдам друго решение и ако не успеам да го најдам, тогаш нема да имам друг избор освен да се обратам до техничката служба. Како и да е благодарам.

  1.    marcos dijo

   Сара ја јадеш истата грешка како и другите, што се случува е дека кога ќе го ажурираш капетанот за тоа што си го имал (или јосемит или маверикс или нос) е како да носиш недостаток под фармерки ... добиете грешки од некоја програма или по инсталирање или кога ја вметнувате вашата временска машина ... тогаш што треба да направите ?? ... Па, соблечете ги панталоните за да го користите здолништето секако! ... направете формат за обновување на вашиот Mac, самите си лесно + R и потоа одете во опција за повторно инсталирање .. по дифолт ќе се инсталира последната верзија што ја имавте пред да се сруши и потоа започнува од нула, ќе работи верувајте ми! Тоа е, ако заборавите на временската машина барем во вашите програми затоа што е конфигурирана да се опоравува во претходниот софтвер не за капетан ... тогаш инсталирајте ги вашите апликации од нула ТБ за да ја почувствувате вистинската моќ на капетанот .. . добро е. поздрав

 55.   Иван dijo

  Имав и повеќе од 200гб, проблемот не е самата меморија, мислам дека повеќе станува збор за презапишување на постојните датотеки бидејќи ажурирањето има промени и можеби не се прилагодува добро. Можеше само подобро

 56.   sara dijo

  Фала Иван, ќе пробам утре. Јас не губам ништо (само време), па да видиме дали има среќа

 57.   Педро dijo

  Би сакал да знам што мисли Jordорди Гименес откако ги прочита сите катастрофи што се случуваат кога ажурирате, па дури и кога правите чиста инсталација. Мора да биде дека Apple ви плаќа да напишете дека OS X El Capitan е чудо, дека ќе го направите „најдоброто“ ажурирање.

  Би сакал да го слушнам вашето искуство со ажурирање на вашата опрема, па дури и чиста инсталација. Што мисли човекот за сите неуспеси што ни создаваат главоболки.

  Сè уште чекам Apple да ги реши грешките што ги има мојот конкретен Macbook Pro:

  1- Почетно стартување од скоро 3 минути
  2- Не влегува во продавницата за апликации, па заборавете на ажурирањата
  3- Апликациите за пакетите Adobe не работат
  4- Поголемиот дел од времето не се исклучува
  5- Во мирување, понекогаш не започнува
  6- Батеријата помина од 6:30 до 2:40 часот, само пловеше по сафари

  Така, секој ден го следам овој форум, и форумите на „Епл САД“ за да видам кој ќе го најде решението, и досега ништо.

 58.   Jordорди Гименез dijo

  Добар Педро,

  Кога некој има проблеми со ажурирањето, без оглед на причината, се обидуваме да помогнеме од заедницата на корисници што ги имаме и од уредниците на „Јас сум за Mac“.

  Не, Apple ни плаќа.

  Обично статиите што ги пишуваме се засноваат на нашето лично искуство и можам да ви кажам дека OS X El Capitan работи многу добро за мене откако направив чиста инсталација. Очигледно не секој може да биде среќен или да функционира добро, но за тоа сме тука да ни помогне во овие случаи кога нешто не успее.

  Поентите што ќе ги изнесете се многу лични, освен за Adobe, бидејќи овие се оние што треба да се ажурираат на „Ел Капитан“ и некои од нивните алатки се уште може да не успеат, „Епл“ може да стори малку во врска со тоа.

  Се надевам дека со новата верзија 10.11.1 тие ќе решат некои проблеми на оваа верзија и ќе ги решат оние грешки на вашиот MacBook.

  Поздрав и благодарност што нè читаше секојдневно Педро

 59.   sara dijo

  Благодарам Маркос, форматирав и кога ќе одам да инсталирам повторно и само дозволете ми повторно да го инсталирам капетанот, добро, во ред го правам тоа и о изненадување, апликаторот започна да ми прави грешка и не можам да направам ништо! На крај повикав техничка поддршка и тие ми рекоа дека нивните сервери не работат, дека тоа е проблемот и дека решението што ми го дадовте е точното. Она што не го разбирам многу е затоа што тие ви кажуваат дека можете да го ажурирате од никого, ако подоцна ќе ни ги даде овие проблеми, со q. Тие би препорачале претходно форматирање и се спасивме многу проблеми.

  Голема благодарност до Иван и Маркос што ми ја дадоа помошта. Се надевам дека вечерва конечно повторно ќе можам да го имам својот имак.

 60.   Сантијаго dijo

  Здраво пријатели, при ажурирање на El Capitan, IMac од 21, тоа ми дава постојана грешка. Но, најлошото нешто е што ЛЕВОТО копче од волшебното глувче не работи за мене. Некаква помош?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Сантијаго,

   Не знам за глувчето дали ќе има врска или не, но ако можете да го пробате на друг Mac.За грешката, каква грешка ви дава?

   1.    Хуан Есенцијал dijo

    Добро утро Jordорди! Вчера монтирав нов SSD и инсталирав од USB OS X El Capitan, од она што можев да го проверам за неколку часа, многу добро ми одговара. Но, јас го имам првиот и сериозен проблем, имам аудио картичка за фаќање на Роланд Окта, ги ажурирав драјверите и не ме препознава, доаѓам од Маверикс и сè работеше во ред, кога го поврзав го ставав на интерфејсот на картичката «USB On Line» Сега не става ништо и во аудио преференциите не ја препознава. Кога ќе го тргнам ако покажува USB OFF LINE и во извештајот за системот ја означува картичката, но не ја препознава… Имам добри впечатоци за OSX Капетанот не би сакал да мора да се врати во Маверикс ... Го чекам вашиот одговор iорди! Благодарам

 61.   Marcela dijo

  Имам проблеми со батеријата, трае само 2 часа наспроти скоро 6 што траеше со Маверикс. Покрај тоа, со овој оперативен систем ја троши батеријата како луд од Macbook pro од 13 ″ од 2011 година е стара. Порано имав Маверикс затоа што никогаш не го инсталирав Јосемит поради коментарите што ги прочитав за тоа.
  Компјутерот ми е бавен, имам проблеми со моите канцелариски апликации и ми се случи неколку пати да затворам Word или Power Point сам без предупредување.
  Имам проблеми со стартување трае најмалку 3 минути, како можам да се вратам во Маверикс?
  Поздрав, мило ми е што има луѓе кои работат добро за можеби тоа е за понови Mac.

 62.   столб dijo

  Јас го инсталирав Ел Капитан минатата недела на мојот воздух и поштата не ми дозволува да испраќам е-пошта. Ги пренесува директно во излезната папка. Ме прашува за лозинката што не ја препознава и ми кажува и „Домен за грешка Мек Меил 1032“. Ифото исто така ме блокираше. Ме прашува за ажурирање што се покажа дека не е достапно !!!! Како можам да ја вратам поштата? И вистината е дека ниту јас не забележав дека работи побрзо.
  Друго барање: Како го бришете стариот оперативен систем? Благодарам

 63.   столб dijo

  Мојата пошта поштата не ги испраќа пораките. Ги испраќа во излезната папка. Може ли да направам нешто за да го поправам? Благодарам

 64.   Алваро dijo

  Единствениот проблем што ми го прави е со продавницата со јаболка ... Многу програми ми испраќаат пораки „Грешка при инсталирање“ со црвени букви, морам повторно да инсталирам за да го избегнам тој проблем, тоа му се случило на некој друг ... Што би било решение?

 65.   ронак накамура dijo

  добро утро, во моментов имам јосемит (колку е бавно тоа ѓубре). Сакав да знам дали за да го ажурирам капетанот, мора да ги направам бекап сите мои датотеки?

 66.   Раиса dijo

  Здраво, здраво, инсталирај го капетанот и вистината е дека imac е многу бавен ... како да се вратам на маверик?

 67.   Fernanda dijo

  Здраво, би сакал да направам барање. Ве молам, јас само го инсталирав капетанот и сега сум таму каде што се моето корисничко име и гостинскиот корисник, кога ќе ја притиснам мојата ја ставам лозинката и таа почнува да се вчитува и се рестартира, ова продолжува да се случува за мене, не можејќи да влезам.

 68.   вознемирен dijo

  Здраво на сите. Признавам дека отидов директно од OS X 10.6.8 во OS X 10.11 (El Capitan без акцент) на 2009 iMac и без чиста инсталација и немам (засега) ниту еден проблем што го читам на форум Се разбира, апликацијата Фотографии не работи за мене како што работеше iPhoto бидејќи не ми дозволува да ја прилагодувам музиката различно за секој албум. Ја користам мојата библиотека iTunes, но кога доделувам одредена песна на албум, таа исто така се појавува и во останатите, исто така не ми дозволува да доделам подолго време за прикажување за секоја од фотографиите во проекцијата (слајд шоу). Не знам дали Apple ќе објави нова верзија на iPhoto, но кога тоа ќе го направам, јас ќе бидам првиот што ќе го преземе.

 69.   Педро dijo

  После неколку недели инсталирање на OS X El Capitan со ажурирање од OS X Lion и претрпено откажување на батеријата, грешки во пристапот до продавницата за апликации и конечно треперење на екранот, решив да инсталирам од нула, правејќи ги бекап-датотеките, а потоа повторно да ги стартувам macbook pro, отстранување на партицијата на дискот и избор на инсталирање на OS X од мрежата. На почетокот, ми кажува дека потребни се проценети 8-12 часа (замислувам дека е поради мизерниот опсег што го има во Венецуела), па престанав да инсталирам, кога ќе дојдам дома, ќе им дадам до знаење како помина.

  1.    Броеница dijo

   Здраво Педро! Како си поминал со тоа?
   Јас го надградив компјутерот пред околу 3 недели и единствениот проблем што го имав е батеријата, која минуваше од 8-9 часа на 6 часа само со користење на Word. Заинтересиран сум да знам дали видовте некои промени.

 70.   Педро Г. dijo

  Секој пат кога ќе го вклучам компјутерот сега со Ел Капитан, затоа поместете го курсорот, се појавува палетата на бои и се замрзнува, го отворам менито и се замрзнува, не ми го покажува пристаништето и не ме остава да правам ништо
  Помош !!!! Те молам

 71.   ФРФОТО dijo

  Јас се надградив на Капитал и мојата сметка на icloud не ја препознава лозинката што ја имам и на другите уреди (iphone, ipad) и дека работи добро на овие. И, се разбира, бидејќи не пристапувам до icloud, не можам да ги синхронизирам мојот календар, белешки итн.
  Не знам што можам да направам, ве молам, ако некој се случи истото: како тој го реши тоа.

 72.   ФРФОТО dijo

  Заборавив да кажам: кога ќе се обидам да ја сменам лозинката, таа ми овозможува да ја променам на другите уреди, но не и на Imac каде што е инсталиран El Capitan.

  Ве молам, ако некој знае како да го реши тоа, ве молиме… ..помогнете

  1.    Олга dijo

   Здраво ФРФОТО можеше да решиш ??? Затоа што го имам истиот проблем како тебе со мојот iCloud.

   1.    Jordорди Гименез dijo

    Олга Мислам дека FRFOTO нема проблем во iCloud беше со корисничката лозинка. Нешто што треба да го направите iCloud од системските преференции.

    Со почит

 73.   Марчело диониси dijo

  Здраво на сите, го инсталирав Ел Капитан пред неколку дена и ги бришам повеќето е-пошта од ГМАИЛ од 1-ви овој месец до 17-ти овој и на компјутер и на ГМАИЛ, има ли начин повторно да ги повратам. Благодарам.

 74.   Марчело диониси dijo

  Здраво на сите, го инсталирав Ел Капитан пред неколку дена и ги бришам повеќето е-пошта од ГМАИЛ од 1-ви овој месец до 17-ти овој и на компјутер и на ГМАИЛ, има ли начин повторно да ги повратам. Благодарам.

 75.   Маурициус dijo

  Здраво на сите, се надевам дека може да ми помогнете !!, имам имак и го ажурирав Капетанот, проблемот што го имав е што белешките што ги немав веќе не се појавуваа, во претходниот систем со движење на три прста отидов на страница каде што тие беа мои белешки, часовник на календарот итн., но кога системот се ажурира, веќе нема таа функција, ниту пак белешките што ги имаше.

  Дали некој знае како да ги земе белешките?
  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш, поздрав и благодарност

 76.   Јован dijo

  Имам сериозен проблем со инсталирање на El Capitan. Имам 15 ″ Macbook Pro од почетокот на 2011 година. Апсолутно се обидувам да инсталирам osx од нула, односно со форматирање на моите дискови. Се обидов да го направам тоа преку USB и преку Интернет (подигнување со Command + R). Во двата случаи, она што се случува е дека инсталацијата е завршена, но по првото рестартирање, екранот останува празен и не оди од таму. Единственото нешто што ме прави сомнителен е мојата конфигурација на дискот. Имам SSD што го инсталирав наместо superdrive и HDD. Така веќе беше во Маверикс и Јосемити и функционираше совршено. Дали имате идеи? Благодарам

 77.   Роландо Санчез dijo

  компатибилноста со изгледите ќе биде коригирана и дека кога некој одговара на перспектива овој одговор не се појавува како прилог (РФТ кон HTML) ???

 78.   Жозе dijo

  Пред повеќе од два часа започна инсталацијата на Капитан, која претходно ја имаше Јосемит. Лентата за напредок на инсталацијата е заглавена на последниот потег, трае скоро два часа. Не знам што можам да направам. Може ли некој да ме води? Благодарам

 79.   Чарли река dijo

  Здраво, само што го инсталирав El Capitan и имам проблем со апликацијата Фотографии, таа започнува да ја ажурира библиотеката и кога ќе заврши ќе се појави неочекувана порака за грешка, затворете ја апликацијата и обидете се повторно. Пробав многу пати и секогаш исто. Ниту може да се врати. Што можам да направам? Имам 7 години стар iMac

 80.   Хозе М.Прера Гонзалес dijo

  Здраво, го инсталирав El Capitan и ниту utorrent ниту Ccleaner не ми работат, може некој да ми каже како да го решам, ве молам Благодарам

 81.   Марија Естер Салгадо Мехија dijo

  Ми треба некој да ми помогне додека го ажурирам мојот MacBook Pro со новиот оперативен систем и ја барам работната површина каде што се појавија калкулаторот, временските услови, каде што исто така можевме да ставаме белешки, како и потсетници и на ист начин загатката за игра што беше вклучен и не Никаде не можам да најдам некој да ми каже како можам да го најдам бидејќи таму имав важни белешки.

 82.   Фабијан Г. dijo

  Добро попладне, имам лошо искуство дека со ажурирањето на OS X Captain Во состојба на мирување, тоа не започнува и единственото нешто што можам да го направам за да го реактивирам е со прекинување на напојувањето и вклучување од нула, ова сметам дека е сериозен проблем бидејќи може да се направи за да се изгуби тимот

 83.   Каролина Алфаро dijo

  Добро
  Преземав os x capitan и мојот Mac ја спушти инсталацијата, морав да ја отворам алатката за бришење и повторно да инсталирам os x yosemite
  Тоа беше многу лошо искуство .. сега дури се плашам да се обидам повторно

 84.   Сара dijo

  Здраво! Не знам дали е заради инсталацијата ... но за да ја вклучам треба да притиснам и да го држам копчето за напојување за да го стартувам, во спротивно не, а навивачот игра цело време ... јас веќе ги направија командите и сите работи, тие се обидоа да ми помогнат од Епл преку размена на инстант пораки, но тоа не е решено ... дали некој знае што можам да направам?

 85.   Мартин dijo

  Здраво, го инсталирав во 20 ″ imac од 2007 година, а резултатот е поголема брзина во сите програми. Јас го кажувам моето искуство за оние кои имаат стари компјутери. Бев многу разочаран кога се префрлив од Маверикс во Јосемити, бидејќи сè забави, но со капетанот се враќам со разумна брзина. Тоа навистина претставува проблеми со поштата, која треба да се конфигурира повторно, обрнувајќи посебно внимание на бројот на пристаништето во случај на поп и СМТП. Важно е да се ажурира Java на 8, тоа не е направено автоматски за мене, морав да одам во панелот Системски преференции. Инаку, програмите продолжија да функционираат без некомпатибилности.

  1.    antonio dijo

   Од она што го гледам имам ист компјутер imac 20 од 2007 година, ажурирав на yosemite и беше штета што морав да се вратам на маверик откако избришав катастрофа, не се осмелувам со капетанот на IOS, сè уште немаш проблеми ?

 86.   синалоа dijo

  Ајде да видиме дали може да ми помогнете бидејќи го инсталирав капетанот на мојот macbook pro мониторот се исклучува и сам по себе не ги прекинува функциите туку се вклучува или се исклучува постојано .. некој се случи ова

 87.   пирцегуставо dijo

  Здраво на сите ... малку доцна, но сакам да го споделам моето горчливо и непријатно искуство. Имам MacBook Pro од средината на 2012 година, кој го купив со инсталиран Јосемит. Работеше добро, брзината беше прифатлива (никогаш не леташе) и многу стабилна. Ажурирав на „Ел Капитан“ и сè тргна наопаку, но, иако е вистина, тој препознава USB, тастатура и целиот хардвер, морам да кажам дека брзината е страшна, сè е многу бавно, од натаму до надвор, сè работи многу бавно, до тој степен што Виндоус 7 е побрз од овој компјутер, да не спомнувам отворање апликации, потребно е засекогаш и најлошото нешто е што обоената топка е постојана посета на екранот, уште повеќе, апликациите се „заглавени“ со да се присили затворањето. За мене, тоа беше страшно искуство. Дали ќе бидам единствениот?

 88.   Даниел Пилник dijo

  Драга, двапати се обидов да го инсталирам El Capitan (не од нула) на MacBook Pro (15-инчен, крајот на 2008 година), меморија 8 GB. И во двата наврати беше ажурирано правилно, се рестартираше и започна да работи, Total Finder не работеше (но јас веќе го знаев ова) и не ми дозволува да се движам низ некои страници затоа што не го признава сертификатот (вклучително и Google Drive).
  Следниот ден кога се обидувам да го вклучам компјутерот се „проверува“ со јаболкото на Apple и лентата за напредок на системот за полнење е потполно празна, чекав долго и воопшто не напредуваше. За среќа, бев назад и со Времепловот се вратив во Јосемит и опремата работи добро.
  Дали ќе треба да направам чиста инсталација?

 89.   Оскар dijo

  не постои начин да се користи тастатурата во Windows 10 со камп за подигање и EL CAPITAN.
  Тоа е брутална задача бидејќи работам паралелно со многу апликации за Mac и Windows.
  Се надевам дека ќе објават ажурирање. или ако некој знае некое решение би го ценел.
  Дали некој знае како да го реши?
  поздрав.

 90.   Олибибија dijo

  Ажурирав денес наутро и грешките што ги откривам засега се поврзани со USB-портите. Ниту печатачот (Epson XP-625) ниту ТВ-адаптерот (Eye TV Elgato) не работат за мене. Досега тие работеа совршено, а сега дури и не инсталираат возачи за работа повторно ... Каква задача!

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Олибибија,

   Се чини дека не сте единствените со овој проблем со USB. што имаш Мек?

   Честитки!

   1.    Олибибија dijo

    Па, станува збор за 27-инчен iMac од крајот на 2012 година (2 GHz Intel Core i9 и 5 GB RAM). Проблемот со ТВ-адаптерот е споменат дури и на веб-страницата на производителот ...

    https://help.elgato.com/customer/portal/articles/2141030-eyetv-dtt-devices-and-os-x-10-11-el-capitan-

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Остригите се исти iMac како и моите, но имам повеќе RAM меморија. Проблемот е што не можам да го тестирам тој адаптер затоа што го немам уште полошо, можам да ви кажам дека USB работи добро во мојот случај и за глувци, за шила и за други додатоци ...

     Во овој случај, ако тие го споменат тоа на Интернет, замислувам дека тие веќе ќе бидат во контакт со Apple бидејќи овој адаптер беше продаден дури и во продавницата на Apple, мислам дека се сеќавам. Се надеваме дека вашиот проблем ќе се реши наскоро.

     Честитки!

 91.   Фернандо dijo

  Јас го надградив на Ел Капитан на Mac Retina и работи многу брзо, додека работи без проблеми со Паралелна работна површина.
  Имам проблем со Office Outlook, бидејќи секој пат кога ќе го вклучам почнува повторно да се синхронизира и трае засекогаш или покажува грешка. Outlook веќе не е сигурен и имањето повеќе сметки на тоа навистина е голем проблем што бара итно решавање.

 92.   Цериван dijo

  Од ажурирањето, модемот ZTE не ме препознава. Јас го деинсталирав, го инсталирав повторно, но не го завршува процесот, бидејќи пишува дека нема софтвер за инсталирање. Па снема Интернет !!! Apple Support ме испрати да го инсталирам повторно iOS Captain, но не успеа. Што можам да направам? Ги ценам вашите предлози !!!

 93.   Хозе Марија dijo

  Сакам да купам USB модем за сурфање надвор од мојот дом и не можам да најдам дека е компатибилен со OSX El Capitan 10.11.1

 94.   Хорхе Фуентес dijo

  Здраво, имав и лошо искуство со ова ажурирање 🙁, мојот Imac при рестартирање не започнува, останува со симболот јаболко и лентата не се вчитува, ќе треба да се вратам во Јосемити и мислам дека нема да се обидам повторно again .

  1.    Ines dijo

   Здраво Хорхе, дали беше во можност да решиш? Јас сум со истиот проблем. Поздрав

 95.   Педро dijo

  На секој што не го инсталирал El Capitan, НЕ правете го тоа, особено ажурирањето 10.11.1, бидејќи најверојатно ќе има многу проблеми, ќе ја изгуби функционалноста, ќе оди бавно или полошо, ќе заглави при стартување како мене ми се случува и немам компјутер повеќе од една недела. Секоја чест за оние што прават „Ел Капитан“, но според она што го прочитав овде и на други форуми, многумина имаат големи проблеми кога претходно ги немаа. Ова се случи во прозорците пред години. Apple не треба да лансира систем со толку многу проблеми ...

 96.   Педро dijo

  Многу интересен овој извештај и вашите коментари. Го има на португалски јазик, но многу добро се разбира. Да видиме дали Apple става решение и брзо, има многу корисници кои плаќаат високи цени и ние сме разочарани од новиот OSX.

  http://pplware.sapo.pt/informacao/os-x-el-capitan-esta-cheio-de-problemas-entao-apple/

 97.   Дане dijo

  Бидејќи sобс го нема, Mac ги отстранува системите цело време и тие не одвојуваат време да го подобрат системот што го отстрануваат, тие не завршуваат со подобрувањето на еден и веќе ослободуваат друг, можеби иако претходниот е во бета ... тоа е многу непрофесионален став, подобрувањата обично се поврзани со перформансите поврзани со Интернет, тие забораваат на професионалците кои користат Mac за работа. Надградбата во систем што е во бета фаза ... е ризик да губите време. Зошто Apple не се концентрира на тоа да го добие правилното ??! подобри го системот што го вадат !! и не менувајте се додека не дојдат до многу добра верзија за тоа !! (?!).

 98.   Родолфо Торо Беас dijo

  Здраво,
  Имам Macbook Pro 2011 2,7 - i7 со 4Ram, сè уште сум на 10.8.5,
  Дали ќе биде добро да се надополни на „Ел Капитан“?

 99.   Ване dijo

  Здраво!
  Преземете и го инсталирам капетанот, го имам најновиот макбук (2007) и ако ги исполнува минималните услови. Но, инсталацијата беше заглавена повеќе или помалку во средина, таму пишува дека е околу 15 минути, но потребни се 7 часа така.
  Некој предлог?

  1.    Жозе dijo

   Истото ми се случи на 90% од инсталацијата. Во мојот случај, решението и по многу обиди со рестартирање и закрепнување беше форматирање на тврдиот диск на Mac, бидејќи не ми дозволи повторно да го инсталирам Yosemite повторно ниту од резервната копија ниту од Интернет, поради верзијата е вчитана ». Откако дискот беше форматиран, можев да го инсталирам Yosemite. Многу часови изгубени поради Ел Капитан.

 100.   Карлос Лоренцо dijo

  Ајде да го видиме Jordорди, пред 4 години купив iPhone 5 затоа што 3G со последното ажурирање повеќе не се движи кога беше шут (веќе не ги продадоа 4-те), кога го поврзував со мојот macbook pro 15 од крајот на 2008 ме прашува за iTunes 11, се обидувам да го ажурирам Itunes и ме прашува Snow Leopard за да управувам со него (во w xp ако би можел да имам unesубопитен itunes 11), купувам Snow Leopard и засега проблемот е решен.
  Вчера ажурирав на 9.1 затоа што ме прашува толку многу што веќе истекува. Секако, не ме предупредува дека со Itunes 11 е готово да управувам со мојот iPhone (и да го враќам нанаиот назад). Сега Itunes 12 ме прашува што секако е компатибилно само со Lion и повисоко.
  Ако инсталирам Lion или повисок, мојот macbook pro сигурно ќе забави и ќе најде разни некомпатибилности.
  Резиме: за да извршам iPhone со IOS 9, мора да го сменам лаптопот или да управувам со него од компјутер со XP што го имам пред околу 10 години. Исто така, можам да ја проширам RAM меморијата и да монтирам чист тврд диск, бидејќи мојот Macbook Pro е застарен за Apple да може да управува со Iphone 5.
  Јас прифаќам октопод, но барем тој ме предупредува во каква ситуација сум.
  На Пелин му здосади да оди во влечење на Купертино.
  Со почит

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Поздрав и тебе Карлос.

   Едно нешто што ме изненадува е управувањето со iPhone бидејќи откога ги користев во 2009 година секогаш бев во можност да ги извршувам истите задачи од iTunes. Што сакаш да кажеш со ова?

   Друг детал е дека MacBook Por од крајот на 2008 година се компатибилни со OS X El Capitan https://www.soydemac.com/estos-son-los-mac-compatibles-con-os-x-el-capitan/ Зошто не ажурираш? Вратете се, секогаш можете да имате резервна копија во Time Machine или во самиот софтвер OS X На USB-Sd-CD.

   Во мојот случај, до објавувањето на iPhone 6S бев со iPhone 5 и проблеми со управување со нула или iTunes, или што било ...

   1.    Карлос Лоренцо dijo

    Што е со Jordорди, благодарам за одговорот. Не морав добро да се објаснам, мислев на тоа дека кога го купив Iphone 5 ми требаше Itunes 11 и бидејќи мојот OSX беше Леопард затоа што беше невозможно да го имам iTunes 11. Ажурирав на Snow Leopard и работата заврши. Сега кога го правам 9.0 на iPhone, ме прашува за iTunes 12, кој не е поддржан од Сноу Леопард, затоа мора да одам кај Лав или повисоко.
    Веројатно ако не ја зголемам RAM меморијата, мојот macbook pro ќе забави со Lion или повисоко, освен можните некомпатибилности што сигурно ќе се појават. Она што не го разбирам е зошто Apple не ми дозволува да го користам iTunes 12 на мојот Snow Leopard, што ми одговара толку добро и ме принудува да го ажурирам OSX ако сакам да имам iTunes 12 (потребно е да управувам со iPhone со IOS9)
    Благодарам мојот пријател

   2.    Карлос Лоренцо dijo

    Сумирајќи, според моето скромно мислење, политиката на Apple е: Ве принудувам да го ажурирате OSX (или да го потрошите iTunes 12 за вашиот iPhone со IOS 9), вашиот макбук ќе се забави поради немањето соодветен хардвер за движење уредот непречено. нов OSX и на среден рок ќе мора да купите уште еден нов Macbook.
    Пример: Обновен iPhone 3G, без никаква неоригинална апликација, но со најновиот фирмвер што излезе за него, тешко дека вреди да се прават повици. Само во случај Apple да не ви дозволи да го намалите рејтингот за да не работи сè уште за вас.
    Тоа е мое мислење.
    Со почит

 101.   Слика на зачувани места Рикардо Флорес dijo

  Ажурирањето за El Capitan многу малку ја намалува потрошувачката на обработка. Добро е сè додека не започне неволја. Мојот Mac Mini работеше многу бавно со Јосемит, поради оваа причина морав повторно да го преземам на Snow Leopard 10.6.8 (но проблемот што не носи компатибилност со iCloud), прочитав за перформансите во Ел Капитан и почнав да тестирајте го, сè работеше бисери, но кога ажурирањето 10.11.1 пристигна збогум на перформансите и поддршката за NTFS дисковите. Сега повторно инсталирав, но Mountain Lion што веќе има компатибилност за iCloud и се чини дека повторно имам перформанси. Сумирајќи, оперативните системи се принудени да инсталираат и до одреден степен незрели да предизвикаат проблеми кога нема многу хардвер што е поддржан; El Capitan е добар ОС, но е ограничен на Хардвер, далеку е да биде одличен финален ОС. Како препорака, инсталирајте го El Capitan кога вашиот хардвер е Core i3 со најмалку 4 GB RAM меморија, ако вашиот хардвер е помал, задржете го вашиот оперативен систем.

 102.   Винка dijo

  Здраво, го инсталирав ажурирањето на продавницата за апликации и мојот imac се рестартираше, но никогаш не заврши со инсталирање, тој е заглавен, го исклучив и вклучив и ја продолжува лентата со јаболкото, што да правам?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Винка, мојот совет е да заштедите резервна копија на Time Machine или каде сакате и инсталирајте од нула. Ако не сакате да го сторите тоа, ќе се обидам да инсталирам повторно. Каков Mac имате?

   Со почит

 103.   Винка dijo

  Имам Imac од 3.2 ghz Се обидов да го инсталирам капитанот 3 пати, но лентата достигнува крај и останува заглавена, го оставив преку ноќ, само го поправив дискот и се обидов да се рестартирам и лентата се појавува 100% натоварена ... Втор ден без компјутер ... Сакам да го користам тоа за да не трошам на техничар ...

 104.   Диего dijo

  Секој пат кога ќе го променат оперативниот систем, тоа е проблем. Имав ЛЕОПАРД и многу добро, но многу добро, кога го фатив ме сменија во ЈОСЕМИТ и не ми се допадна, повторно ставив ЛЕОПАРД и сега насилно ставив ЕЛ КАПИТАН И не сум задоволен.
  Не е тоа што беше, ми пречи да си го земам IMAC, секогаш кога ќе променат нешто за мене се влошува, откако ќе стигнам до боите, иконите итн., Тие го менуваат.
  Овие Apple мислам дека како и другите што им отидоа на главата и почнаа да го губат она што го постигнаа порано, а тоа беше да ме привлечат во светот на APPLE со кој во моментов не ми е пријатно.

 105.   Антонио_Маршанте dijo

  Здраво, го ажурирав капетанот и сега мојот macbook pro не препознава никаква звучна картичка од моето музичко студио. Испратив е-пошта до Apple и тие не ми одговорија, ми требаа повеќе од една недела и ми треба да работам.
  Прочитав на многу места како да се вратам на јосемит, ја направив својата машина за време и сакав да го избришам дискот и повторно да го инсталирам стариот софтвер, тој беше бескорисен бидејќи само ми дозволи повторно да го инсталирам капетанот. Ми треба итна помош ако некои од вас знаат како да го направат тоа или би можеле да го решат проблемот за мене, јас многу би го ценел тоа. поздрав

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро Антонио, го пробавте ова упатство: https://www.soydemac.com/como-volver-a-os-x-yosemite-desde-os-x-el-capitan/ всушност работи добро.

   Со почит

 106.   Елој dijo

  има програми што не ми одговараат со Ел капитан

 107.   Марио Рамирез dijo

  После изведбата од Јосемити до Ел Капитан; УСБ-портите на мојот MacBook Pro 2012 престанаа да работат; тие служат само за полнење на мојот iPhone; ова е катастрофа. Може ли некој да ми помогне во врска со тоа, ве молам.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Марио,

   Apple многу влијае на бета-верзијата на OS X 10.11.2 на USB, за да види дали е решена бидејќи не е општ проблем.

   Честитки!

 108.   келсин dijo

  здраво, откако ги видов коментарите се сомневам дека го ажурирам мојот macbook air 2015 од yosemite на OS X El capitan, некој да ме посоветува дали треба да го сторам тоа или не?
  Ви благодариме.

 109.   Исус dijo

  Здраво, направив бекап за пошта копирајќи ја целата содржина на папката Пошта и ја залепив на нов Mac, ја конфигурирав мојата сметка, но е-поштата не се појавува ... еден детал што го видов е дека го менувам името на папката , наместо V2 (беше оној што го имав) беше сменет во V3. Како можам да продолжам да ги гледам сите мои е-пошта што ги копирав на овој нов Mac?

 110.   Исус dijo

  Заборавив да истакнам дека osx е Ел Капитан

 111.   Laura dijo

  Здраво на сите:

  Имам мак мини од почетокот на 2012 година и ми функционираше совршено во сите надградби, но бидејќи го ажурирав капетанот, тоа не трепери на екранот, а понекогаш и на плоштади со ленти во некои области. Ми се чинеше дека тоа се случува кога пуштам видео, на пример од Јутјуб или вест од весник.
  Факт е дека ми се случува откако го ажурирав капетанот и повеќе не знам дали е тоа случајност или нешто се случува со ажурирањето. Пред ажурирање, работеше толку нормално за мене.

  Некој може да ми земе кабел?

  Ви благодарам

 112.   Daniela dijo

  Здраво на сите!
  Го ажурирав Капетан и тој ги избриша сите пораки што ги имав во 4-та лента, влез, излез, испратена и ѓубре, сè исчезна.
  Дали некој знае дали можам да ги вратам? Барем оние инбокс.
  Ви благодарам многу!

 113.   jm dijo

  Здраво, го инсталирав снежниот леопард откако го купив iMac во 2009 година. Принуден сум да ажурирам затоа што кога ги ажурирам iPad и iPhone на iOs 9, iTunes сега ми кажува дека не може да ме синхронизира ако не ажурирам на iTunes повисоки од 11.4 со снежниот леопард. И за ова, се чини дека морам да купам поактуелен iOs X. Во јаболко ми велат да го ажурирам Ел Капитан, но ги прочитав сите негативни за тоа и се плашам дека сè нема да работи како што треба. Штета што само за iTunes мора да ги менувам iO-те бидејќи сè друго работи во ред: Значи, гледав дека Јосемит и Маверикс исто така постојат, но овие веќе не се појавуваат во продавницата на Apple. Не можете повеќе да ги надградувате на овие?
  Со кој систем се движите и кој препорачувате да ме ажурирате?

 114.   Алфонсо dijo

  Го ажурирав мојот Mac од почетокот на 2009 година и „Ел Капитан“ е најлошото ажурирање што го објави Apple. Се вратив да ја вратам копијата на јосемит и вратив сè, се обидов да ажурирам повеќе од 5 пати на сите можни начини и на крајот се откажав, Mac останува заглавен при стартување, екранот е замрзнат и не реагира на ништо.
  Apple ќе мора многу да го полира ажурирањето на Капетанот за да може повторно да се ажурира и ќе мора да бидам многу сигурен дека идните надградби работат правилно.
  Неизвесност за Apple.

 115.   Карлос Лоренцо dijo

  Хлола Ј.М., јас бев во истиот случај како тебе. На крајот, откако направив резервна копија од Time Machine, решив да го направам бесплатното ажурирање на El Capitan (со голем страв дека ако). Она што го направив е да купам уште 4 GB RAM меморија и да ја инсталирам (многу е едноставна). Со инсталиран 8 GB RAM меморија, го направив ажурирањето на мојот Snow Leopard и очигледно сè изгледа како да работи добро. Морав да ја ажурирам VWMfussion на верзија 8 да. Можеби ви се допаѓа остатокот повеќе или помалку (засега не ми се допаѓа iTunes 12), но се чини дека работи во многу стил на Ipad (икони, итн.)
  Мојот макбук про 2008 со 8Gb изгледа дека оди глатко со ова.
  честитки
  Карлос
  ПС: Епл се пијавки бидејќи iTunes 12 може да се инсталира дури и на Виндоус XP, но не и на Сноу Леопард, стар едвај пет години.
  Секогаш во влечење зад нив ЈМ

 116.   Карлос Лоренцо dijo

  Во Ел Капитан, Брзо време не репродуцира датотеки .avi, треба да ги конвертира во друг формат. Морав да преземам видео плеер од App Store за да ги гледам филмовите. Епл работи момци.

 117.   келсин dijo

  Здраво, извинете што не е упатена на предметот што се допира, но јас веќе консултирав неколку страници и немам одговори на ова упатство за чување на мојот Mac.

  Кога се консултирам за складирање на мојот воздух од макбок, се чини дека имам 82 GB бесплатно, но подолу каде што ги специфицирам деталите, се чини дека имам 125 GB во апликациите, бидејќи сум мој 12 GB, не знам што може да се случи.

  Некој ве молам, кој може да ми даде решение, ќе ви бидам многу благодарен поздрав.

 118.   Разочаран корисник dijo

  Здраво, откако ажурирав на «El Capitan», имам проблеми со многу од моите често користени програми, како што се: AutoCad, SketchUp, ... Не можам повеќе да пишувам информации на мојот хард диск 3.0, и тоа е проблем затоа што таму Имам бекап на сите мои датотеки и не можам да форматирам затоа што би изгубил сè, особено резервните копии од скутот.
  Во принцип, „Ел Капитан“ го направи мојот Мек побавен од порано, никогаш порано не сум имал „распрснување на грешки“ во SketchUp и сега ми се случува постојано.
  Информации за мојот компјутер: iMac (21.5 инчи, доцна 2013 година), 2.9 GHz Intel Core i5, 8 GB 1600 MHz DDR3, NVIDIA GeForce GT 750M 1024 MB
  Посакувам никогаш да не сум ажуриран

 119.   ЛЕТИЦИЈАБ dijo

  ИМАМ ПРОБЛЕМ… Надградив во EL CAPITAN и сега не ме чита надворешниот хард диск, кој претходно ме читаше без проблеми.

 120.   Сакајќи го Гарсија dijo

  Ел Капитан мора да е куц, бидејќи брз, тоа е многу малку. Костен од пилонга. Имам слика само една година, и пред да го ажурирам мојот слика, леташе, сè течно (i5, со 3,4 g и 8 GB). Програмите се отворија со зачудувачка брзина, рефлекторите веднаш ги прикажуваа информациите; компјутерот ми се отвори со трепкање на око, секоја опција што ќе ја притиснев во која било програма беше применета на документот без да знам за тоа. Сега w .со овој костен на Грумете (ниту Капитан, ниту na de na), за стартување на компјутерот ми требаат 45 секунди часовник и сè е забавено на нивоата на моите стари компјутери. Искрен и незаинтересиран совет: НЕ Ажурирајте (бидејќи ми недостасуваат моите Маверикс) повторувам КАПИТАН = бавен (служеше само за поврзување со iphone,)

  После овој текст натоварен со иронија и сарказам, и веќе од сериозна гледна точка; КАПИТАН ме разочара, тоа беше огромно задоцнување во споредба со работниот тек што Маверикс ми го користеше. Windows Vista на Mac пристигна, се надевам дека нема да остане.

  Вистинско разочарување. НЕ Ажурирајте. ТОА Е „ТРИЛЕРО“ ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ

  Сакајќи ја Гарсија Гарсија

 121.   Хуан Хозе dijo

  Читам коментари и тие се мали проблеми ... но вистината е дека ме има нервирано во секој момент .. во Фотошоп приклучоците веќе не ме грабнаа .. се додека не најдов решение за повторно да ги инсталирам .. да ги деинсталирам моите уредници видеата Final Cut X и да побарам нова верзија .. за музиката возачот на Tascam us144 и како што гледам уште многу драјвери .. нема ажурирање до денес па не можам да ја користам мојата звучна картичка .. и така секој пат кога сакам да направам нешто, добивам нешто ново .. се претпоставува дека е ажурирање и ви го олеснува животот, секако дека можете да започнете и да истражувате, но на крајот завршувате ако или ако инсталирате верзии Капетан ова заебано .. извинете, но дали е тоа што ме полудува и вистината е дека немав идеја дека мојот мак ќе ми каже еден ден ажурирање на новата верзија .. ајде реков дека ќе биде подобро и НЕ ... како што велам главоболки до денес .. во мобилен телефон кога ажурирате одлично се снаоѓате со неговиот нов реквизит опозиции, но на мојот Mac .. пребарување .. инсталирај деинсталирај .. повторно пребарувај .. заморно !! како корисник е она што го чувствувам .. разочарување: /

 122.   Едгардо Г.Х. dijo

  Екстремно бавен, секој чекор е да одам и да испијам кафе, тоа воопшто не ми успеа, навистина сакам да се вратам во Јосемити

 123.   Нелсон Цеа dijo

  Почитуван, пред неколку дена го ажурирав OSX, и сега влегувам во Outlook и тој е заглавен, не можам да ги видам е-поштата,… може ли некој да ми помогне .. ??

 124.   јлопла dijo

  Здраво, имам iMac на крајот на 2012 година со Mountain Lion и би сакал да го инсталирам Capitan без да морам да го форматирам мојот HDD. Дали е ова можно без проблеми со Capitan подоцна?
  и ако е можно, дали Капетан ќе го поддржи мојот стар ДВД режач? Благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро,

   Не можев да ви кажам со сигурност бидејќи не направив таков скок, но во принцип не мора да имате проблем со директно инсталирање на OS X. Препорака ако ми дозволите е после толку време без ажурирање да извршите инсталација од нула со формат на iMac, секогаш ќе биде подобро и ќе ги исклучите можните грешки или неуспеси.

   Нема проблем за снимачот, поздрав

   1.    јлоплаЈуан dijo

    Благодарам Jordорди, веќе работам „Ел Капитан“, со само еден проблем, рекордерот не чита ДВД-а со податоци. Дали знаете како можам да го решам проблемот? Ви благодарам.

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Обидете се да ги играте со Quicktime и ако не со VLC

     Честитки!

     1.    јлоплаЈуан dijo

      Не сум се изразил добро, проблемот е што не ги препознава, сепак музичките ЦД-а прават ...


     2.    јлоплаЈуан dijo

      Со други зборови, ништо не се појавува во делот „уреди“ ...


     3.    Ines dijo

      Здраво iорди, мојот MacBook Pro ми се закачи откако го инсталирав капетанот, не можам да го натерам да завршам со вклучување и исклучување. Најмногу што успеав беше притискање на копчето alt, тоа ме тера да изберам мрежа и потоа да ја внесам мојата лозинка, но таа не ја препознава. Што можам да направам ? Поздрав и благодарност


   2.    јаел dijo

    Здраво iорди, прашање, во надеж дека веројатно го знаете одговорот, јас само вчера го инсталирав El Capitan 10.11 од нула мојата фабрика MBP i7 со јоземит е 15 инчи и има 16 GB меморија и на картичката има само Intel Iris Pro 1536, Би сакал да знам дали пакетот adobe cs6 или cc ќе може да започне добро, покрај Cinema 4d, Maya и 3ds Max ?????? ad .adobe и кино работеа добро со yosemite ite благодарам.

   3.    јаел dijo

    И ако го ажурирам одделно на El Capital 10.11.1, дали ќе има проблем?

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Здраво Јаел,

     Во теорија, ако тие програми работат со вашата машина на OS X Yosemite, тие исто така треба да работат на El Capitan. Она што го препорачувам е да побарате од развивачите на овие алатки директно да потврдат дека го ажурирале софтверот.

     Со почит

 125.   Сари dijo

  Здраво, ми треба итна помош. Имам макбук про 15 инчи од крајот на 2011 година. Кога беше објавена верзијата Ел Капитан, чекав два дена да ја инсталирам и ја инсталирав од нула и имам многу проблеми. Многу програми не работеа за мене, мојата батерија достигнува 50% за 20 или 30 минути, не е важно што да правам дури и ако не користам никаква програма или сурфам на Интернет, батеријата ми се испразнува брзо и прегрее претерано. Не знам што да правам. Се обидов да се вратам на верзијата Јосемити со временска машина, но по преземањето замрзнува и не започнува. Не знам што да правам. Некој совет?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Сари, мислам дека OS X не е виновен за тие проблеми со батеријата, затоа е најдобро ако го однесете до најблискиот SAT и да го проверите.

   Што се однесува до враќањето во OS X Yosemite, можете да го направите следејќи го ова упатство:

   https://www.soydemac.com/como-volver-a-os-x-yosemite-desde-os-x-el-capitan/

   Поздрав и се надевам дека наскоро ќе ги решиме проблемите

 126.   asier dijo

  Здраво и ажурирано до капетанот и утортретот не работи за мене, не ми дозволува да го избришам на кој било начин или да го влечам до ѓубре или било што бидејќи не ми дозволува да ја затворам апликацијата, не можам да ја исклучам компјутер на нормален начин

 127.   МАРМОЗЕТ dijo

  Јас го ажурирав пред околу 1 месец и апаратот не работи за мене. Морам да го користам моќниот музеј, од моментот кога само за мене работи работи кога ќе ја ставам тастатурата таму за ништо! ..

 128.   Бак dijo

  Денес капетанот ажурира на мојот Mac, кога ме замолија да се рестартирам, го сторив тоа и ми кажува дека ажурирањето на iOS не може да се направи, сега не знам што да правам, ме прашува да го рестартирам уште еднаш и Јас го сторив тоа и се појавува истата порака, исто така се појавува копче кое вели затвори, јас исто така го притиснав и го исклучив компјутерот и повторно се појави истиот знак, се појавува друго копче што вели дневник за зачувување, и јас го притиснав и ништо не се појавува , Само треба да го притиснам дневникот за преглед, но сега се грижам дека ќе се избрише. Податоците што ги имам, како што се фотографии и документи

 129.   Вилимино dijo

  Извинете кога го ажурирате капетанот, нема да имам проблеми со загубите со моите датотеки или проекти со фотографии или видео. Што прави ова?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Вие не треба да имате проблеми, но најдобро е да направите резервна копија во Time Machine или слично во случај на проблем или инсталација.

 130.   алухална dijo

  Здраво, јас го инсталирам El Capitan на мојот Mac и тој висеше, не напредува, остана во нешто повеќе од половина. Вака е веќе неколку часа.

  Може ли некој да ми даде увид во оваа ситуација?

 131.   мтруи dijo

  Имав инсталирано Јосемит на мојот 20 ″ iMac од 2008 година и почувствував дека опремата е веќе застарена, но видов коментари од „Ел Капитан“ на англиски јазик и се однесуваа на типот на iMac што го имам и ми препорачаа да се ажурира, добро, го сторив тоа и Не жалам, што е повеќе, ги подобри перформансите, па дури и го гледам екранот уште поостри (може да биде предлог). Целосно препорачано за оние кои имаат Јосемит и за оние кои сакаат да инсталираат нови апликации и да го ажурираат својот стар Mac со посовремен ОС, како и да ги ажурираат прелистувачите и другите апликации.

 132.   Хуан Карлос Пења В. (@ Juan_K_72) dijo

  Здраво, го ажурирав Јосемит во Ел Капитан веднаш штом беше достапен, немав никакви проблеми со брзината или поштата, работи многу брзо, единствениот проблем што го имав и што почна да се случува "понекогаш" и сега е "секогаш », Кога екранот ќе се исклучи поради неактивност или затворање на компјутерот, екранот за најавување не работи, покажувачот трепка во полето за текст со лозинка, но ниту тастатурата, ниту тастатурата на опремата не реагираат. Единствената опција е да се изврши присилно исклучување. Е се обидам да видам дали може да се реши со чиста инсталација. Мојот Mac е macbook pro средината на 2012 година
  Со почит,
  Хуан Карлос Пена

  1.    Jonонатан сандовал dijo

   Пријателе, јас навистина би ценел ... колку време е потребно за да го најдеш вашиот Mac (со Ел Капитан). Благодарам

 133.   Аријан dijo

  Здраво; Во принцип, Ел Капитан работи добро за мене, но имам проблем што ми се чини сериозен. Пишувам раскази и романи и многу ја користам алатката за замена на текст за да скратам имиња, на пример, ако пишувам СС автоматски ме заменува Г-дин Чива, на пример.
  Сега го сменив романот и ги сменив сите замени за новите карактери, теоретски тие се појавуваат добро во полето за замена на текстот, без разлика дали пристапувам од преференциите или од страниците; но старите замени продолжуваат да се појавуваат. Имам договорено Сандра да се појави со пишување сс, но господинот Чива продолжува да се појавува, и така натаму со сите.
  Дали постои начин да го ресетирате тоа? Замените што се појавуваат се оние што ги ставам со Јосемитот, а Капетанот не знае како да ги смени.
  Дали имате идеи? Јас би го ценел тоа ...

 134.   Joseозеп Манел dijo

  Здраво, го инсталирав капетанот и сè е во ред, освен што има програми што обично ги користам во дизајнот, кои се PowerPC и тој не ми ги чита, знаете што можам да направам за да ме натера да ми ги чита, бидејќи пред да инсталирам капетанот немав вакви проблеми.

 135.   Карлос dijo

  здраво, мојот mac pro е од 2007 година, го нема во компатибилната листа, имам снежен леопард, што треба да направам… фрли го ???? има ли некој начин да се ажурира. Може ли некој да ми помогне?

 136.   миријам dijo

  Здраво, се обидувам да го ажурирам, имам mac book air од 2011 година и преку форумите гледам дека е компатибилен, но треба да се преземе долго време. Сега е веќе еден час, дали е нормално?
  Благодарам

 137.   Даниела плаќа dijo

  Здраво!! Имам MacBook Pro од средината на 2012 година со меморија од 4 GB 1600 MHz и процесор Intel Core i2.5 од 5 GHz.
  Веќе некое време видов дека не го ажурира мојот софтвер (имам OS X верзија 10.8.5) и ми дава како „опција“ да се префрлам на El Capitan. Дали мојот компјутер ќе го поддржува новиот софтвер? Дали е препорачливо да се стори тоа?
  Јас го поставувам барањето бидејќи има неколку веб-страници (пример YouTube) кои не се вчитуваат во Safari освен ако не го направам ажурирањето на софтверот.

  Искрено, ме фаќа паника да ја направам промената поради сите прочитани коментари.
  Ја ценам твојата помош.

  1.    Ricardo dijo

   Здраво Даниела. Јас го имам истиот Mac како тебе, сакав да знам дали е одговорено твоето прашање за ажурирањето на Ел Капитан. Јас сум во истиот сомнеж. Те молам кажи ми. Благодарам

 138.   Hoоана dijo

  Здраво, се обидувам да направам надградба на OS X Captain на мојот Mac и трае премногу долго !! Веќе поминаа скоро 8 часа и е на половина пат !! .. Нормално е? Помогнете

 139.   Иван dijo

  ажурирај го мојот mac book pro 2009 и мојот superdrive престана да работи што можам да направам ... дали има ажурирање за да може да работи или нешто друго ,,, ќе ја ценам помошта

 140.   Хорхе dijo

  Се чини дека секое ажурирање на софтверот "случајно го погоди" претходниот хардвер "што го поканува" потрошувачот да ја ажурира својата опрема ... Ова ќе продолжи да се случува сè додека пар добар инженер и добар адвокат не одлучат да ја тужат компанијата ... Не сепак тие се родени, но за нив ќе бидат потребни многу милиони и патем ќе ги поправат овие проблеми за компаниите да не ги гледаат нашите лица

 141.   mjc91 dijo

  Грешка во сметката по е-пошта од инсталирањето на капетанот! Што можам да направам? Благодарам многу

 142.   Оскар dijo

  Ако вреди да се ажурира, ми се чини OS X El Capitan работи подобро отколку OS X Yosemite, па дури и OS X Mavericks, кои во тоа време требаше да ги подобрат перформансите, иако тоа ако, најдобриот на сите времиња беше OS X Snow Leopard!

 143.   лупита dijo

  Добро попладне, ажурирајте и сега во блокирањето, потрагата по е-пошта не работи, ми ги фрла само оние од денес
  можете да ми помогнете.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво лупита, мора да ја уредувате поштата од преференциите за пошта.

   однос на

 144.   Кармем Кастело Бранко dijo

  Здраво, се обидов да преземам OS X El Capitan и ми дава грешка малку пред да завршам, може некој да ми помогне?

 145.   Лукас али dijo

  Како си? Слегов по Ел Капитан и сега мојот компјутер е многу бавен. макот е од 2011 година, дали некој знае како можам да го направам тоа? Повеќе од што било во сафари, невозможно е да сурфате на Интернет, тоа виси цело време. дали знаеш што можам да направам

 146.   Тони dijo

  Тоа е глупости, бидејќи генерира многу грешки со програмите за дизајн при зачувување при препишување, не препорачувам ништо ако се дизајнери што ги ажурираат. Подобро почекајте малку за подобрување.

 147.   Одобрување dijo

  Јас го надградив мојот Mac и сè повеќе го мразам брендот. Сега излезе дека тастатурата не работи, односно не можам да ја зголемам јачината на звукот, осветленоста и фрлачот не работи од ажурирањето, а глувчето не се врти / спушта, десно / лево со прстот. Одам до поставките на глувчето и ја означува само опцијата дали сакам главното копче да биде лево или десно и брзината на истото. Traубре.

 148.   Хорус dijo

  Здраво! Јас го ажурирав мојот MacBook Pro од 2009 година и кога ја извршив инсталацијата, тој заглави на почетниот екран. Нема да ми дозволи да го затворам, да се рестартирам или што било друго. Го поместувам курсорот и кога ќе кликнам, тој ме игнорира. Ако некој знае како можам да го решам, би го ценел вашиот одговор!

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Хорус,

   исклучете го директно од копчето и обидете се да се подигнете во безбеден режим_ https://www.soydemac.com/como-arrancar-el-mac-en-modo-seguro-para-solucionar-problemas/

   Кажи НИ!

 149.   Дејвид Кристијан Дуке Галего dijo

  Еј.
  Не можам да пристапувам до продавницата, затоа не можам да добијам Јосемит.
  Приказната е следна:
  Кон крајот на 2009 година unbook на macbookpro го заменив тврдиот диск со ssd и дискот со поголем капацитет ssd.
  Инсталацијата ја направив преку usb и се е во ред.
  Го ажурирав целиот оперативен систем Ел Капитан и потоа започнав да го истражувам софтверот што го користам и неговата компатибилност со новиот систем. Излезе дека засега тие обично не работат многу добро, треба да почекате Adobe да поправи некои ситници.

  Барајќи како да се вратам на јосемит, го пронајдов овој напис и откривам дека не можам да пристапам до мојата сметка во продавницата за апликации.

  Дали постои начин да го преземете инсталерот без да поминете низ продавницата за апликации? Ова ми се случува да не бидам претпазлив.

  Поздрав

 150.   фуманчу dijo

  Ниту една од игрите што ги надградив во ел капитан не функционираат. Одете гомна !!!

 151.   риксар dijo

  мојот проблем е маснотии. Од она што го гледам, се надевам дека ми одговори на оваа страница и што да правам со бел мабук на крајот на 2009 година со 2 GB RAM верзија со x 10.8.5? Прочитав проблеми од Јосемити што можам да направам и мислам дека прочитав тука дека мак-книгата бело-црна ни ги остава, Јорди, те молам да ми дадеш дури и мислење ако го фрлам во ѓубре или го чувам заради колекционери на мак ел Како и да е, ќе одам, но сигурно на прозорци затоа што дури и полнач за мак чини 80 евра и згора на тоа го произведуваат за да не можете да ги поправите ако навистина беа како што беше во нејзините принципи мак со Стивен работни места ова не е исто за ништо И дека јас сум почетник во овој систем или бренд и за жал пристигнав доцна затоа што го имам овој мак за една година јасно е дека тој што ми го продаде направи многу подобро од тоа отколку што направив јас. Не толку многу ако морам да кажам дека кога го купив тоа беше снимка со сите години што веќе го имав мојот компјутер во тоа време, но никогаш не ја поминав верзијата os x10.8.5, ниту пак некогаш се осмелував да напредувам преку коментарите и страници каде што погледнав, но никогаш не сум прочитал за мојот Mac или верзија, не мислам дека ќе го чувам за колекционерите, ќе чекам да поминат околу 15 години ако сум сеуште жив секако и ќе го ставам продажба или аукција за да видам дали го удвојувам тоа што го дадов за антиката.системот на тој google chrome не отвора ажурирања за верзијата на системот што го користам nise ако дури и сафари ќе ми работи хахаха ништо не ме охрабрува да одам барем на прозор или ќе морам да заштедам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар риксар,

   Првото нешто што треба да се каже е дека тој бел MacBook од 2009 година со нов SSD диск и малку повеќе RAM меморија што може да ја најдете во која било продавница, ќе ви даде одлични перформанси. Всушност, MacBooks од 2009 година се добри машини и со овие две промени сигурно ќе имате Mac уште неколку години. Штом имате повеќе RAM меморија и дискот ужива.

   Честитки!

 152.   Роландо Медина dijo

  Имам MacBook Pro со оперативен систем OSX 10.9.5, 2012 година со 4 GB меморија. Тие ми дадоа прилично скап магичен глушец 2, во продавницата за авиони техничарите ми препорачаа да го инсталирам оперативниот систем Ел Капитан, најновата верзија. Откако ќе ги прочитате сите корисници на macbook, каде откриваат безброј тешкотии и проблеми предизвикани од инсталирањето на блажениот „Капетан“, каков тип на безжичен глушец би ми препорачале на мојот компјутер без промена на оперативниот систем?
  Ви благодарам многу за одговорот.

 153.   Престани dijo

  Jordорди. Прво на сите те поздравувам. Имам типичен проблем што останува со белиот екран со јаболкото и целосната статусна лента и не правам ништо. Не зачував резервна копија, го рестартирам Mac и тој останува заглавен таму каде што е ... што ме советувате да можам да ги вратам моите информации (документи, фотографии, итн.)? Јас сум ваков со Mac околу 6 дена.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Цезар,

   Првото нешто што би се обидел е да го стартувам Mac со притискање на ALT (опција) веднаш откако ќе го слушнам звукот за подигнување и да почекам да се појави мало мени што ќе ви покаже со која партиција или диск за подигнување

   Ако ова не работи, пробајте во безбеден режим: https://www.soydemac.com/como-arrancar-el-mac-en-modo-seguro-para-solucionar-problemas/

   Ако со ова нема среќа, кажи ми сега да видам што можеме да сториме,

   Со почит

 154.   Хозе dijo

  Здраво iорди, сакам да сменам од оперативниот систем Mac OS X Lion 10.7.5 (11G63b), во капетан. Имам Imac од 27, од средината на 2011 година со 3,4 GHz Intel Core i7 процесор, 16 рам, AMD Radeon HD 6970M 2048 MB графика. Сакам да направам резервна копија и да ја ажурирам на гореспоменатиот Капетан, но ме плаши сè што читам за проблемите што ги дава, најмногу затоа што го имам пакетот Adobe 5.5 и би сакал да го ажурирам на CC 2015, но за дека треба да го сменам оперативниот систем, мислам дека нема да знаете дали со пакетот Adobe на CC 2015 проблеми Капетанот или е подобро да го инсталирате Маверикс и да го чекате капетанот. Се најдобро

 155.   Гегеми dijo

  Овој напис ми се чини малку неодговорен, Jordорди, гледајќи ги сериозните хардверски проблеми што ги предизвикува Капетан во толку многу Mac (веќе не се едноставни проблеми со мали апликации). Во најмала рака, треба да ги споменете овие или да предложите дека треба да се направи копија во машината за време пред да се продолжи.
  Не го започнав мојот Macbook веќе една недела, бледо зелено светло на полначот. Не знам што се смени за да започне сега, иако батеријата не се полни и не знам дали да пробам да се рестартирам за форматирање, затоа што можеби не започнува повторно (како што ми се случи последен пат кога сакав да се рестартира), па дури и да имав една копија во машина за време, не знам дали би можел да вратам, зошто ако исклучам, можеби веќе нема да се вклучувам, супер и неоправдано.

 156.   G..Бош dijo

  Здраво, инсталирав OS Capitan на MACBook PRO. Дојде од леопардот. Јас не го сторив тоа од нула, но работи иако изгубив во Office Word и Excel. Сега се обидувам да ја вчитам Office 2011 во датотека .ISO и нема како да ја отворам датотеката за мене. Ниту од комуналните услуги за дискови. Дали некој знае што можам да направам?

 157.   Ханс dijo

  Здраво на сите.

  Работам исклучиво на компјутери Macintosh и работни станици unix околу 30 години. Дома и на работа. Го прославив чекор 9 до OSX (базиран на Linux). Донекаде беше видовито ... После тоа, секое ажурирање донесе нови предности.

  Секогаш ??? НЕМОЈ!!

  Од Лав до Ел Капитан, јас навистина немам видено значителни подобрувања. Само малку срање што не додава ништо од практична гледна точка и што дури предизвикува проблеми каде порано немаше. Па сега, гледам компликации и функционални загуби: нема начин да се дуплираат екраните, гледајте го вашиот компјутер на ТВ (освен ако не се во согласност со некои правила, iTV ...), управувањето со „Простори“ е несреќно, непријатно и не многу интуитивно . Особено во однос на величествената верзија на „Снежниот леопард“. Во Јосемити успеав да го решам со тоа што купив мала програма наречена „Вкупни простори“ што овозможува управување со просторите доста слична на онаа на „Снежниот леопард“ ... но оваа програма повеќе не работи во Ел Капитан.

  Воопшто не сум задоволен, да не речам фрустриран, од еволуцијата на оперативните системи Мек уште од „Снежниот леопард“. И дека сум голем бранител многу години! Имам впечаток дека ова е едноставно комерцијална политика на програмирана застареност, но наместо да се применува на „хардвер“, тоа се прави преку софтвер. Така, доаѓа време кога компјутерот во совршена состојба станува тотално бескорисен предмет што не може да функционира ... Тогаш ... Да купам друг! Рекламите и продавачите, очигледно, воопшто нема да се согласат ...

  Одлучив да одам во „Убунту“ и на работа останувам до „Снежниот леопард“. Верувам дека корисниците треба да имаат можност да останат во работната средина што најмногу нè задоволува. Новиот срање, наречен „вест“, кој вклучува работи на сомнителна потреба за некој друг, не за мене. Особено ако тие се на штета на губење на мали функции

  Ви благодарам што имате трпеливост да ми го прочитате овој бес,

  Ханс

  1.    Pablo dijo

   Се согласувам со Ханс.
   Одредени програми, како што се прелистувачите, веќе не поддржуваат Снежен леопард. Најстабилен и компатибилен систем
   Јаболко, затоа го користат сите професионални корисници (дизајнери, архитекти, итн.)
   Новите верзии ги поправаат визуелните глупости и безбедносните проблеми.
   Тие ви ја даваат инсталацијата на Капетанот бесплатно, но дали некој ви кажува со кои програми е компатибилна?
   Ако во овој момент направев ажурирање од Сноу Леопард до Капетан, ништо нема да работи.
   Ниту Куферот 3 ниту Adobe Suite CS5, темелот на мојата работна станица.
   Можеби прелистувачот работи добро и глупостите на обичните корисници или играчи на деца или youTubers, високотонци или faceboqueros.

   Тие не поддржуваат принудување да правиме софтвер UpDate на сите наши програми и хардвер.
   Од тоа живеат и тие нè држат како заложници.

 158.   Рој Силва dijo

  Имам проблем со мојот retina macbook pro 2014, имам El Capitan, но во последно време подлогата престанува да работи целосно, секогаш се случува по отворање на екранот или капакот, се враќа од сон и не работи, завршува да работи по неколку рестартирање на системот, се обидов да го инсталирам El Capitan во партиција, така што тоа беше чиста инсталација, и истото се случува: Да, сè уште не работи правилно, подобро, не работи, ова почна да ми се случува повеќе или помалку по последното ажурирање, 10.11.3. XNUMX, дали ќе биде хардвер? : С.

 159.   Adriana dijo

  Дечки најдов MacBook Pro пред 3 години без полнач и излезе дека сега би сакал да го позајмам полнењето на полначот и кога сакав да влезам всушност имав администраторска лозинка па мислев дека откако ќе се формира дискот ќе го вратам фабриката, но заборавив дека ми треба ЦД-то за инсталација, го оставив како убава хартиена тежина? Или каква алтернатива има за да можам да ја користам барем бидејќи сопственикот никогаш не ме контактирал зошто имам активирано Wi-Fi и го немав ниту со iCloud бидејќи во Лав уште ја немаа таа услуга и не знам зошто решив да го форматирам оваа година и да го уништам?

 160.   неговата dijo

  Здраво, ако ажурирам од верзијата 10.9.5 и го имам mac поделен на windows и mac, дали партицијата се брише?

 161.   Нибите dijo

  Ова утро ги ажурирав софтверот и неколку детали за канцеларијата, а мојата е-пошта е во статусот на ажурирање со лентата за напредок на ажурирањето во средина, и не напредува повеќе од 5 часа. Точно е дека имам многу е-пошта, но напредокот на ажурирањето не напредува. Дали има начин да се замени овој процес на ажурирање по пошта? Треба да ја отворам е-поштата, но нема да ми дозволи да затворам, да отворам или да откажам ...

 162.   еараузо dijo

  Па, потполно жалам, оди лентисисизизомизо. На работа продолжувам со снежниот леопард многу среќен, со пораките од прелистувачите, пријателе и се обидов на имакот дома, дека има неправилности и не е лошо, но фаталниот капетан, е многу многу бавен.

 163.   Луис Оскар Монгеоти Лопез dijo

  Здраво Jordорди, пред три дена прифатив ажурирање на El Capitan (веќе го имав инсталирано) и од тој момент, мојот макбук, и покрај тоа што работи правилно, не ми дозволува да го исклучам или нормално да го рестартирам, во услугата за поддршка на решение што тие го дадоа е да влезете во безбеден режим, да се рестартира и да почекате да се реши проблемот. Почнав да ја истражувам темата и најдов многу коментари и наводни решенија за овој проблем, но тие се толку разновидни и дистанцирани едни од други што навистина не мислам дека тие се опцијата да бидат со прст на машината насекаде и да ја преминат вашата прстите на тоа некои работат. Дали имате информации за тоа или многу поопипливо решение во врска со ова?
  Благодарам

 164.   Regina dijo

  Ја имам најновата верзија на капетанот, сепак од понеделникот го направив ажурирањето, мојот компјутер не се исклучува освен рачно. Што треба да направам во овој случај? бидејќи ако продолжам вака, ќе ја уништам машината така што нагло ќе ја исклучам.

 165.   Јан dijo

  Поздрав, ми се случува и мене откако го ажурирав капетанот, нема начин да го исклучам макот ако не е рачно, не знам што да направам ... ако има некој одговор би го ценел.

  благодарам!

 166.   Daniela dijo

  Здраво! Преземав цело попладне и ништо не се случува, преземањето не завршува ... Дали некому му се случило нешто слично?

 167.   Аурелио Гриера Албасете dijo

  Jordорди Гименес, никој не се сомнева во твојата добра волја и ти си одличен што даваш решенија да ги покриеш водните патишта. Јас сум постара личност, 74 години и осум години како макеро, но чувството дека ми дава читање на изложбата е во регресија, се чини дека зборувам за повеќето Windows, кога тоа го правиме за Mac. нас? Овој конформизам пред вакви големи неуспеси. Можеме ли да замислиме што заработува инженер на Апел? Ние си ја работиме нивната работа за плаќање. За да имаме проблеми и да бараме решенија на Интернет, веќе бевме добро без да потрошиме толку многу. Велите дека секогаш мора да се ажурира. Не ако го најдеме она што го наоѓаме. Веќе ја кажав мојата возраст, го користам компјутерот за да пишувам, да влегувам на Интернет, да гледам семејни фотографии, филм, да уживам во музиката, да преземам работи, да испраќам пошта и мојата библиотека. Со Сноу Леопард сум супер воодушевен, ги разбирам грижите на другите со програми и покомплицирани работи, но така оди, одам каде одам да дознаам за темата што читам само поплаки, од време на време некој што прави добро Простете ми не беше филозофијата на Mac. Јас ненамерно го ажурирав мојот iPad mini, тој не е препознаен од мојот iTunes од ажурирањето. Ако го преземам El Capitan со посовремен iTunes, тој ќе го препознае, но повеќе нема да ги препознава мојот ipod clasicc и мојот ipod touch. Навлечена во App Store, она што потрошувачите зборуваат за програмата е да се расплакаме. Дали Апел ме прашува да престанам да уживам во нешто што го направија многу добро? Мојата возраст и мојата финансиска диспозиција се согласуваат. Updateе ажурирам, не велам не, но ќе го сторам тоа кога ќе имам со она што го имам со количината на проблеми што ги имаат оние што ажурираат сега.

 168.   Daniela dijo

  Ажурирав на El Capitan, без да направам бекап, кога беше инсталиран ги избриша сите мои датотеки и апликации и iPhoto беше повторно инсталиран, кога ажурирав на yosemite не направив бекап и сè беше во ред, може некој да ми каже ако има начин да го вратам изгубеното?

 169.   Бак dijo

  Добра ноќ, пред 24 часа преземав и започнав едно од ажурирањата на OSX el capitan, а топката се врти веќе 24 часа на екранот за конфигурација на Mac, сакам да знам дали таквото одложување е нормално? Што да правам? Јас сум загрижен дека нешто не е во ред! благодарам за вашиот брз одговор

 170.   Миријам dijo

  Со ажурирањето на Капетанот, компјутерот станува многу врел, тој е срамота, дали некој знае зошто се случува? И, исто така, Safari е фатален, се урна Не ми се случуваше порано, сè беше совршено.

 171.   силвана де пирела dijo

  Јас го ажурирав мојот Mac и добив неуспех сега морам да го вратам компјутерот затоа што тој не сака да влезе во нормала како порано и ги изгубив ажурирањата што ги имав претходно

 172.   Г-ѓа Лори Кембел dijo

  Дали ви треба итен заем или деловен заем во 3% од видовите за разни намени? Заем од 20,000,000,00 €. За 1,000,000,00 € Ако да; Одговори по пошта: laurie_business_loan@outlook.com Износот на потребниот заем, земјата, времетраењето Мобил. Оваа компанија се наоѓа во Валенсија, Шпанија

 173.   Марио dijo

  Не знам дали ќе биде заради Ел Капитан, но имам проблем што се надевам дека ќе можеш да го решиш за мене.
  Откако ќе го притиснам копчето за вклучување и се чини дека мојата сметка се најавува, тастатурата и trackpad се во ред за мене, но кога ќе се најавам, обајцата престануваат да работат и треба да ставам тастатура и глувче преку USB ... нов корисник, но истото се случува постојано. Благодарам многу!