Решение доколку вашиот Apple Watch не ви го каже времето што го зборувавте со Мини и Мики

Месеци минуваат и секој пат кога ќе се видам попријатно импресиониран од мојот соработник Магуи Охеда. Неодамна направивте чекор да купите сосема нов Епл Види во златен алуминиум, 2-милиметарски Apple Watch Series 38. Бидејќи го има, таа е воодушевена, но тоа не ја спасува од тоа што часовникот и задава главоболки во одредени прилики. 

Пред неколку дена тој одлучи да инсталира ажурирање на watchOS што го чекаше и што беше изненадување што кога целиот процес заврши, часовникот не беше препознаен од неговиот iPhone. Тој се поврзуваше преку Bluetooth, се откажуваше од врската, го рестартираше iPhone и НИШТО ...

Соочен со оваа ситуација, тој ме побара на работа и ми рече… Педро! Ми требаш да ми помогнеш со овој Apple Watch затоа што не можам да го натерам iPhone да го детектира. По неколку проверки, решивме да ги избришеме поставките за Apple Watch и направете нова врска со iPhone. По ова, сè беше во ред.

Меѓутоа, неколку дена подоцна тој повторно ми пријде и ми рече дека бирачот на Мики и Мини не го кажуваше времето што го зборуваше кога тој ќе го притиснеше часовникот. Ова го сфати затоа што неговата убава ќерка Софија обожава да го слуша времето што го зборуваше Мини ... ло, добро, соочен со таков проблем, Почнавме да работиме за да го решиме, но по неколку обиди не го најдовме решението. 

Истото попладне, добив порака од мојата колешка која ми вели дека таа веќе го има решението, што многу ме радуваше затоа што видов дека успеа да најде решение иако не бев во можност да направам ништо. За сето ова е причината зошто Одлучив да направам статија за да ви кажам што направи тој во случај да се случи истото на некој од вас. 

Факт е дека кога ќе ја активирате опцијата Мики и Мини да го кажат говорното време, не е доволно да го активирате на Apple Watch или во апликацијата Watch и тоа е дека часовникот мора да биде поврзан на Интернет за да може да го преземе гласовниот модул што го инсталира, за подоцна да може да се слушне гласот при притискање на наведената сфера. Затоа, она што го направи Магуи беше да го натера Apple Watch да се полни со кабел преку индукција и истовремено да го постави iPhone поврзан на мрежата WiFi. Во првиот обид тоа беше неуспешно, па тој реши да го избрише Apple Watch и повторно да го поврзе, по што системот го спушти гласовниот модул и ги инсталира, добивајќи ги повторно смешните сфери Мики и Мини со нивниот глас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адријан Фернандез dijo

  Оставањето на часовникот поврзан и поврзан на истата мрежа како и iphone се додека е 2.4 ghz опсег околу 20 минути или половина час го решава проблемот, ми се случи прв пат и откако го направив горенаведеното, проблемот е решен 10 од 10.

 2.   СОФИЈА dijo

  Здраво Педро. Како и секогаш, ова е уште еден од вашите одлични написи. Пред некој ден ми рече дека ќе пристигнат нови области со ликовите на Дизни. Дали знаете кога Голем бакнеж. Бакнежи

 3.   Луис dijo

  Можете исто така да го следите овој совет прво пред да се рестартирате и повторно да се поврзете.
  https://support.apple.com/es-es/HT207194

 4.   Луис dijo

  Совршено, не отидов на Петок од Мини и Мики и само со полнење на часовникот и повторно додавање на сфери, може да се слушнат гласовите. Ти благодарам многу